*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٣٣٧٧ ١٧:٣٠ - 1396/05/26   فرزانگان فرزانگان شماره 520 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان فرزانگان شماره 520

آیةالله شیخ مهدی ورپامی قدس‌سره


آیةالله ورپامی‌ قدس‌سره عالمی عامل و متخلق به اخلاق الهی بود. از ویژگی‌های اخلاقی ایشان تواضع و فروتنی بود. در عین این‌که از ابهت خاصی برخوردار بود و خوانین و مفسدان از وی حساب می‌بردند با مردم بسیار ساده برخورد می‌کرد و خیلی راحت با آنان انس می‌گرفت. زهد و پارسایی از دیگر ویژگی‌های اخلاقی آیةالله ورپامی بود. با این‌که از روحانیون برجسته و مبسوط الید منطقه بود اما ساده‌زیستی را پیشه خود ساخته و پیوسته به فکر آبادانی آخرت و تهیه زاد و توشه آن روز بود. ....

 

ولادت: حدود 1289ق

وفات: 1356ق

عمر: حدود 67سال

مدفن: شهرستان نکا (روستای تجرخیل)

اساتید: حضرات آیات؛ آخوند خراسانی، ملامحمد اشرفی (معروف به حجةالاسلام)، آخوند ملاعبدالصمد ولمیستی، آخوند ملا قاسم لیموندهی و... .

شاگردان: حججاسلام؛ فضلالله حسینی، شیخ علی لیموندهی، شیخ احمد اسدی کوائی، شیخ محمدعلی طوسی زارم رودی، شیخ عبدالجبار فقیهی و...

ولادت: عالم متقی آیةالله شیخ مهدی ورپامی، از عالمان برجسته خطه سرسبز هزار جریب مازندران به شمار میرود. از تاریخ دقیق ولادت ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست، لکن از نوشتار و پاسخ استعلامیههایی که اهالی منطقه از وی داشتهاند میتوان حدس زد که تاریخ تولد ایشان در حدود سال 1289 قمری باشد.

تحصیلات: شیخ مهدی در دوران کودکی، پدر و مادر را از دست میدهد و تحت تکفل و سرپرستی برادر بزرگوارش آخوند ملا محمدتقی ورپامی قدس‌سره مقدمات تحصیل را آغاز میکند. چندی بعد، همراه برادر عازم حوزه علمیه لیمونده شده و تحصیلات خود را نزد آخوند ملاقاسم لیموندهی قدس‌سره ادامه میدهد. وی سطوح را در حوزههای علمیه لیمونده و گلستان و سرانجام در محضر آیةالله ملامحمد اشرفی قدس‌سره در بابل به پایان برد.

عزیمت به نجف: پس از اتمام سطوح در سال 1308 قمری عازم نجف اشرف گردید و از محضر اعاظم حوزه علمیه نجف اشرف مستفیض شد و به درجه اجتهاد نائل گردید. از اساتید مهم ایشان در نجف اشرف آخوند ملا محمدکاظم خراسانی قدس‌سره است که از محضرش کسب فیض نمود.

بازگشت به وطن: پس از قریب هفت سال تلاش علمی و جهاد با نفس در راستای عمل به رسالت عالمانه خویش، جهت ارشاد و هدایت هموطنانش به وطن بازگشت. آیةالله ورپامی پس از بازگشت از نجفاشرف علاوه بر تأسیس حوزه علمیه در زادگاهش ورپام، حوزه علمیه گلستان را نیز که آثار ابوالزوجهاش مرحوم آیةالله ملاعبدالصمد قدس‌سره بود بازسازی کرده و شاگردان زیادی در این دو حوزه تربیت یافتند.

فعالیت اجتماعی: آیةالله ورپامی قدس‌سره علاوه بر تدریس و اداره حوزه علمیه، بخشی از اوقات خود را مصروف حل مسایل اجتماعی کرده و مشکلات شرعی و اجتماعی مردم را حل و فصل میکرد. در خانهاش به روی مردم باز بود و مردم در حل و فصل اختلافات و منازعات خود و همچنین در عقد و ازدواج و یا طلاقی که پیش میآمد به ایشان مراجعه کرده و حکم ایشان را بهعنوان حاکم شرع پذیرفته و اجرا میکردند.

ویژگیها: آیةالله ورپامی قدس‌سره عالمی عامل و متخلق به اخلاق الهی بود. از ویژگیهای اخلاقی ایشان تواضع و فروتنی بود. در عین اینکه از ابهت خاصی برخوردار بود و خوانین و مفسدان از وی حساب میبردند با مردم بسیار ساده برخورد میکرد و خیلی راحت با آنان انس میگرفت.

زهد و پارسایی از دیگر ویژگیهای اخلاقی آیةالله ورپامی بود. با اینکه از روحانیون برجسته و مبسوط الید منطقه بود اما سادهزیستی را پیشه خود ساخته و پیوسته به فکر آبادانی آخرت و تهیه زاد و توشه آن روز بود.

مشی سیاسی: از حوادث مهم زمان آیةالله ورپامی، جریان نهضت مشروطه بود. این عالم ربانی به نور تقوا و ایمانی که داشت مسیر درست را تشخیص داده و در آن آزمون مهم به وظیفه خود به درستی عمل کرد. ایشان همچون شهید آیةالله شیخ فضلالله نوری معتقد به مشروطه مشروعه بود و در برابر اتهام برخی فریب خورده که او را طرفدار استبداد میخواندند ایستادگی کرد. از دیگر حوادث تلخ آن زمان دینستیزی به محوریت فردی قلدر و وابسطه به بیگانه چون رضاخان بود که آن عالم ربانی با مقاومت و درایت کوشید تا شعائر دینی را زنده و حوزه علمیه را مدیریت و حفظ کند و به سلامت فتنه دینستیزی را پشت سر گذاشت. مقاومت در برابر افزون طلبیها و زورگوییهای خوانین منطقه نیز از دیگر برنامههای آیةالله ورپامی بود. رعایا و مردم مظلوم در برابر تجاوز و تعدی خوانین پناهگاهی جز ایشان نداشتند و خوانین و مفسدین آیةالله ورپامی را مانعی سر راه امیال شیطانی خود میدیدند. موارد زیادی از برخورد آیةالله ورپامی با خوانین و اربابان منطقه نقل شده که این مختصر را گنجایش نقل آنها نیست.

حالات معنوی: آیةالله ورپامی، اهل مراقبه و حالات معنوی و صاحب کرامات بود. غذای هر کسی را نمیخورد و از موارد شبهه پرهیز میکرد. از یکی از ارادتمندان ایشان نقل شده، شخصی پرندهای را شکار کرده برایم آورد من هم آن پرنده را به منزل آیةالله ورپامی فرستادم و تأکید کردم حضرت آقا میل کنند. فردای آن روز آقا کسی را دنبالم فرستاد. خدمتش رسیدم دیدم حال آقا خیلی خراب است گویا شب را اصلاً نخوابیده و چشمانش از کثرت گریه ورم کرده، عرض کردم آقا چه شده؟ فرمود: این چه زهرماری بود که دیشب فرستادی من خوردم؟ این پرنده را کی شکار کرده؟ گفتم: آقا فلانی صید کرده فرمود او را بیاور اینجا. سپس فرمود: «تمام حالات معنوی و مناجاتم از من گرفته شد.» بلافاصله فرستادم آن صیاد را حاضر کردند. آقا رو کرد به او فرمود: پسر! این مرغ را خودت شکار کردی؟ گفت: بله. فرمود: وقتی سر شکار رسیدی زنده بود یا مرده؟ گفت: زنده بود. فرمود: بگو به علم سینه آقا این مرغ زنده بود (لازم به توضیح است مردم قسم به علم سینه عالم را به مثابه قسم به اسم جلاله و... میدانستند) شکارچی گفت: نه آقا، من قسم نمیخورم. این را من برای شما شکار نکردم. بعد از شکار مدتی طول کشید تا آن را پیدا کردم و برای اینکه کسی نفهمد سرش را جدا کردم. آقا به شکارچی فرمود: پس تو مرا بیچاره کردی، مرا بدبخت کردی خدا تو را بیامرزد و مرا عفو کند.»

رحلت: آیةالله ورپامی، پس از عمری تلاش علمی و ارشاد و هدایت مردم، در سال 1356 قمری مدتی کوتاه بیمار شدند و سرانجام در اواسط ماه صفر همان سال پس از اقامه نماز ظهر با دلی آرام و مشتاق لقای محبوب، دارفانی را وداع گفتند و به سرای باقی شتافتند. پیکر پاکش پس از تشییع در امامزاده عبدالله واقع در روستای تجرخیل به خاک سپرده شد. مضجع آن مرحوم اکنون مورد توجه عموم مردم است.

منبع: گوهر درخشان؛ زندگینامه عالم ربانی آیةالله آقاشیخ مهدی ورپامی

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام