*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩١٠٢٩ ١٤:٣٦ - 1396/02/13   شهید آیةالله‌ سیدابوالحسن شمس‌آبادی قدس‌سره فرزانگان شماره 507 ارسال به دوست نسخه چاپي


شهید آیةالله‌ سیدابوالحسن شمس‌آبادی قدس‌سره فرزانگان شماره 507

شهید آیةالله‌ سیدابوالحسن شمس‌آبادی قدس‌سره


در سال 1366 قمری به کسب اجازات متعدد روایتی و اجتهادی از استادانش، به اصفهان مراجعت کرد. ایشان در اصفهان به تدریس خارج فقه و اصول، تألیف و تربیت طلاب مشغول گردید و در مسجد شیخ بهایی و مسجد سرتیپ چهارسوق نیز اقامه نماز جماعت کرده و عموم مؤمنین از وعظ و ارشادات دینی ایشان بهره‌مند می‌شدند. ....

 

ولادت: 1281ش

وفات: 1355ش

عمر: 74 سال

مدفن: تخت فولاد اصفهان

اساتید: حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی، سیدعبدالهادی شیرازی، میرزا ابوالحسن مشکینی، سیدجمالالدین گلپایگانی.

آثار: شرح صحیفه سجادیه، رساله مختصر در اصول دین، موعظه ابراهیم علیه‌السلام، تقریرات فقه و اصول، دیوان اشعار.

ولادت

فقیه شهید آیةالله سیدابوالحسن شمسآبادی از عالمان برجسته و خدمت‌‌گذار اصفهان در سال 1281 شمسی در بیت علم، تقوا و فضیلت دیده به جهان گشود. خاندان و اجداد شمسآبادی تا چندین نسل، همگی از عالمان دین و خدمتگذار و مروج اسلام بودهاند.

تحصیلات

سیدابوالحسن پس از دوران کودکی و نوجوانی به فراگیری علوم دینی همت گماشت. دروس مقدماتی و خوشنویسی را نزد استادان آن زمان فراگرفت. پس از اتمام سطوح عالی در دروس خارج فقه و اصول حضرات‌‌ آیات سیدمحمد نجفآبادی، سیدعلی نجفآبادی و مرحوم آخوند ملامحمدحسین فشارکی شرکت کرده و مستفیض گردید.

هجرت به نجف

مرحوم شمسآبادی، در سال 1355 قمری در راستای تکمیل تحصیلات علمی خود راهی حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در آن مهد دانش و علم از محضر بزرگانی چون حضرات اعلام سیدابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی، سیدعبدالهادی شیرازی و برخی اعلام دیگر بهرهمند گردید. وی در این هجرت علمی که یازده سال طول کشید به مدارج والایی از علم و اخلاق دست یافت.

مراجعت به اصفهان

در سال 1366 قمری به کسب اجازات متعدد روایتی و اجتهادی از استادانش، به اصفهان مراجعت کرد. ایشان در اصفهان به تدریس خارج فقه و اصول، تألیف و تربیت طلاب مشغول گردید و در مسجد شیخ بهایی و مسجد سرتیپ چهارسوق نیز اقامه نماز جماعت کرده و عموم مؤمنین از وعظ و ارشادات دینی ایشان بهرهمند میشدند.

ایشان در زمان حیات آیةاللهالعظمی بروجردی، وکیل مطلق ایشان در اصفهان بودند و پس از ارتحال ایشان نیز تا هنگام شهادتش وکالت تام از همه مراجع تقلید داشتند و شهریه طلاب حوزه علمیه اصفهان را بر عهده داشتند.

مؤسسات خیریه

آیةالله شمسآبادی، در کنار تلاش علمی و اداره حوزه علمیه از خدمت به مسلمانان و دستگیری از مستمندان نیز غافل نبود. مؤسسات خیریهای را با کمک خیرین، بنیان نهاد که بعداز شهادتش نیز به فعالیت خود ادامه میدادند. از جمله آنها مؤسسه آموزشی ابابصیر که در امر آموزش، اشتغال و ازدواج و مسکن روشندلان فعالیت میکرد. همچنین انجمن مددکاری صاحبالزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف را تشکیل دادند که خدمات ارزندهای به فقرا و یتیمان در امر مسکن و اشتغال انجام میداد و بیمارستان عسکریه از دیگر مؤسسات خیریه آن روحانی خدوم است که در بخشهای مختلف درمانی در خدمت مراجعین است و بنای مساجد و حسینیههای متعدد دیگری که در این نوشته مختصر نمیگنجد.

فعالیت اجتماعی و سیاسی

آیةالله شمسآبادی، در کنار خدمات علمی و اجتماعی از فعالیتهای سیاسی نیز غافل نبوده و در راستای حرکت و قیام روحانیت به رهبری امام خمینی قدس‌سره حمایت خود از امام را ابراز میکرد. در سال 42 شمسی اعلامیهای به امضای ایشان و علمای اصفهان در حمایت از امام خمینی قدس‌سره منتشر شد. در 20 تیر سال 42 نیز در اعتراض به دستگیری حضرت خمینی به جمع علمای معترض کشور، به تهران عزیمت کرد و تا آزادی ایشان در تهران ماند. همچنین در سال 1347 شمسی در اعتراض به دستگیری و محکومیت مرحوم آیةالله ربانی شیرازی و بعضی دیگر از علما، به همراه علمای اصفهان تگلرافهایی به مراجع معظم تقلید و علمای شهرها فرستادند.

برخی ویژگیها

از ویژگیهای آن شهید سعید، زهد و سادهزیستی بود. با آنکه هر ماه مبالغ زیادی از وجوهات به دستش میرسید اما زندگی ساده و زاهدانه داشت. در خانهای محقر و ساده زندگی میکرد. سخاوت و بزرگواری از دیگر ویژگیهای آن عالم ربانی بود و به طلاب و فقرا و یتیمان عنایت داشت، به شبزندهداری و انس با دعا و قرآن و برپایی مجالس ذکر مصائب اهلبیت علیهم‌السلام نیز عنایت ویژه داشت.

شهادت

شهید سعید آیةالله شمسآبادی، پساز عمری خدمت صادقانه به اسلام و مکتب اهلبیت علیهم‌السلام و مبارزه با بدعتها و انحرافات، سرانجام در 18 فروردین سال 1355 شمسی توسط باند منحرف مهدی هاشمی، مظلومانه به شهادت رسید. معظمله تازه از سفر عمره بازگشته بود تنها یک روز بعد از بازگشت، این فاجعه هولناک بهوقوع پیوست. خبر شهادت آیةالله شمسآبادی به سرعت در سراسر کشور پیچید و انبوه مردم عزادار، پیکر آن مرحوم را از محل وقوع حادثه تا شهر که فاصلهای هفده کیلومتری بود را پیاده بر دوش به سمت شهر حمل کردند. تمام مغازههای اصفهان به پاس احترام آن عالم ربانی تعطیل شد. حوزه علمیه قم و بازار قم نیز تعطیل گردید و پیکر پاک آن عالم و شهید مظلوم باشکوهی فاخر تشییع و در آرامستان تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

پیام آیةالله گلپایگانی

مرحوم آیةاللهالعظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی به مناسبت رحلت و شهادت آیةالله شمسآبادی پیامی صادر کردند که در اینجا به فرازهایی از آن اشاره میشود:

فاجعه مولمه شهادت حضرت حجةالاسلام والمسلمین سیدالعلما العاملین آقای سیدابوالحسن شمسآبادی قدس‌سره و حشره الله مع اجداده الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین، موجب تأثر و تأسف شدید حقیر گردید و به همین مناسبت روز شنبه و یکشنبه حوزه مقدسه علمیه قم تعطیل است، آن عالم جلیل از علمای مبارز و مجاهد و از خدمتگزاران صدیق و صمیمی شریعت مقدسه بود «و قد ختم الله تعالی له بالشهادة و السعادة و فاز بالفوز العظیم...» این مصیبت را به حضرت بقیةالله فی الارضین ارواح العالمین له الفداء و در ثانی به حضرات علمای اعلام و جامعه روحانیت و خانواده مکرم آن فقیه سعید و عموم مؤمنین و طبقات مختلف اصفهان تسلیت عرض مینمایم...

حشره الله مع اجداده الطاهرین

منبع: گلشن ابرار/10 - تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام