*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٢٧١١ ١٢:٥٣ - 1396/04/21   آیةالله میرسیداحمد روضاتی اصفهانی قدس‌سره فرزانگان شماره 516 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله میرسیداحمد روضاتی اصفهانی قدس‌سره فرزانگان شماره 516

آیةالله میرسیداحمد روضاتی اصفهانی قدس‌سره


ایشان از عالمان بزرگ و بنامی موفق به کسب اجازات روایی شد و از اکثر علمای ایران و عراق و لبنان و شامات اجازه نقل روایت داشت. برخی از این بزرگان عبارت‌اند از؛ عالم و عارف نامی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، شیخ آقابزرگ تهرانی، آیةالله‌العظمی بروجردی، سیدجمال‌الدین گلپایگانی و سیدمحسن امین و سیدعبدالحسین شرف‌الدین عاملی. ....

 

 

ولادت: 1347ق

وفات: 1422ق

عمر: 75سال

مدفن: اصفهان «باغ رضوان»

اساتید: آیات عظام؛ سیدحسین بروجردی، سیدمحمد حجت کوهکمرهای، سیدمحمدتقی خوانساری، سیداحمد خوانساری، سیدشهابالدین مرعشی نجفی و... .

آثار: السبیل المسلوک، ندای شیعه، سیر مختلف علم الاصول فی مختلف العصور، المستدرکات علی روضات الجنات، مناظرات مذهبی، الفوائدالثمینه، ترجمه مسکن الفؤاد و... .

ولادت

آیةالله میرسیداحمد روضاتی اصفهانی، از نسل خاندان بزرگ صاحب روضات در سال 1347 قمری در محله چهار سوق شیرازیهای اصفهان در خانوادهای از سادات موسوی و اهل علم دیده به جهان گشود. پدرش سیدمحمدباقر روضاتی متوفای 1383 قمری از علمای معروف اصفهان بود.

خاندان

خاندان بزرگوار و عالمپرور چهارسوقی که به خاطر علامه سیدمحمدباقر چهارسوقی صاحب کتاب ارزشمند «روضات الجنات فی احوال العلماء والسادات» به روضاتی معروف شدند از زمانهای دور در منطقه خوانسار و بعدها در اصفهان مسکن گزیدند و هماره منشأ خیر و برکت و از مروجان فرهنگ و معارف دینی بودهاند.

تحصیلات

میرسیداحمد، تحصیلات جدید را در اصفهان فراگرفت. سپس چنانکه خودش در کتاب «مناهج المعارف» نگاشته است: «به حکم تکلیف شرعی و با شور و عشقی فراوان در مسلک طلاب علوم دینی درآمدم و در حوزه علمیه اصفهان به تحصیل سطوح ادبیات، معانی بیان و منطق و اصول و فقه و کلام مشغول شدم».

هجرت به قم

در سال 1367 قمری برای ادامه و تکمیل تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم هجرت کرد. ایشان علاوه بر دیگر اعاظم حوزه علمیه قم، بیشترین استفاده را از درس خارج فقه حضرت آیةاللهالعظمی سیدحسین بروجردی برد. شش سال تمام در محضر آن زعیم عالیقدر جهان تشیع زانوی تلمذ زد. تقریرات درس استاد بزرگوارشان را به رشته تحریر درآورد. مسئله لباس مشکوک را به صورت رسالهای جداگانه به نام «السبیل المسلوک فی اللباس المشکوک» نگارش کرد.

بازگشت به اصفهان

آیةالله روضاتی، پس از ده سال تحصیل در حوزه علمیه قم، به زادگاه خود، اصفهان بازگشت. ایشان در دوران سکونتش در اصفهان دروس سطح را در مدرسه صدر بازار اصفهان تدریس میکردند و نمازهای صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشا را در مسجدشیخ بهایی و مسجد خیابان و مسجد البادران به جماعت اقامت میکردند. همچنین برای عامه مردم درس تفسیر قرآن کریم دایر کردند.

مهاجرت به تهران

در احوالات ایشان دلیل مهاجرت به تهران را تصادفی دانستهاند. مرحوم شریف رازی در گنجینه دانشمندان مینویسد: بر حسب تصادف به تهران آمده و جمعی از مؤمنین و نمازگزاران مسجد «الرحمان» واقع در شمال تهران تقاضای اقامت و اقامه نماز جماعت کردند. ایشان نیز اجابت کرده و به انجام وظیفه دینی مشغول گردید.

ایشان تا پایان عمر، در تهران اقامت کردند و در ترویج شعائر مذهبی و امور شرعی مردم بسیار کوشا بودند.

اجازات

ایشان از عالمان بزرگ و بنامی موفق به کسب اجازات روایی شد و از اکثر علمای ایران و عراق و لبنان و شامات اجازه نقل روایت داشت. برخی از این بزرگان عبارتاند از؛ عالم و عارف نامی میرزا محمدعلی شاهآبادی، شیخ آقابزرگ تهرانی، آیةاللهالعظمی بروجردی، سیدجمالالدین گلپایگانی و سیدمحسن امین و سیدعبدالحسین شرفالدین عاملی.

وفات

سیداحمد روضاتی پس از سالها تلاش علمی تحقیقی و تبلیغ و ترویج مکتب اهلالبیت علیهم‌السلام، در سال 1422 قمری مصادف با 7 مرداد 1380 شمسی دارفانی را وداع گفت و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست. پیکر آن مرحوم به زادگاهش اصفهان انتقال یافت و در قبرستان باغ رضوان به خاک سپرده شد.

منبع: گلشن ابرار/10

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام