*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٢٠٠٥ ١٢:٤٩ - 1396/03/17   آیةالله سیدشهاب‌الدین نیریزی قدس‌سره فرزانگان شماره 512 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله سیدشهاب‌الدین نیریزی قدس‌سره فرزانگان شماره 512

آیةالله سیدشهاب‌الدین نیریزی قدس‌سره


اهتمام در تحصیل علم و معرفت، مراقبت از فرصت‌ها و اوقات به نحو احسن، ارشاد و هدایت مردم، فراگیری عرفان نظری همراه با تهذیب و تزکیه نفس، حسن خلق و فروتنی فوق‌العاده، اقتدا به ائمه هدی‌ علیهم‌السلام در رفتار، اخلاق و اعمال،... از جمله خصال انسانی و کمالات والای آن حکیم وارسته بود. ....


 

ولادت: 1255ق

وفات: 1327ق

عمر: 72 سال

مدفن: قم

اساتید: محمدرضا قمشهای، شیخ علی زنوزی، میرزا ابوالحسن جلوه، میرزا محمدحسن آشتیانی و... .

شاگردان: میرزا مهدی آشتیانی، میرزا احمد آشتیانی، محمدکاظم عصار تهرانی، سیدموسی زرآبادی، شیخ عبدالحسین رشتی و... .

تألیفات: حاشیه بر تمهیدالقواعد، تعلیقه بر شرح فصوصالحکم و تعلیقه بر کتاب اسفار اربعه.

تولد: حکیم متأله آیةالله سیدشهابالدین نیریزی سال 1255 قمری در بیت علم و فضیلت در شهرستان نیریز استان فارس دیده به جهان گشود. قرائت قرآن و برخی متون ادعیه و زیارات را از محضر پدر در سنین کودکی فرا گرفت و از شش سالگی تا چهارده سالگی، دروس مقدماتی را بهخوبی آموخت و آنگاه دروس فقه و اصول از مقطع سطوح تا بخشی از درس خارج را از محضر علامه شیخ محمدمهدی مازندرانی کجوری و شیخ عباس دارابی و ملا آقا جهرمی یاد گرفت. آنگاه جهت تکمیل معلومات، شیراز را به قصد اقامت در تهران ترک نمود و در یکی از حجرههای مدرسه مروی رحل اقامت افکند و از محضر اساتید برجسته و فقهای عظام مشغول فراگیری معقول و منقول گردید.

اساتید: آیةالله سیدشهابالدین نیریزی، از محضر بزرگان نامدار و فقیهان برجسته و حکمای بلندآوازه تهران بهرههای شایانی برد و از دستاوردهای علمی آنان در عرصه فقه و اصول و حکمت بهرهمند گردید؛ اسامی اساتید آن بزرگوار در تهران عبارتند از: میرزا محمدحسن آشتیانی، حاج ملااسماعیل سبزواری، میرزا ابوالحسن جلوه زوارهای، شیخ علی مدرس زنوزی و میرزا محمدرضا قمشهای قدس‌سرهم .

تدریس: سیدشهابالدین نیریزی در تهران و در محفل مدرسانی برجسته و پرآوازه حضوری فعال داشت و به برکت فیض وجود آن بزرگان در معقول و منقول به کمالاتی دست یافت و خود نیز کرسی تدریس برقرار کرد و به تبیین مباحث حکمت و عرفان پرداخت و شاگردان زیادی را در دو مدرسه مروی و صدر تهران تربیت کرد. محفل درسی او در تهران مرکز اجتماع گروهی از اهل فضل گردید که خود بعدها از نامداران عرصه حکمت و عرفان گردیدند. اسامی برخی از شاگردان آن بزرگوار عبارتند از؛ حاج شیخ آقابزرگ طهرانی مؤلف کتابهایی چون طبقات اعلامالشیعه، الذریعه و...، سیدحسین بادکوبهای، سیدموسی زرآبادی، شیخ عبدالحسین رشتی، میرزا محمود آشتیانی، میرزا احمد آشتیانی، میرزا مهدی آشتیانی، سیدمحمدکاظم عصار تهرانی و شیخ مهدی مازندرانی.

از منظر دانشوران: حکیم سیدشهابالدین نیریزی از منظر دانشمندان و صاحبان فکر و اندیشه دارای جایگاه بلند علمی و معنوی بودند. دانشوران بزرگ در وصف و مقام ایشان چنین آوردهاند:

1 شیخ آقابزرگ طهرانی قدس‌سره: سیدشهابالدین نیریزی در حکمت و فلسفه عزمی استوار داشت و در این عرصه از حظی بزرگ برخوردار گردید، چنانکه در مباحث حکمی و حتی فقه و اصول بر برخی از همگنان برتری داشت و در عرفان مقاماتی به دست آورد.

2 شهید مرتضی مطهری قدس‌سره: وی علاوه بر حکمت، در فقه و اصول مهارت داشت. در عرفان نظری محییالدینی ید طولایی داشته است و در مدرسه صدر تهران به کار تحقیق و تدریس و تربیت شاگردان پرداخت.

3 علامه سیدجلالالدین آشتیانی قدس‌سره: سیدی جلیلالقدر و عظیمالمنزله و دارای عذوبت بیان و طلاقت لسان و هوش سرشار... .

تألیفات: حکیم متأله سیدشهابالدین نیریزی، در کنار تدریس و تربیت طلاب تألیفات و آثار علمی ارزشمندی نیز از خویش به یادگار گذاشتهاند که عبارتند از رسالة فیالوجود و بیان حقیقته، حاشیه بر تمهید القواعد علیبن محمدبن الترکه، تصحیح و حواشی بر کتاب اسفار اربعه و تصحیح و تعلیقات بر شرح فصوص الحکم.

کمالات: اهتمام در تحصیل علم و معرفت، مراقبت از فرصتها و اوقات به نحو احسن، ارشاد و هدایت مردم، فراگیری عرفان نظری همراه با تهذیب و تزکیه نفس، حسن خلق و فروتنی فوقالعاده، اقتدا به ائمه هدی علیهم‌السلام در رفتار، اخلاق و اعمال،... از جمله خصال انسانی و کمالات والای آن حکیم وارسته بود.

رحلت: این عالم ربانی در 14 ربیعالاول 1327 قمری در سن 72 سالگی در تهران درگذشت و پیکر پاکش به قم منتقل و در قبرستان وادیالسلام به خاک سپرده شد.

منابع: تربت پاکان قم/2/786؛ نقباءالبشر/2/845؛ ستارگان حرم/28/369؛ منتخب معجمالحکما مدرس گیلانی/103؛ خدمات متقابل اسلام و ایران/609

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام