*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩١٣٢٥ ١١:٤٤ - 1396/02/21   ملا مهدی نراقی قدس‌سره فرزانگان شماره 508 ارسال به دوست نسخه چاپي


ملا مهدی نراقی قدس‌سره فرزانگان شماره 508

ملا مهدی نراقی قدس‌سره


علامه سیدمحسن امین در اعیان‌الشیعه می‌نویسد: ملا مهدی عالم عامل و فاضل آگاه، فقیه، مقدس پارسا، ریاست دینی دارالمؤمنین کاشان را پس از برادرش حاج میرزا ابوالقاسم نراقی بر عهده گرفت. ....

 

 

ولادت: 1209ق

وفات: 1268ق 

عمر: 59 سال

مدفن: قم

اساتید: حاج ملااحمد نراقی و سیدجواد عاملی.

تألیفات: تنقیح الاصول، المقاصد العلیه و زینة العباد.

تولد و خاندان: ملا مهدی نراقی فرزند کوچک علامه محمدمهدی و برادر ملا احمد صاحب کتاب معراجالسعادة در سال 1209 قمری به فاصله کمی بعداز وفات پدر در کاشان دیده به جهان گشود. تقارن ولادت پسر و وفات پدر سبب شد که نوزاد را هماسم پدر نامگذاری کنند. پدرش علامه ملا محمدمهدی نراقی از عالمان بزرگ و نامدار شیعه و از شاگردان برجسته آیةاللهالعظمی وحید بهبهانی و شیخ یوسف بحرانی بعداز سی سال تحصیل و تدریس در حوزههای اصفهان، نجف و کربلا به زادگاهش مراجعت کرد و منشأ خدمات و آثار علمی، اجتماعی فراوانی گردید. علامه محمدمهدی نراقی (پدر ملامهدی نراقی) صاحب تألیفات فراوان است که جامعالسعادات در اخلاق از جمله آثار کمنظیر اوست. علامه ملا محمدمهدی دارای چهار فرزند عالم به نامهای ملا احمد، ملا ابوالحسن، ملا ابوذر و ملا مهدی بودند که همگی از ستارگان پرفروغ آسمان علم و فضیلت به شمار میآیند.

تحصیلات: وی پس از فراگیری مقدمات اکثر متون درسی رایج حوزوی را در زادگاهش نزد برادر بزرگ خود عالم فاضل حاج ملا احمد نراقی آموخت. نخستین استاد و مربی وی برادر بزرگش بود که از بزرگان و نویسندگان بزرگ جهان شیعه به شمار میروند. از استادان ملا مهدی به غیر از برادر بزرگش ملا احمد در کاشان از کسی دیگر در حوزههای اصفهان و نجف نامی به میان نیامده است ولی از استادان و عالمانی که وی اجازه نقل روایت یا اجتهاد گرفته چنین یاد شده است: حاج ملا احمد نراقی (متوفای 1244ق)، شیخ محمدسعید صدتومانی (متوفای 1250ق)، شیخ جعفر کاشفالغطاء (متوفای 1228ق)، سیدجواد عاملی (متوفای 1226ق)، سیدمحمدتقی پشت مشهدی کاشانی (متوفای 1258ق).

شاگردان: همچنانکه در منابع موجود از استادان ملامهدی نراقی ذکر نشده از شاگردان وی هم نامی به میان نیامده است. با مرور برخی از شرح حالها و اجازات نام چند تن از کسانی که موفق به اجازه نقل روایت از وی شدهاند که عبارتند از: ملاعلی مدد ساوجی، میرزا ابوتراب نطنزی، میرمحمدعلی کاشانی، سیدحسین کاشانی و سیداحمد موسوی کاشانی.

آثار علمی: مرحوم ملا مهدی نراقی دارای آثار مکتوب ارزشمندی است که عبارتند از: تنقیح الاصول، المقاصد العلیة، زینةالعباد (رساله عملیه حاج ملا مهدی نراقی).

ملامهدی نراقی از منظر بزرگان: 1 شریف کاشانی مؤلف لباب الالقاب درباره مرحوم نراقی مینویسد: حاج ملا مهدی نراقی همنام پدر، از عالمان فاضل و فقیهان دانا و مجتهدی سخاوتمند و بخشنده به شمار میرفت. وی جامع شرایط برای صدور فتوا و حامل علوم و آراسته به کمالات و محاسن اخلاقی بود. اگر از علم اصول و فقه ذکری به میان میآمد او از عالمان اصول و فقیهان آگاه و دانا به آن مسئله بود و حضور ذهنی فعال و آماده داشت.

2 علامه سیدمحسن امین در اعیانالشیعه مینویسد: ملا مهدی عالم عامل و فاضل آگاه، فقیه، مقدس پارسا، ریاست دینی دارالمؤمنین کاشان را پس از برادرش حاج میرزا ابوالقاسم نراقی بر عهده گرفت.

3 علامه شیخ آقابزرگ تهرانی در طبقات اعلامالشیعه این عالم جلیلالقدر را از اعلام و بزرگان برجسته سده سیزدهم شمرده است.

وفات: ملا مهدی نراقی عالمی بزرگ ولی گمنام و ناشناخته در سال 1268 قمری در سن 59 سالگی وفات یافت. پیکر این عالم ربانی از کاشان به قم منتقل شد و در مزار شیخان بزرگ دفن گردید.

منابع: لباب الالقاب ملا حبیبالله شریف کاشانی/105؛ الکرام البررة آقابزرگ تهرانی/2/575؛ اعیانالشیعه سیدمحسن امین/9/37؛ ستارگان حرم/28/11

 تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام