*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٠٨١٣ ١٤:٤٧ - 1396/02/06   حاج شیخ احمد علومی قدس‌سره فرزانگان شماره 506 ارسال به دوست نسخه چاپي


حاج شیخ احمد علومی قدس‌سره فرزانگان شماره 506

حاج شیخ احمد علومی قدس‌سره


شیخ احمد علومی مقدمات و سطوح علوم دینی را در زادگاهش یزد فراگرفت و آن‌گاه به همراه برادرش شیخ جلال‌الدین علومی به نجف اشرف مهاجرت کردند و در محضر آیات عظام و اساتید برجسته و نامدار حوزه نجف کسب علم و دانش نمود و پس از هشت سال تلاش بی‌وقفه موفق به فتح قله اجتهاد گردید. ...

 

 

ولادت: 1319ق

وفات: 1392ق

مدفن: یزد

اساتید: میرزا محمدحسین نایینی، سیدابوالحسن اصفهانی و سیدمحمد حسینی فیروزآبادی.

شاگردان: سیدعباس خاتم یزدی، محمدحسین بهجتی و سیدعلیمحمد علاقهمند.

تألیفات: تفسیر سوره حمد، حاشیه بر مکاسب، حاشیه بر کفایةالاصول و المغنی عن المغنی.

تولد و خاندان:

شیخ احمد علومی در رمضان 1319 قمری در بیت علم و فضلیت در یزد متولد شد. پدرش آیةالله ملامحمدحسین مجتهد اردکانی، از عالمان دینی یزد در اواخر سده 13 و سده 14 قمری که بعد از اتمام تحصیلات در اصفهان به یزد مراجعت کرد و به تدریس علوم دینی پرداخت و حل و فصل امور شرعی و قضاوت را بر عهده گرفت و نیز جدش حاج ملا محمدباقر اردکانی از فقهای بزرگ و از شاگردان عالمانی چون محمدابراهیم کلباسی و عالمی صاحب کرامت و مورد احترام مردم بود.

تحصیلات:

شیخ احمد علومی مقدمات و سطوح علوم دینی را در زادگاهش یزد فراگرفت و آنگاه به همراه برادرش شیخ جلالالدین علومی به نجف اشرف مهاجرت کردند و در محضر آیات عظام و اساتید برجسته و نامدار حوزه نجف کسب علم و دانش نمود و پس از هشت سال تلاش بیوقفه موفق به فتح قله اجتهاد گردید.

شاگردان:

شیخ احمد علومی بعد از اتمام تحصیلات و استوار نمودن مبانی علمی خویش به ایران مراجعت نمود و در زمان زعامت آیةاللهالعظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری مدتی را در حوزه علمیه قم به تدریس پرداخت و نیز از جلسات درس فقیهپرور آیةاللهالعظمی حائری یزدی بهرهمند گردید. وی مدتی را در خراسان رضوی و مشهدالرضا رحل اقامت افکند و سپس به یزد مراجعت کرده و تا پایان عمر شریف به تدریس پرداخت و موفق شد شاگردان فراوانی را تربیت نمایند.

آیةالله علومی بعد از سقوط حکومت رضاخان پس از شهریور 1320 به همراه سایر علمای بزرگ به احیای حوزه علمیه یزد پرداخت و در مدرسه خان یزد به تدریس علوم دینی پرداخت و شاگردان فراوانی را در مکتب علمی خویش پرورش داد.

آثار علمی:

شیخ احمد علومی در کنار تحصیل و تدریس و تربیت طلاب و ارشاد و هدایت مردم آثار و تألیفاتی از خویش به یادگار گذاشت که عبارتند از؛ تفسیر سوره حمد، حاشیه بر قطع فرائدالاصول، حاشیه بر مکاسب، حاشیه بر کفایةالاصول، المغنی عن المغنی و شرح قصیده برده.

فعالیت انقلابی:

آیةالله علومی، همزمان با مبارزات مردم مسلمان ایران بر ضد رژیم طاغوت به رهبری امام خمینی قدس‌سره به مخالفت با رژیم برخاست و در کنار سایر علمای بزرگ یزد از جمله شهید صدوقی به صدور اطلاعیههایی در اعتراض به قوانین ضددینی شاه و محکومیت جنایات رژیم پرداخت که نام و امضای آن بزرگوار در آثار مکتوب اسناد روحانیت به ثبت رسیده است.

خدمات دینی و اخلاقی:

آیةالله علومی در مسجد امیر چقماق به اقامه جماعت پرداخت و در ماه مبارک رمضان به وعظ و خطابه در مسجد جامع کبیر یزد اشتغال داشت. او دانشمندی بزرگ و پرهیزگار بود و سادهزیستی و دستگیری از مستمندان و قناعتپیشگی گوشهای از خصوصیات اخلاقی او به شما میرفت. وی علاوه بر مهارت در فقه و اصول و تفسیر و دیگر علوم اسلامی شاعری خوش ذوق و روان طبع بود و در سرودههایش به احمد تخلص میکرد.

وفات:

آیةالله حاج شیخ احمد علومی یزدی بعد از عمری خدمت صادقانه به اسلام و حوزههای علمیه در شب پنجشنبه 16 فروردین 1352 شمسی مطابق با 1392 قمری در یزد وفات یافت و پیکر پاکش با تجلیل و تشییع، در حرم مطهر امامزاده جعفر علیه‌السلام به خاک سپرده شد.

منابع:

نهضت روحانیون ایران، علی دوانی/3/129و261؛

مستدرکات اعیانالشیعه، سیدحسن امین/8/37؛

مفاخر یزد ویژه عالمان دینی، سیدمحمدکاظم مدرسی و میرزا محمد کاظمینی/1/492؛

آیینه دانشوران، سیدعلیرضا ریحان یزدی/730.

تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام