*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٤٢٦٨ ١٤:٠٠ - 1396/07/10   آیةالله حاج شیخ حسین محمدی لایینی قدس‌سره   فرزانگان شماره 526 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ حسین محمدی لایینی قدس‌سره   فرزانگان شماره 526

آیةالله حاج شیخ حسین محمدی لایینی قدس‌سره


از ویژگی‌های این عالم ربانی زهد و بی‌رغبتی به دنیا بود. زندگی‌اش بسیار ساده بود. فرش‌های کهنه و نخ‌نمای اتاق پذیرایی‌اش هر بیننده‌ای را تحت تأثیر قرار می‌داد. کمک و رسیدگی به نیازمندان از دیگر ویژگی‌های ایشان بود و به این کار خود عشق می‌ورزید. فرزند ایشان در خدمت‌رسانی والدش به محرومان اظهار داشته است: «پدرم تمام عمر خود را وقف خدمت به مردم کرد و مع‌ذلک می‌گفت: من مرهون محبت‌های این مردم هستم.» درب خانه‌اش به روی همه باز بود و مراجعین را با آغوش باز می‌پذیرفت. ...

ولادت: 1301ش

وفات: 1372ش

عمر: 71 سال

مدفن: قم

اساتید: حضرات اعلام؛ سیدمحمود شاهرودی، میرزا هاشم آملی، شیخ محمد کوهستانی، حاج آقا میرتقی نصیری، حاج میرزا حسن یزدی و... .

ولادت: عالم ربانی آیةالله شیخ حسین محمدی لایینی از روحانیون برجسته و خدوم مازندران بود که در حدود سال 1301 شمسی در روستای ملا محله هزار جریب «لایین» پا به عرصه وجود گذاشت.

تحصیلات: آیةالله محمدی در 8 سالگی پدرش را که 31 سال بیش نداشت و از روحانیون محل به شمار میرفت از دست داد و پساز آن تحت تکفل مادرش که زنی مؤمنه بود قرار گرفت. پس از طی دوران کودکی با حمایت مادر و کمک عمویش که مردی فاضل و پرهیزکار بود به تحصیل علوم دینی روی آورد؛ نخست، برخی از دروس سطح را در نزد عمو و بعضی اساتید منطقه فراگرفت و سپس به حوزه علمیه عارف نامی مرحوم آیةالله شیخ محمد کوهستانی راه یافت و تا سطوح عالیه ادامه تحصیل داد.

تحصیل در نجف اشرف: آیةالله محمدی در سال 1338 شمسی با کسب اجازه از مرحوم آیةالله کوهستانی جهت ادامه تحصیل رهسپار عتبات عالیات و حوزه علمیه نجفاشرف گردید و از محضر اساتید و اعاظم نجفاشرف بیشترین استفاده علمی و اخلاقی را کسب کرد. دو دوره خارج اصول و بیشتر کتب فقهی را در محضر اعاظم حوزه علمیه نجف اشرف تلمذ نمود. اقامت ایشان در نجف اشرف 14 سال به طول انجامید و پس از آن با اخذ اجازات اجتهاد از علمای نجف به ایران بازگشت.

از منظر بزرگان: آیةالله محمدی از نگاه بزرگان، جایگاه و موقعیتی ممتاز داشت. استادش آیةالله حاج سیدمحمود شاهرودی قدس‌سره با القابی چون «... جناب عالم عامل و فاضل کامل و زکی وفی» از ایشان یاد کرده و در ادامه مینویسد: «آقای محمدی در جلسات فقهی و اصولی ما مانند شخصی حاضر میشد که بسیار فهیم و متخصص و متعمق و متدقق بود.»

مرحوم آیةالله میرزا هاشم آملی میفرماید: «به شکرانه خداوند بزرگ، ایشان (آیةالله محمدی) از مجتهدین بزرگ شدهاند. پس برای ایشان است که عمل کند به آنچه خود از احکام دین خدا در میآورد.»

مرحوم آیةالله صالحی مازندرانی نیز اظهار داشتهاند: «از شخصیتهای کمنظیر خطه شمال، مرحوم آیةالله محمدی لایینی قدس‌سره میباشد. به نظر بنده برای اینکه این شخصیت عظیم، برای مردم شناخته شود. باید لجنهای از بزرگان و نویسندگان مازندران جمع بشوند و در مورد شخصیت کمنظیر ایشان و زندگی پرافتخار او قلمفرسایی بکنند.»

در سنگر خدمت: آیةالله محمدی، زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرده بود. ایشان پس از مراجعت از نجفاشرف به علت کهولت سن مرحوم آیةالله کوهستانی، مدیریت حوزه علمیه کوهستان را به عهده گرفت و شب و روز در خدمت آموزش و تربیت طلاب علوم دینی بود. سپس به درخواست اهالی شهرستان نکا، به این شهر رفت و تمام همت خود را صرف اداره حوزه علمیه نکا و رتق و فتق امور دینی و شرعی مردم و منطقه کرد.

قبلاز انقلاب: آیةالله محمدی از روحانیون شجاع منطقه به شمار میرفت و هیچگونه سرسازشی با ظلم و ستم طاغوتیان از خود نشان نداد. ایشان در زمانی که یاد و نام مبارک امام خمینی قدس‌سره در اجتماعات جرم بود و دستگاه طاغوتی به شدت برخورد میکرد علنا در اجتماعات مردمی از حضرت امام حمایت و پشتیبانی میکرد و در قیام مردمی علیه رژیم منحوس پهلوی از پیشروان بود. ایشان در مجلسی که به مناسبت ختم مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی قدس‌سره برگزار کرده بود، خودش شرکت کرده و هیچ اعتنایی به تهدیدات مقامات امنیتی نمیکرد.

بعداز انقلاب: بعداز پیروزی انقلاب نیز در خدمت انقلاب و مردم بود. در طی 8 سال دفاع مقدس هماره در خدمت انقلاب بود و با حضور در خطوط مقدم جبهه باعث تقویت روحیه امید و پشتکار برای جوانان رزمنده میشد. ایشان پوشیدن لباس بسیجی را افتخار میدانست.

نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری نیز یکی دیگر از خدمات آن روحانی مبارز و خدمتگذار بود. ایشان دو دوره نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری بود و نسبت به امام خمینی قدس‌سره و مقام معظم رهبری علاقه و ارادت داشت.

ویژگیها: از ویژگیهای این عالم ربانی زهد و بیرغبتی به دنیا بود. زندگیاش بسیار ساده بود. فرشهای کهنه و نخنمای اتاق پذیراییاش هر بینندهای را تحت تأثیر قرار میداد. کمک و رسیدگی به نیازمندان از دیگر ویژگیهای ایشان بود و به این کار خود عشق میورزید. فرزند ایشان در خدمترسانی والدش به محرومان اظهار داشته است: «پدرم تمام عمر خود را وقف خدمت به مردم کرد و معذلک میگفت: من مرهون محبتهای این مردم هستم.» درب خانهاش به روی همه باز بود و مراجعین را با آغوش باز میپذیرفت.

از سعه صدر و روحی بزرگ برخوردار بود و احسانش حتی به مخالفین هم میرسید، سفارش میکرد حتی به مخالفین من هم احسان و آنها را احترام کنید. نسبت به بیتالمال و وجوهات شرعی سختگیر بود؛ چنانچه از فرزندان ایشان نقل شده که، روزی در حضور ما گفت: «فرزندان من، تمام زندگی من از وجوهات و سهم امام علیه‌السلام میباشد، بعداز فوت من، شما برای تصرف اموال، باید از علما و مراجع اجازه بگیرید اگر آن بزرگواران اجازه دادند میتوانید تصرف کنید وگرنه باید تمامی اموال را تحویل مراجع بزرگوار بدهید.»

طبع شعری: آیةالله محمدی از روحی لطیف برخوردار بود، از این رو اشعار و سرودههایی از ایشان به یادگار مانده که از آن جمله است ابیات ذیل:

نقد جانم به فدای شه اقلیم کمال و آن خدیوی که چو شمعی است بر ایوان جلال

بارکالله بر آن قامت و آن حسن و کمال همچو پروانه زنم گرد رخ وی پر و بال

آرزو نیست مرا در شب و روز و مه و سال جز تماشای قد و قامت آن نیک خصال

رحلت: آیةالله محمدی پساز عمری تلاش علمی و تربیتی در مهرماه 1372 شمسی بر اثر بیماری دارفانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت.

پیکر آن بزرگمرد علم و عمل پساز تشییع و وداع مردم مازندران به شهر مقدس قم انتقال یافت و با حضور برخی علما، اعضای جامعه مدرسین و طلاب مازندرانی تشییع گردید، و در مقبره شهید آیةالله شیخ فضلالله نوری واقع در صحن بزرگ کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها به خاک سپرده شد.

«حشره الله مع اولیائه»

منبع: ستارگان حرم/10- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام