*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٢٥٦٧ ١٤:٥٧ - 1396/04/14   فرزانگان شماره 515 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 515

علامه سیدمهدی قزوینی حلی نجفی قدس‌سره


علامه سیدمهدی قزوینی حلی نجفی، از فقهای بنام سده سیزدهم هجری قمری در سده سال 1223 قمری در نجف اشرف متولد گردید. این فقیه سترگ از معدود فقهای امامیه محسوب می‌شود که از استعدادی فوق‌العاده و نبوغ برخوردار بود و در شانزده سالگی به درجه اجتهاد نائل گردید. ....

 

ولادت: 1223ق

وفات: 1301ق

عمر: 78 سال

اساتید: حضرات اعلام؛ شیخ جعفر کاشفالغطاء، شیخ علی کاشفالغطاء، شیخ حسن کاشفالغطاء، سیدمحمدتقی قزوینی، سیدباقر قزوینی و...

شاگردان: بزرگانی چون؛ محدث نوری طبرسی، سیدمحمدبن مهدی قزوینی و سیدصالح قزوینی

آثار: بصائرالسالکین، مواهب الافهام، مهذب المنظومه، مشارق الانوار، آیات الاصول و... .

ولادت

علامه سیدمهدی قزوینی حلی نجفی، از فقهای بنام سده سیزدهم هجری قمری در سده سال 1223 قمری در نجف اشرف متولد گردید. این فقیه سترگ از معدود فقهای امامیه محسوب میشود که از استعدادی فوقالعاده و نبوغ برخوردار بود و در شانزده سالگی به درجه اجتهاد نائل گردید.

تحصیلات

هوش سرشار و حافظه قوی ایشان باعث شد تا علوم مقدماتی و سطوح عالی را در اندک زمان ممکن فراگرفت. سپس در دروس خارج فقه و اصول اعاظم حوزه علمیه نجف اشرف شرکت نمود و مراتب علم و کمال را به نحو اعجابانگیز به پایان رسانید.

سیدصدر، در تکمله آورده است: سیدمهدی قزوینی، شانزده ساله بود که از استادش سیدمحمدتقی قزوینی اجازه اجتهاد دریافت کرد و استاد اجازهای مبسوط برای شاگردش نوشت.

هجرت به حله و ارشاد مردم

علامه سیدمهدی قزوینی پس از تکمیل مراحل علمی به تدریس و تربیت طلاب علوم دینی اشتغال داشت و یکی از اساتید برجسته و بنام حوزه علمیه نجف اشرف به شمار میرفت. در سال 1253 قمری به امر استادش علامه شیخ حسن کاشفالغطا به شهر حله هجرت کرد و به تدریس علوم و ارشاد مردم پرداخت.

حضور ایشان در حله بنا به اذعان ارباب تراجم، نعمتی الهی برای مردم حله بود که بصیرت و آشنایی مردم حله را نسبت به مکتب اهلبیت علیهم‌السلام بالا برد. به گفته سیدصدر صاحب تکمله، وی تشیع را در حله رواج داد.

محدث نوری هم میگوید: سیداز ورودش به حله با من حکایت کرده و میگفت: چون وارد حله شدم شیعیان حله از تشیع فقط این را میدانستند که چون یکی از آنان وفات کرد باید او را در نجف به خاک بسپارند، از دستورات و احکام شرع، چیزی نمیدانستند. حتی از برائت و بیزاری از دشمنان آگاهی نداشتند.

از منظر بزرگان

این فقیه فرهیخته از مشایخ محدث نامی، مرحوم میرزا حسین نوری طبرسی بوده و محدث نوری با اوصافی از این استادش یاد کرده که بیانگر شخصیت بارز و توانمند وی در علم و عمل است. محدث نوری مینویسد: سیدالفقهاء الکاملین، سیدالعلماء الراسخین، افضل المتأخرین و اکمل المتبحرین و... . در پایان میافزاید: وی در زمره افرادی بود که سه بار به دیدار حجت باهره، حضرت ولیعصر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نائل گردید.»

ویژگیها

از ویژگیهای این فقیه وارسته برخورداری از استعداد قوی و نبوغ بود. علامه سیدمحسن امین مینویسد: او حافظه بسیار قدرتمندی داشت و ممکن نبود چیزی را بشنود، اما آن را فراموش کند. صبر و تحمل در برابر سختیها و تقوا و تداوم در ذکر الهی از جمله کمالات و صفات ارزنده ایشان بود. پشتکار علمی از دیگر ویژگیهای ایشان بود.

تواضع

از ویژگیها دیگر ایشان تواضع و فروتنی بود. هیچگاه به اهل خانه حتی به خدمتکار خود دستور انجام کاری را نمیداد.

آثار

علامه قزوینی در موضوعات مختلف همچون؛ فقه، اصول، کلام، تفسیر و.... به تألیف و تصنیف پرداخت که دهها جلد میشود. آثار ایشان در فقه عبارتند است از: مواهب الافهام فی شرح شرایع الاسلام (شش جلد)، کتاب الفراید (پنج جلد) و رسالههایی نیز در تفسیر بعضی سور قرآن.

منبع: فرهنگ نامآوران قزوین

تلخیص و تنظیم مجدد: علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام