*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٤٠١٧ ١١:٥٨ - 1396/06/25   آیةالله حاج شیخ عباس مخبر دزفولی قدس‌سره فرزانگان شماره 524 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ عباس مخبر دزفولی قدس‌سره فرزانگان شماره 524

آیةالله حاج شیخ عباس مخبر دزفولی قدس‌سره


شیخ عباس مخبر، آغاز تحصیلات خود را این‌طور بیان می‌کند: «خانه ما در محلی بود که اغلب، اهل علم بودند و من از سنین طفولیت علاقه‌مند به تحصیل علوم دینیه بوده و اشتیاق فراوانی برای رفتن به مدرسه داشتم. کتاب‌های ابتدایی را نزد برادر بزرگم به اتمام رساندم و آن عبارت بود از قرآن مجید و کتاب‌های مدارس آن روز، مدتی بعد چون شاگرد داشتم در ضمن درس خواندن، درس هم می‌دادم. مقدمات مانند صرف و نحو، و معانی را نزد اساتید محل خواندم، ولی باید گفت تحصیل علم در آن روز که مصادف با دوران خفقان حکومت ضداسلامی پهلوی اول بود، از مشکلات محسوب می‌شد. ....

 

ولادت: 1347ق

وفات: 1408ق

اساتید: آیات عظام؛ خویی، شاهرودی، حکیم، سیدعلی بهبهانی، شیخ منصور سبطالشیخ، آیات نبوی، معزی و... .

تألیفات: قاموس الفقه (عربی)، قاموس الاخلاق والحقوق (عربی)، کتاب القضاء، روش نوین در فلسفه اصول دین، جهاد در قرآن، شرح فهرست شیخ طوسی، رسالهای در تحریم غنا و... .

آیةالله حاج شیخ عباس مخبر دزفولی از علمای تراز اول خطه جنوب و از مبارزین علیه ظلم و بیداد رژیم پهلوی بود که دفتر حیات پربرکتش در سال 1347 قمری در خانوادهای روحانی و اهل علم گشوده شد. پدرش ملاغلامعلی مخبر دزفولی از ذاکرین مخلص حضرت اباعبداللهالحسین علیه‌السلام و از واعظان نیکوگفتار زمان خودش محسوب میشد. در احوالش آمده که همیشه عادتاً پس از اتمام فرائض آشکارا رژیم پهلوی را لعن میکرد.

تحصیلات: خود شیخ عباس مخبر، آغاز تحصیلات خود را اینطور بیان میکند: «خانه ما در محلی بود که اغلب، اهل علم بودند و من از سنین طفولیت علاقهمند به تحصیل علوم دینیه بوده و اشتیاق فراوانی برای رفتن به مدرسه داشتم. کتابهای ابتدایی را نزد برادر بزرگم به اتمام رساندم و آن عبارت بود از قرآن مجید و کتابهای مدارس آن روز، مدتی بعد چون شاگرد داشتم در ضمن درس خواندن، درس هم میدادم. مقدمات مانند صرف و نحو، و معانی را نزد اساتید محل خواندم، ولی باید گفت تحصیل علم در آن روز که مصادف با دوران خفقان حکومت ضداسلامی پهلوی اول بود، از مشکلات محسوب میشد.

در آن دوره کلیه مدارس تعطیل و مجالس روضهخوانی برچیده شده و ملبس شدن به لباس روحانیت مورد طعن و سرزنش بود. حقیر و چند تن از طلاب از حضرت آیةالله معزی قدس‌سره درخواست نمودیم تا برای ما یک درس سیوطی قرار دادند. بعداز اتمام سیوطی کتاب مغنی را مفصلاً برای ما درس گفته، سپس جلد اول ریاض و معالم را در محضر ایشان خواندیم. بعد قسمتی از اصول و جلد اول کفایه را برای ما درس گفتند و چون معظمله در تفسیر و تاریخ مهارت داشت مطالب مختلفی از تفسیر و تاریخ بیان میفرمود. منطق و شرح منظومه را در محضر آیةاللهالعظمی نبوی خواندیم و تا اواخر درس خارج ایشان که «مستمسک» را عنوان مینمود، استفاده نمودم. رسائل را مفصلاً با جلد دوم کفایه و قسمتی از ریاض در محضر آیةاللهالعظمی شیخ منصور سبطالشیخ به پایان رساندم؛ اما مهمترین درس در محضر ایشان خارج رسائل شیخ بود که حدود 8 سال آنرا دوره نموده و به دلیل آنکه سالی چند ماه برای تبلیغ به اهواز میرفتم، از محضر آیةالله سیدعلی بهبهانی هم استفاده میکردم. حقیر دوبار به عتبات عالیات مشرف شدم و هر کدام چند ماه طول کشید که در آنجا از محضر آیةالله شاهرودی و آیةالله حکیم استفاده نموده و در مدت اقامتم در نجفاشرف در درس آیةاللهالعظمی خویی شرکت کردم و از آن جمله «اجزاء» در اصول ایشان را یادداشت نمودم، و بهطور غیرمستمر در درس آقای بجنوردی، استهباناتی و نجفی مرعشی شرکت مینمودم.»

گفتنی است که معظمله دارای آثار عدیده در علوم مختلف و نیز مفتخر به دریافت اجتهاد و اجازه روایی از اساتید نامبرده بودهاند.

اخلاق نیکو: اخلاق و تواضع ایشان زبانزد بود. از کارهایی که بوی خودستایی و ریا میداد به شدت پرهیز میکرد. در طول عمر خویش نوافل و بهخصوص نوافل شب را ترک نکرد. پس از نماز صبح بههیچ وجه نمیخوابید و اکثر نوشتههای خود را بعداز ادای نماز صبح انجام میداد.

بیش از سی سال شبهای ماه مبارک و شبهای جمعه را احیا میگرفت. به خواندن زیارت عاشورا و جامعه کبیره تقید داشت. خودش میفرمود: «در اوایل جوانی در ماه رمضان هر دو روز یک بار قرآن را ختم مینمودم و همین امر باعث شد که اکثر قرآن را حفظ شده بودم. روزهای عاشورا چیزی برای اهل خانه تهیه نمیکرد و با پای پیاده در عزاداریها شرکت مینمود.

روحیه انقلابی: آیةالله دزفولی به امام خمینی قدس‌سره علاقهمند بود، نوشتهاند که هر وقت به ملاقات ایشان مشرف میشد یا سیمای نورانی آن بزرگوار را از تلویزیون ملاحظه میکرد، ناخودآگاه اشک در چشمانش حلقه میزد.

همزمان با آغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی قدس‌سره در حسینیه اعظم اهواز، بیش از 14 سال در ماههای محرم، صفر و رمضان و همگام با آیةالله خزعلی، شهید مفتح و دیگر بزرگواران به تبلیغ دین و مبارز با رژیم ستمشاهی مشغول بود. در این رابطه بارها از سوی ساواک دزفول و اهواز خواسته شد و مورد تهدید قرار گرفت. در مجلس گرامیداشت اولین شهید مبارزات مردم دزفول علیه رژیم پهلوی، ایشان با شهامت به سخنرانی پرداخت که پس از آن نیز ممنوعالمنبر شد.

از سخنرانیهای مؤثر آیةالله مخبر در دوران ستمشاهی، منبر ایشان در مراسم ترحیم مرحوم شیخ احمد کافی در مسجد جامع است که ایشان در کیفیت رحلت آن واعظ معروف تشکیک و از رژیم پهلوی انتقاد نمود. پس از پایان سخنرانی، مردم هنگام خروج از مسجد شعار «درود بر خمینی» سر دادند و آن مجلس ترحیم، به یک راهیپمایی عظیم در صحن مسجد تبدیل شد. ایشان همچنین روز قبل از فرار شاه، در مسجد جامع و در جمع مردم انقلابی دزفول به سخنرانی پرداخت و به هنگام پایین آمدن از منبر شعار میدهد: «کار شاه تمام است، خمینی امام است، استقلال آزادی آخرین پیام است.»

خدمات اجتماعی: آیةالله دزفولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به نمایندگی از حضرت امام قدس‌سره در جهادسازندگی به فعالیت پرداخت و خدمات شایستهای را به محرومین و مستضعفین جامعه ارزانی داشته است.

ایشان در مردمداری و گرهگشایی از مشکلات مردم روحیهای مناسب و در خور توجه داشت. یک وقتی خودشان میفرمودند: «حساب کردهام امروز حدود 150 تلفن را در مسایل شرعی و متفرقه که اکثر آنها را جوانان سؤال نمودند، جواب دادهام.»

نکته قابل ذکر اینکه ایشان در اواخر عمر شریفشان که در اثر شدت کسالت حتی قادر به نشستن نبود، تلفن را از خود دور نمیکرد.

در احداث اکثر مساجد و تأسیس حسینیهها و صندوقهای خیریهای که در منطقه فعالیت میکنند، نقش فعال و مؤثری داشت. در کنار همه این خدمات، از تبلیغ، تدریس، تألیف و نیز اقامه نماز جماعت غفلت نورزید.

غروب آفتاب: عاقبت این عالم جلیلالقدر پس از یک عمر خدمت به اسلام و جامعه اسلامی، صبح جمعه هشتم فروردین 1365 شمسی مطابق با 18 رجبالمرجب 1408 قمری در حالیکه صدای دلنواز اذان صبح طنینانداز شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و در سرای ابدی آرامش جاودانه یافت.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام