*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٢١٥١ ١٤:٢٤ - 1396/03/24   علامه سیدحسن موسوی خِرسان قدس‌سره فرزانگان شماره 513 ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه سیدحسن موسوی خِرسان قدس‌سره فرزانگان شماره 513

علامه سیدحسن موسوی خِرسان قدس‌سره


این دانشور محقق پس از آن‌که توشه لازم را از دانش و فضل کسب کرد در میدان جدیدی قدم نهاد و همه عمر خود را صرف احیای میراث اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام کرد و امت اسلامی به‌ویژه دوست‌داران اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام را با معارف آل‌الله آشنا ساخت. از این‌رو علامه خرسان را باید از احیاگران بزرگ میراث علمی اهل‌بیت عصمت و طهارت‌ علیهم‌السلام لقب داد. ...


 

ولادت: 1322ق

وفات: 1405ق

عمر: 83 سال

مدفن: صحن مطهر علوی علیه‌السلام

اساتید: حضرات آیات، سیدابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی، محمدحسین نایینی، سیدابوتراب خوانساری، شیخ علی زاهد قمی و... .

آثار: تصحیح من لا یحضره الفقیه، تصحیح تهذیب الاحکام فی شرح المقنعه، تصحیح الاستبصار، یتیمة الزمان فی ما قیل فی آل الخرسان و... .

ولادت

علامه محقق و احیاگر میراث اسلامی، سیدحسن موسوی خرسان (به کسر خاء) از خاندان بزرگ و معروف عراق در سال 1322 قمری در نجفاشرف چشم به جهان گشود. خاندان خرسان که سلسله نسبشان از طریق ابراهیم مجاب به حضرت امام موسیبن جعفر علیهما‌السلام میرسد، به تدین و شرافت مشهور بودهاند. شهرت خرسان به مناسبت نام جد اعلای این بیت، شرفالدین اخرس میباشد و از گذشتههای دور دانشوران بزرگ و شاعران نامی از این بیت برخاستهاند. شاعر نامی عرب سیدجعفر خرسان که دیوانش مشحون از نکات تاریخی و علمی و اشعارش بر زبانها جاری است از این خانواده بوده است.

تحصیل

مقدمات و سطح را در خدمت اساتید مربوطه فراگرفت. سپس در دروس خارج فقه و اصول اعاظم حوزه علمیه نجف شرکت کرد و از محضر حضرات آیات، سیدابوالحسن اصفهانی، میرزای نایینی و آقا ضیاءالدین عراقی بهرهمند گردید. همچنین در اخلاق و حکمت از محضر شیخ علی زاهد قمی و شیخ نعمتالله دامغانی بیشترین استفاده را برد.

احیاگر میراث

این دانشور محقق پس از آنکه توشه لازم را از دانش و فضل کسب کرد در میدان جدیدی قدم نهاد و همه عمر خود را صرف احیای میراث اهلبیت علیهم‌السلام کرد و امت اسلامی بهویژه دوستداران اهلبیت علیهم‌السلام را با معارف آلالله آشنا ساخت. از اینرو علامه خرسان را باید از احیاگران بزرگ میراث علمی اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام لقب داد.

از نگاه بزرگان

میرزا علیاکبر غفاری که عمر خود را صرف نشر معارف الهی کرده است هنگامی که از زندگینامه شیخ صدوق که به قلم علامه سیدحسن خرسان نگارش یافته است سخن به میان میآورد، میگوید: «از بهترین آثار تحقیقی مکتوب و مدون در بیان احوال و خصایص شیخ صدوق است. سیدحسن موسوی خرسان، پژوهندهای است ژرفاندیش و سختکوش و توانا»

آقابزرگ طهرانی، هنگامی که تلاش سیدحسن خرسان را در رابطه با شرح «مشیخةالفقیه و...» ذکر میکند، آثار ایشان را با عبارت «جمیعها بکمالالدقه» میستاید. همچنین فرزند علامه امینی قدس‌سره مینویسد: «او قدرت فراوان در تحقیق و تصحیح کتب حدیثی امامیه داشت.»

آثار علمی

تلاش علمی و آثار مکتوب علامه سیدحسن خرسان بهصورت تحقیق، تصحیح و تعلیقات بوده که در این مختصر به برخی از آنها اشاره میشود.

1 تصحیح من لا یحضره الفقیه در چهار مجلد به همراه شرح مشیخة الفقیه که در انتهای کتاب چاپ شده است. این تصحیح مکرر چاپ شده است.

2 تصحیح الاستبصار که در انتهای کتاب، شرح مشیخة الاستبصار به چاپ رسیده است.

ویژگیها

این محقق برجسته، علاوه بر مقام علمی از لحاظ معنوی و اخلاقی نیز انسانی وارسته و برخوردار از کمالات اخلاقی بود. بسیاری از عالمان و محققان دینی او را به اوصافی چون تواضع، تقوا، ورع و اهل عبادت توصیف کردهاند. مردی ولایی و عاشق اهلبیت عصمت و طهارت بهویژه حضرت اباعبدالله علیه‌السلام بود. آن بزرگوار در نجف اشرف، امام جماعت مسجد شیخ انصاری قدس‌سره بود و هر شب جمعه از نجف به کربلا میرفت و با حضور وی در کربلا امامت جماعت حرم مطهر اباعبدالله علیه‌السلام به ایشان سپرده میشد. خیلی مقید به زیارت اباعبدالله علیه‌السلام بود و زیاتش ترک نمیشد.

ایشان علم و معنویت را با هم آمیخته بود و به خاطر برخورداری از اخلاق و معنویت بالا، بسیار متواضع بود و هیچ نوع غرور علمی در رفتارش مشاهده نمیشد. درب کتابخانهاش به روی همه دانشپژوهان باز بود و همه را با روی گشاده میپذیرفت.

شرکت در ثورةالعشرین

تحقیقات علمی و نگارش، باعث نشد تا آن محقق فرزانه از مسایل اجتماعی غافل بماند، از اینرو به همراه علمای بزرگ نجف اشرف به رهبری میرزای شیرازی در نهضت «ثورةالعشرین» عراق در سال 1920 میلادی، شرکت نموده و به رسالت عالمانه خودش عمل کرد.

وفات

علامه سیدحسن خرسان پس از عمری تلاش علمی سرانجام در دوازدهم جمادیالاول سال 1405 قمری دارفانی را وداع گفت و روح مطهرش به ملکوت اعلی پیوست. پیکر آن دانشمند فرزانه در میان حزن و اندوه ارادتمندانش تشییع و در صحن مطهر امیرالمؤمنین علیبن ابیطالب علیه‌السلام در حجرهای که متعلق به خاندان آل خرسان است به خاک سپرده شد.

فرزند خلف

از خاندان خرسان، محققان فراوانی اکنون در نجف به کارهای علمی و تحقیقی مشهوراند که بزرگ آنان فرزند برومندش سیدمهدی خرسان است. وی عالمی ژرفاندیش و در علوم اسلامی محل رجوع طلاب و محققین حوزه علمیه نجف است. آثار علمی تاریخی فراوانی دارد و در سالهای اخیر یکی از آثارش تحت عنوان «علی امام البررة» کتاب سال ولایت شناخته شد و جایزهای به آن تعلق گرفت.

منبع: گلشن ابرار/ج10

تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج




جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام