*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٣٧٠٥ ١١:٣١ - 1396/06/12   آیةالله حاج شیخ حسین تقوی اشتهاردی قدس‌سره فرزانگان شماره 522 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ حسین تقوی اشتهاردی قدس‌سره فرزانگان شماره 522

آیةالله حاج شیخ حسین تقوی اشتهاردی قدس‌سره


از اشتغالات مهم آیةالله تقوی اشتهاردی تدریس و تربیت طلاب بود. از همان آغازی که وارد حوزه علمیه قم گردید علاوه بر تحصیل، به تدریس دروس سطح اشتغال داشت. مدت پانزده سال در مدرسه حقانی و مدرسه آیةالله گلپایگانی کتب: شرح لمعه، مکاسب، رسائل و کفایه را تدریس کرد. شدت علاقه ایشان به تدریس و مباحث علمی به‌گونه‌ای بود که در سال‌های اخیر به‌خاطر کسالت، جلسات تدریس و مباحثات علمی را در منزل دایر می‌کرد. ....

 

ولادت: 1304ش

وفات: 1379ش

عمر: 75سال

مدفن: قم

اساتید: حضرات آیات عظام؛ حاج آقاحسین بروجردی، امام خمینی، سیدمحمد حجت و سیدمحمدرضا گلپایگانی، علامه طباطبایی و... .

تألیفات: تنقیحالاصول (تقریرات اصول امام خمینی)، اصول المذاهب، فروعالمذهب، معاشرت از دیدگاه وحی و... .

ولادت: استاد و محقق وارسته مرحوم آیةالله حاج شیخ حسین تقوی اشتهاردی به سال 1304 شمسی در خانوادهای روحانی در اشتهارد دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش مرحوم آیةالله حاج شیخ یحیی تقوی از علمای برجسته، مخلص و خدمتگزار اشتهارد بود که در صفات اخلاقی، عرفانی در سطح بالایی قرار داشت.

تحصیل: از همان سنین کودکی در نزد پدر، خواندن و نگاشتن و تلاوت کلامالله وحی را آغاز کرد. بر اثر استعداد سرشار و علاقه به تحصیل، برخی از کتب اخلاقی مثل معراج السعاده و قدری نیز ریاضی را در محضر پدر فرا گرفت تا اینکه در 12 سالگی مقدمات علوم دینی را در مدرسه علمیه اشتهارد که با همت والد ارجمندش اداره میشد آغاز کرده و تا لمعه و قوانین ادامه داد.

عزیمت به قم: شیخ حسین تقوی در سالهای اولیه تحصیل، بخشی از اوقات خود را مشغول خرید و فروش و تأمین معاش زندگی خانواده بود. از آنجا که علاقه وافری به تحصیل علم داشت، تصمیم گرفت باید تکلیفش روشن شود. او خود میگوید: «نزد پدر رفتم و عرض کردم: اجازه بفرمایید یا برای تحصیل به قم بروم و یا به کسب و کار مشغول شوم. ایشان که بسیار علاقه داشته تحصیلات حوزوی را ادامه دهم، اجازه فرمود به قم عزیمت کنم. از اینرو در سال 1325 شمسی به قم سفر کردم. در مدرسه فیضیه در یکی از حجرهها سکونت نمودم...» شیخ حسین اشتهاردی علیرغم مشکلات پیشرو با شوق و ذوق فراوان سطوح عالی را از محضر بزرگانی چون؛ شهید آیةالله صدوقی، شهید مطهری، حاج آقاباقر سلطانی و بعضی دیگر از اساتید مستفیض گردید. ایشان پس از اتمام سطح، در دروس خارج فقه و اصول بزرگان و مراجع وقت چون آیات عظام؛ بروجردی، حجت، امام خمینی و سیدمحمدرضا گلپایگانی قدس‌سرهم شرکت کرد. البته بیشترین استفاده علمی را از محضر حضرت آیةاللهالعظمی بروجردی و امام خمینی قدس‌سرهما کسب کرد. ایشان 6 سال در درس آیةاللهالعظمی بروجردی قدس‌سره حاضر شد و تقریرات درس فقه ایشان را در سه جلد به رشته تحریر درآورد.

همچنین دوره اصول امام خمینی قدس‌سره را از آغاز تا پایان شرکت کرد و تقریرات آن را تحت عنوان «تنقیحالاصول در چهار جلد تحریر کرده که توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی قدس‌سره به چاپ رسید. مدت زمانی نیز توفیق یافت تا از دروس فلسفه علامه طباطبایی قدس‌سره بهرهمند گردد.

کرسی تدریس: از اشتغالات مهم آیةالله تقوی اشتهاردی تدریس و تربیت طلاب بود. از همان آغازی که وارد حوزه علمیه قم گردید علاوه بر تحصیل، به تدریس دروس سطح اشتغال داشت. مدت پانزده سال در مدرسه حقانی و مدرسه آیةالله گلپایگانی کتب: شرح لمعه، مکاسب، رسائل و کفایه را تدریس کرد. شدت علاقه ایشان به تدریس و مباحث علمی بهگونهای بود که در سالهای اخیر بهخاطر کسالت، جلسات تدریس و مباحثات علمی را در منزل دایر میکرد.

کرسی وعظ و ارشاد: آیةالله تقوی در کنار تدریس و تحقیقات علمی، در تبلیغ دین و ارشاد مردم نیز موفق بود. ایشان در ماههای مبارک رمضان و محرم بنابه دعوت اهالی اشتهارد به این منطقه سفر میکرد و به ارشاد مردم میپرداخت. ایشان مسایل اسلامی و احکام را به زبان ساده و همه فهم، بیان میکرد و مقید بود با پیشمطالعه به بیان مسایل و احکام بپردازد.

خدمات اجتماعی: آیةالله تقوی علاوه بر وعظ و ارشاد مردم، به مشکلات مادی و رفاهی مردم نیز عنایت خاص داشت و در این رابطه خدمات قابل توجهی انجام داد که از مهمترین این خدمات تأمین آب آشامیدنی بود. مردم اشتهارد آن زمان، از قنات دوردستی آب شرب خود را تأمین میکردند که حل این مسئله مهم با جلوداری آیةالله تقوی و همت مردم در سال 1348 شمسی با خرید مزرعهای که آب شیرین داشت آغاز گردید و موفق شدند آب شیرین را از یک فرسخی شهر لولهکشی کرده و در دسترس مردم قرار دهند.

ارتباط با امام خمینی: آیةالله تقوی حدود ده سال یعنی از 1331 تا 1341 شمسی در درس فقه و اصول امام خمینی قدس‌سره شرکت میکرد و علاوه بر این از فیوضات عرفانی و اخلاقی حضرت امام قدس‌سره نیز استفادههای فراوانی میبرد. ایشان یکی از بزرگترین نعمتهای خدا بر خود را ارتباط و شاگردی در محضر حضرت امام میدانست. در سالهای تبعید امام نیز، ایشان مقید بود برای اینکه نام امام زنده بماند، مسایل شرعی را از تحریرالوسیله ایشان برای مردم بیان میکرد. هنگامی که حضرت امام قدس‌سره در سال 1343 شمسی از زندان آزد شدند، آیةالله تقوی در اشتهارد اعلام کرد تا مردم در نقاط مختلف شهر جشن بگیرند. حضرت امام نیز عنایت و نظر خاصی به آیةالله تقوی داشتند و گاهی بهوسیله افراد، جویای حال ایشان میشدند و از وجوهات شرعی مبالغی را برای مدرسه ایشان در اشتهارد میفرستادند.

ویژگیهای اخلاقی: آیةالله تقوی از لحاظ اخلاقی و معنوی دارای ویژگیهای جالبی بود. زهد و سادهزیستیاش مشهود همه دوستان و کسانی بود که با ایشان مرتبط بودند. در مصرف وجوهات احتیاط میکرد و در یک منزل قدیمی تا آخر عمر عزتمندانه زندگی کرد. زهد و تواضع از دیگر ویژگیهای آیةالله تقوی اشتهاردی بود. حتی طلاب مبتدی که بر ایشان وارد میشدند در برابر آنها قیام میکرد. در زمان حیات والد ارجمندش هنگامی که پدر را همراهی میکرد هماره یک قدم پشت سر پدر حرکت میکرد.

ارادت خاص به اهلبیت علیهم‌السلام : به خاندان رسالت علیهم‌السلام ارادت خاص داشت و اهل توسل بود. میفرمود: مدت هفت سال مبتلا به روماتیسم بودم. در سفری که به مشهد مقدس داشتم به من گفتند: نزد فلان عالم که از زهاد وارسته و از ائمه جماعات مسجد گوهرشاد است برو تا برای شفایت دعا کند. در این هنگام به یاد این حدیث افتادم، که روزی جمعی از اصحاب که در محضر رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بودند، حضرت فرمودند: «اکنون یکی از اهل بهشت وارد مجلس ما میشود.» لحظاتی بعد، مالکبن نویره وارد شد و سپس خداحافظی کرد و رفت. دو نفر از اصحاب به دنبال او دویدند و گفتند، مالک اهل بهشت است به او بگوییم، برای ما دعا کند. وقتی به مالک رسیدند و تقاضای دعا کردند. مالک گفت، خدا شما را نیامرزد! گفتند: این چه دعایی است؟ مالک گفت: شما پیامبر اکرم را گذاشتهاید و برای دعا کردن نزد من آمدهاید؟! وقتی این حدیث در خاطرم آمد به خود خطاب کرده و گفتم: قطب عالم امکان امام هشتم حضرت علیبن موسیالرضا علیه‌السلام را گذاشتهای و میخواهی نزد آن عالم زاهد بروی؟! هماندم به حرم مطهر مشرف شدم و با توسل به حضرت، شفا یافتم.

منبع: ستارگان حرم/ تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام