*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٣٥٢٥ ١٢:٥٦ - 1396/06/02   حضرت آیةالله‌ سیدعبدالحسین آیت‌الهی (آقای بزرگ) قدس‌سره فرزانگان شماره 521 ارسال به دوست نسخه چاپي


حضرت آیةالله‌ سیدعبدالحسین آیت‌الهی (آقای بزرگ) قدس‌سره فرزانگان شماره 521

حضرت آیةالله‌ سیدعبدالحسین آیت‌الهی (آقای بزرگ) قدس‌سره


آقای بزرگ در قم، کتاب قوانین را از امام موسی صدر، رسائل را از آیةالله‌ شیخ علی مشکینی و مکاسب و کفایه را نیز از محضر آیةالله‌ سیدرضا صدر و آیةالله‌ سیدمحمدباقر سلطانی بهره برد. ایشان محفل درس خارج امام خمینی و آیات عظام سیدمحمدحسین بروجردی و سیدمحمد محقق داماد را مغتنم دانست و گوهرهای علمی اندوخت.

 

ولادت: 1309ش

وفات: 1394ش

زادگاه: جهرم

مدفن: مقبره خاندان آیتالهی در جهرم

اساتید: آیاتعظام بروجردی، امام خمینی، امام موسی صدر، آیةالله شیخ علی مشکینی، آیةالله سیدمحمدباقر سلطانی و... .

آثار: سی مجلس، تقریرات درس خارج و... .

روحانی پرهیزگار آیةالله حاج سیدعبدالحسین آیتالهی مشهور به آقای بزرگ از عالمان برجسته سالهای اخیر است که دفتر حیاتش به سال 1309 شمسی در شهر جهرم و در بیت رفیع فقاهت گشوده شد.

پدر ایشان آیةالله آقا سیدعلیاکبر از مجتهدین زمان خود و دارای تألیفات فراوان و صاحب نفسی رحمانی بود، همچنین جدشان آیةاللهالعظمی سیدعبدالحسین نجفی لاری مرجع وقت و صاحب فتوای قیام و جهاد علیه انگلیس بود.

تحصیلات

کودکی آقای بزرگ در مکتبخانههای جهرم با آموختن خواندن و نوشتن زبان فارسی سپری شد. ایشان صرف و نحو را نزد آخوند ملاقاسم و حججاسلام شیخ مهاجری و میرزا علیاکبر تبیان و نیز شرح باب حادیعشر را از پدر بزرگوارش فراگرفت.

حوزههای شیراز و سپس حوزه بزرگ قم مقصد علمی این سید جهرمی واقع شدند و ایشان در این دو حوزه گامهای بلندی را در جهت ارتقای سطح علمی خود برداشت و به درجات بالای علم و عمل نایل آمد.

آقای بزرگ در قم، کتاب قوانین را از امام موسی صدر، رسائل را از آیةالله شیخ علی مشکینی و مکاسب و کفایه را نیز از محضر آیةالله سیدرضا صدر و آیةالله سیدمحمدباقر سلطانی بهره برد. ایشان محفل درس خارج امام خمینی و آیات عظام سیدمحمدحسین بروجردی و سیدمحمد محقق داماد را مغتنم دانست و گوهرهای علمی اندوخت. ایشان چنانچه خود نوشتهاند؛ جهت فراگیری تحصیلات عالیه قصد سفر به نجف اشرف را داشتهاند که به دلیل درگذشت والدشان موفق به این مهاجرت نشدهاند.

اجازات

حضرت آیةالله حاج سیدعبدالحسین از مراجع تقلیدی چون آیات عظام خویی، امام خمینی، شیخ محمدعلی اراکی، سیداحمد خوانساری اجازهنامههای روایی و نیز اجازهنامه اخذ وجوهات و دخالت در امور حسبیه داشتهاند.

مراجعت به جهرم

پساز وفات پدر عالمش و با کولهباری از دانش و تقوا به زادگاه خود مراجعت نمود و در نشر و تبلیغ احکام اسلام و ارتقا سطح دینداری مردم منطقه تلاش و کوشش نمودند. همچنین در جهرم به امر تدریس نیز روی آوردند و شاگردانی را تربیت کردند.

خدمات

ایشان همانطور که علم و دانش خود را در جهت سازندگی فکری بکار میبستند، دست آبادگر و دل رئوف خود را در راستای خدمات عامالمنفعه و زدودن محرومیت از بستر جامعه مشغول داشتند. ساخت مساجد متعدد، احیای امامزادگان متروکه، احداث مدارس، کتابخانه، بنای حمام و قبرستان در مناطق نیازمند از جمله باقیات الصالحات آقای بزرگ بود.

ایشان آثار و تألیفات جد بزرگوار و پدر گرامیاش را احیا و به مرحله چاپ و نشر رسانیدند و اقدام به بهرهبرداری از کتابخانه آیةاللهالعظمی حاج سیدعبدالحسین نجفی لاری نمودند.

حضور در انقلاب

این سیدروحانی، از جمله یاران نهضت امام خمینی و از مبارزان و مجاهدان قبل از انقلاب اسلامی در جهرم و استان فارس بودند و در چند مرحله بازداشت شدند، که نامه ایشان در اسناد برجای مانده از ساواک حاکی از این حقیقت است.

فضایل اخلاقی

از خصوصیات بارز ایشان یکی الفت و انس با کتاب قرآن بود. در حاشیه یکی از قرآنهای کوچک خود نوشته بودند: بسمهتعالی تا امسال که سال 1422 قمری [است] بحمدالله 40 ختم قرآن در این قرآن مقدس خواندهام. فعلاً چون چشمم آب آورده، نمیتوانم در این قرآن، بخوانم و در قرآن درشت خط شروع کردهام.

ایشان پیوسته به فکر ترویج و ارتقای مبانی دینی و عقیدتی مردم منطقه بودند و در این راستا مبلغانی را از سراسر کشور جهت وعظ و خطابه به جهرم دعوت مینمودند و هزینه آنرا متکفل میشدند.

ارتحال جانسوز

حضرت آیةالله حاج سیدعبدالحسین آیتالهی پس از سالیانی تلاش در عرصه دین و جامعه، در اسفند سال 1394 به علت بیماری قلبی و تنفسی در بیمارستان شهید مطهری جهرم بستری شدند که پس از چند روز به ارتحال ایشان منتهی گردید.

منبع: کوکب درخشان جهرم و اثرآفرینان جهرم

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام