*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٠١١٧ ١٥:٣٣ - 1396/01/16   آیةالله سیدعلی حسینی بهشتی مازندرانی قدس‌سره فرزانگان شماره 503 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله سیدعلی حسینی بهشتی مازندرانی قدس‌سره فرزانگان شماره 503

آیةالله سیدعلی حسینی بهشتی مازندرانی قدس‌سره


آیةالله‌ بهشتی مازندرانی از مشهورترین مدرسان حوزه علمیه نجف‌اشرف به شمار می‌رفت. وی موفق شد در طول حیات با برکتش شاگردان فراوانی را تربیت کند. تسلط بر متون فقهی و اصولی و بیان شیوا و تعبد و اخلاص فراوان آن بزرگوار باعث شد. درس‌های وی از باشکوه‌ترین کلاس‌های درسی حوزه نجف‌اشرف باشد و صدها شاگرد در درس او شرکت کردند که همگی از شخصیت‌های برجسته‌علمی و مدرسان برجسته به شمار می‌آیند. ....

 

ولادت: 1324ق

وفات: 1424ق

عمر: 100 سال

مدفن: نجفاشرف

اساتید: آیات عظام؛ شیخ عبدالکریم حائری یزدی، میرزا محمدحسین نایینی، آقاضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی و... .

شاگردان: شیخ محمدحسن اصطبهاناتی، سیدحسین سبزواری، شهید سیدمحمدتقی خویی، سیدمحمد نوری و... .

تألیفات: حاشیه بر عروةالوثقی، رساله صلاةالمسافر، استفتائات الفقهیه و التفسیریه والاعتقادیه.

تولد و خاندان

حضرت آیةالله حاج سیدعلی بهشتی مازندرانی در سال 1324 قمری در شهرستان عالمپرور و مذهبی بابل و در بیت علم و فضیلت و سیادت دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش آیةالله حاج سیدحسن حسینی بهشتی از فحول علما و از فقهای بزرگ بود جد ایشان سیداسماعیل حسینی بهشتی از تربیت یافتگان مکتب علمی بزرگان حوزه اصفهان منشأ خدمات و آثار و برکات فراوان علمی و معنوی در دیار پرخیر و برکت بابل بودند.

تحصیلات

آیةالله سیدعلی بهشتی بعداز پشتسر نهادن دوران صباوت و آموختن و نوشتن و فراگیری مقدمات علوم الهی در نزد پدر بزرگوارش و سایر عالمان و اساتید حوزه علمیه بابل جهت ادامه تحصیل به تهران مهاجرت کرد. در آن زمان تهران دارای مرکزیت خاص علمی بود و مرکز و مجمع عالمان، فقیهان و حکیمان برجسته و نامداری بود. سیدعلی حسینی بهشتی در نزد فرزانگان نامداری چون میرزا مهدی آشتیانی و شیخ محمدعلی لواسانی بهرههای علمی شایانی برد و آنگاه وارد حوزه علمیه قم گردید و در درس بزرگان و اساتید نامداری چون آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، شیخ محمدعلی شاهآبادی تهرانی و شیخ مهدی امامی مازندرانی شرکت جست و از خرمن دانش گسترده آنان خوشههای فراوان چیدند.

اساتید نجفاشرف

آیةالله بهشتی مازندرانی، پس از مدتی توقف در قم و استفاده علمی از اساتید حوزه مبارکه قم، جهت تکمیل معلومات و بهرهمند شدن از محضر علمی اعاظم نجف اشرف راهی آن شهر مذهبی و ملکوتی گردید و فقه و اصول را در نزد بزرگان و اساتید عظیمالشأن و برجسته نجف اشرف به خوبی فراگرفت. اسامی اساتید وی عبارتند از آیات عظام میرزا محمدحسین نایینی، آقاضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ محمدکاظم شیرازی و سیدعبدالهادی شیرازی.

تدریس

آیةالله بهشتی مازندرانی از مشهورترین مدرسان حوزه علمیه نجفاشرف به شمار میرفت. وی موفق شد در طول حیات با برکتش شاگردان فراوانی را تربیت کند. تسلط بر متون فقهی و اصولی و بیان شیوا و تعبد و اخلاص فراوان آن بزرگوار باعث شد. درسهای وی از باشکوهترین کلاسهای درسی حوزه نجفاشرف باشد و صدها شاگرد در درس او شرکت کردند که همگی از شخصیتهای برجستهعلمی و مدرسان برجسته به شمار میآیند.

آثار مکتوب

آیةالله حسینی بهشتی، علاوه بر تدریس و تربیت شاگردان فاضل، در نگارش آثار علمی هم از موفقیت کامل برخوردار بود و توانست آثار نفیس و ارزشمندی از خویش به یادگار بگذارد که عبارتند از: حاشیة العروةالوثقی، الاستفتائات الفقهیه و الاعتقادیه، رسالة صلاةالمسافر، اشعار منظومه در تکمیل الفیه ابنمالک، اشعار در صلاةالمسافر، تقریرات درس اساتیدشان و مقدمهنویسی علمی بر بعضی از کتب.

وی همچنین در بخش استفتائات دفتر آیةاللهالعظمی خویی همکاری میکرد و در نوشتن مجموعه فقهی و تفسیری مرحوم آیةالله سیدعبدالاعلی موسوی سبزواری که از مراجع معاصر ایشان بود نقش فعال و مؤثری ایفا نمود.

اوصاف و کمالات

به گفته دانشمندان و تراجمنویسان، حضرت آیةالله حاج سیدعلی حسینی بهشتی، فقیهی ریشهدار و مرجع مورد وثوق و مدرسی برجسته و مسلط به علوم اسلامی بهویژه فقه و تفسیر بود. دقت و تعمق وی در موضوعات علمی زبانزد خواص اهل علم بود.

وی مردی زاهد، فروتن و خدمتگزار و در حل مشکلات مؤمنین و طلاب علوم دینی بسیار ساعی و کوشا بود. با اینکه با آیةاللهالعظمی خویی همدوره بود و از دوستان و معاشرین ایشان بودند ولی از روی تواضع در مجلس استفتاء ایشان شرکت جسته و از ارکان آن به حساب میآمدند و در حدود سی سال متصدی امور شرعی بودند. سالیان متمادی در خانه استیجاری زندگی کرد و زندگی بسیار ساده و زاهدانه و خالی از مظاهر دنیوی داشت. از شهرت و مرجعیت اعراض شدیدی داشت.

حافظ کل قرآن بود و روزانه چهار پنج جزء تلاوت قرآن میکردند. اهل تهجد شب بود. ذوق و قریحه شعری داشتند و اشعار زیادی به دو زبان عربی و فارسی سروده است.

وفات

آیةالله حاج سیدعلی حسینی بهشتی مازندرانی پس از یک عمر خدمت و اجتماعی در راه اسلام و مردم در روز 9 ربیعالاول سال 1424 قمری دارفانی را وداع گفت. بدن مطهرش بعداز تشیع و اقامه نماز توسط آیةالله سیدرضی مرعشی، در مقبره شخصی خود واقع در شارعالرسول نجفاشرف بهخاک سپرده شد و مجالس متعددی در قم، نجفاشرف، مازندران و سایر شهرهای ایران و عراق جهت بزرگداشت نام و یاد آن عالم بزرگوار برگزار گردید.

منابع

سیری در زندگی فقیه اهلبیت آیةاللهالعظمی سیدعلی حسینی بهشتی، محمد فیروزمندی مازندرانی؛

فرزانگان بابل عبدالرحمن باقرزاده/151؛

آیةالله سیدعلی حسینی بهشتی حیاته و سیرة و آثاره الفقهیه، شیخ قدس بهجتالعطار.

تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام