*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٣٨٦٦ ٠٩:٥٢ - 1396/06/16   فرزانگان شماره 523 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 523

سیدامیرشرف‌الدین حسنی شولستانی قدس‌سره


محدت کبیر علامه سیدشرف‌الدین شولستانی از محدثان، فقیهان و نویسندگان مشهور شیعه در قرن یازدهم و معاصر با بزرگانی چون ملا صدرا و فیض کاشانی و فیض لاهیجی است که احتمالاً در حدود سال 976 قمری در شولستان فارس حوالی نورآباد ممسنی و در بیت فضیلت و سیادت دیده به جهان گشود. ....

 

ولادت: 976ق

وفات: 1063ق

عمر: 87سال

مدفن: نجفاشرف

محدت کبیر علامه سیدشرفالدین شولستانی از محدثان، فقیهان و نویسندگان مشهور شیعه در قرن یازدهم و معاصر با بزرگانی چون ملا صدرا و فیض کاشانی و فیض لاهیجی است که احتمالاً در حدود سال 976 قمری در شولستان فارس حوالی نورآباد ممسنی و در بیت فضیلت و سیادت دیده به جهان گشود. سیدامیر شرفالدین در زمره ساداتی است که به طباطبایی موسوماند و نسب آنان از طریق حسن مثنی به امام حسن مجتبی علیه‌السلام و از طرف فاطمه صغری به امام حسین علیه‌السلام میرسد. چنانچه ایشان نسب خود را با خط مبارک خویش بر پشت یکی از کتابهایش نوشته او از سادات حسنی حسینی طباطبایی است که نسب وی با 26 واسطه به امام حسن مجتبی علیه‌السلام میرسد. سیدشرفالدین طباطبایی شولستانی در خانوادهای منسوب به دانش و پرهیزکاری تربیت شد و برخی مقدمات و مبانی علوم و معارف اسلامی را در زادگاهش فراگرفت. از بعض قراین بر میآید که در شولستان محضر میرنظامالدین فرزند محمدحسین ملقب به محمود شولستانی شاگرد شهید ثانی را درک کرده باشد. شرفالدین بعداز آنکه مبانی علمی، ادبی و دینی خود را استوار ساخت، به شیراز رفت و در حوزه این شهر، علوم عقلی و نظری را نزد فضلای وقت یاد گرفت.

اساتید

سیدشرفالدین حسنی طباطبایی شولستانی که در محافل آموزشی شیراز درباره حوزه درسی نجفاشرف مطالبی شنیده بود، علاقهمند گردید که برای فراگیری دانشهای نقلی بهویژه فقه و اصول به عتبات عراق برود. برخی از مدرسان ایشان در نجفاشرف عبارتند از؛ سیدامیر فیضالله تفرشی (متوفای 1025ق)، فخرالدین محمد عاملی (متوفای 1030ق)، میرزا محمد استرآبادی (متوفای 1028ق)، مولا عبدالله شوشتری اصفهانی (متوفای 1021ق)، ابراهیمبن علی عاملی میسی، شیخ بهایی و سیدابوالحسن علی عاملی.

شاگردان

شرفالدین شولستانی وقتی به قله اجتهاد رسید و در علوم نقلی و عقلی تبحر لازم را به دست آورد و در فقه و حدیث و رجال هم صاحبنظر گردید، در نجف اشرف به تدریس و تربیت شاگرد پرداخت. حوزه علمیهای که این محدث عالیقدر سرپرست آن بود، در میان آن همه مراکز آموزشی و فرهنگی از رونق ویژهای برخوردار بود. ایشان توانست شاگردانی تربیت کند که در فقه، مباحث کلامی، روایت، رجال و... بدرخشند. در محفل پرفیض او به موازات شکوفایی علمی، به تهذیب نفس طلاب توجه میشد و دروس وی علاوه بر تقویت بنیانهای فکری و روحیه پژوهشگری فراگیران، زیربنای اعتقادی آنان را چنان استحکام میبخشید که بتوانند در محافل دیگر و هنگام بحث با مخالفان و شبههافکنان جانانه از فرهنگ تشیع و معارف اهلبیت علیهم‌السلام دفاع کنند.

نام برخی از شاگردان برجسته این عالم فرزانه به این قرار است: مولی محمدتقی مجلسی (متوفای 1070ق)، ملامحمدباقر مجلسی (متوفای 1111ق)، شیخ ابومحمد شریف مازندرانی، ملامحمد طبسی، ملاحسین نیشابوری مکی، آخوند ملامحمدباقر سبزواری (متوفای 1090ق)، فخرالدین طریحی نجفی (متوفای 1085ق)، شیخ صفیالدین طریحی (متوفای 1100ق)، مولا محمد اردبیلی مؤلف کتاب جامع الروات، سیدنعمتالله جزایری (متوفای 1112ق)، ملا ابوالحسن شریف عاملی غروی، سیدنظامالدین محمود شولستانی، محمدحسین کتابدار قمی، ملامحمدباقر خراسانی، محمدعلی استرآبادی، حاج ابوتراب اصفهانی، مولا نورالدین محمد شیرازی، شیخ لطفالله شیرازی، ملامحمدبن جابر نجفی و ملا عوض شوشتری.

آثار علمی

امیر شرفالدین کتابهای ارزندهای داشته که اکثر آنها به خط خودش بوده و یا به تصحیح وی رسیده است که فهرست آنها عبارتند از؛ توضیح الاقوال و الادله فی شرح الرسالة الاثنیعشریه، کنزالمنافع فی شرح مختصر النافع محقق حلی، کفایة الطالبین، رساله نوریه، شرح به زبان فارسی بر کتاب نصاب الصبیان، رساله الدریه، سرایة النجاسة، رساله فارسی در آداب حج، رسالهای در عصمت و حاشیه بر استبصار.

شولستانی از منظر دانشوران

افندی مؤلف ریاض العلماء درباره این دانشمند جلیلالقدر مینویسد: «شولستانی فاضلی عالم و فقیهی متکلم، محققی مدقق، پرهیزکاری پارسا و از دنیا گذشته، پاک باطن و فرزانه، با تقوا و حقیقتطلب و از بزرگان مفاخر امامیه و از بهترین دانشمندان آن روزگار و پرهیزکارترین آنها به شمار میرفته ....»

شیخ حر عاملی در املالآمل مینویسد: «سیدامیر شرفالدین حسینی شولستانی عالمی فاضل، محقق محدث و ادیب و شاعر بود... .»

محدث قمی درباره وی چنین مینویسد: «دانشمند پرهیزکار، فقیه اهل تحقیق، سخنور ادیب، صاحب نگاشتههای با ارزش و نفیس... .»

کمالات روحی اخلاقی

آن بزرگوار فقط به فعالیتهای علمی و تحقیقی نپرداخت، بلکه به موازات تحصیل، تدریس و تألیف به تهذیب نفس، ذکر، عبادت، توسل، توکل، انجام نوافل و مستحبات توجه داشت. زهد و پارسایی پاکیزگی باطن و درستی و راستی، گشادهرویی با شاگردان و خویشاوندان و... از اوصاف و کمالات آن بزرگوار بود.

رحلت

عاقبت این عالم بزرگوار در سال 1063 قمری در نجفاشرف دارفانی را وداع گفت و در نجف و در جوار حرم مطهر امیرمؤمنان علی علیه‌السلام دفن شد.

منبع: گلشن ابرار/11

تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام