*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٩٨٠٣ ١٦:٢٧ - 1395/12/23   آیةالله‌ حاج سیدمحمدتقی رودباری قدس‌سره فرزانگان شماره 502 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌ حاج سیدمحمدتقی رودباری قدس‌سره فرزانگان شماره 502

آیةالله‌ حاج سیدمحمدتقی رودباری قدس‌سره


آیةالله‌ رودباری پس از 15 سال اقامت در نجف اشرف و پس از رسیدن به مرحله اجتهاد در سال 1328 قمری به ایران بازگشت و در شهر رشت رحل اقامت افکند. وی از برخی از اعلام علمای نجف اشرف موفق به اخذ اجازات اجتهاد و روایت گردید از جمله آنان می‌توان به آیات؛ عظام مدرسی چهاردهی، شیخ شعبان گیلانی، سیدحسین اشکوری، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین نایینی اشاره کرد. آیةالله رودباری به علت دارا بودن موقعیت علمی و کمالات معنوی و خاندان اصیل و نیز به سبب وصلت با خاندانی علمی و ذی‌نفوذ در شهرستان رشت و بیت آیةالله‌ شیخ هاشم انصاری رشتی مجتهد وقت گیلان، مورد توجه علما و مردم قرار گرفت و در مسجد قدیمی «صفی» که توسط شیخ صفی‌الدین سرسلسله پادشاهان صفوی تأسیس شده است به اقامه نماز جماعت پرداخت. ....

 

 

ولادت: 1286ق

وفات: 1359ق

عمر: 73 سال

مدفن: قم

اساتید: ملاعبدالله مازندرانی، آخوند ملاکاظم خراسانی، شیخ محمدعلی مدرس چهاردهی، سیداسدالله حسینی اشکوری.

تألیفات: اصولالفقه، حاشیه بر مکاسب، حاشیه بر رسایل.

ولادت: آیةالله سیدمحمدتقی رودباری فرزند سیدیوسف و نوه سیدهاشم موسوی رودباری گیلانی از علما و فقهای معروف رشت در سال 1286 قمری در روستای «دوگاهه» از توابع رودبار و در بیت علم و سیادت و فضیلت دیده به جهان گشود. پدر و اجداد سیدمحمدتقی همگی از عالمان و زاهدان برجسته زمانی خویش بودهاند.

تحصیلات

سیدمحمدتقی رودباری تحت نظارت و تربیت پدرش، پس از فراگیری قرآن و فرایض دینی، مشغول تحصیل مقدمات علوم الهی گردید و از آنجا که اغلب افراد خاندانش اهل معرفت بودند، همین عامل باعث شد تا تداومدهنده راه پدر و اجداد گرامیاش باشد. وی در سال 1313 قمری وارد قزوین گردید و بعداز چندی اقامت، رهسپار عتبات عالیات گردید و تحت اشراف و نظارت پسر عمویش آیةالله حاج سیدحسن رودباری که از عالمان زاهد و متقی نجف اشرف بود، به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.

بازگشت به ایران

آیةالله رودباری پس از 15 سال اقامت در نجف اشرف و پس از رسیدن به مرحله اجتهاد در سال 1328 قمری به ایران بازگشت و در شهر رشت رحل اقامت افکند. وی از برخی از اعلام علمای نجف اشرف موفق به اخذ اجازات اجتهاد و روایت گردید از جمله آنان میتوان به آیات؛ عظام مدرسی چهاردهی، شیخ شعبان گیلانی، سیدحسین اشکوری، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین نایینی اشاره کرد.

آیةالله رودباری به علت دارا بودن موقعیت علمی و کمالات معنوی و خاندان اصیل و نیز به سبب وصلت با خاندانی علمی و ذینفوذ در شهرستان رشت و بیت آیةالله شیخ هاشم انصاری رشتی مجتهد وقت گیلان، مورد توجه علما و مردم قرار گرفت و در مسجد قدیمی «صفی» که توسط شیخ صفیالدین سرسلسله پادشاهان صفوی تأسیس شده است به اقامه نماز جماعت پرداخت.

تدریس

وی همچون زمان اقامت و تحصیل خود در نجف اشرف، در رشت هم به تدریس علوم دینی همت گماشت و اکثر ساعات عمرش را به تدریس و تربیت طلاب فاضل اختصاص داد.

خدمات فرهنگی

آیةالله رودباری در سال 1344 قمری مسجد صفی که از بناهای تاریخی و باستانی رشت است را با همکاری مردم مؤمن و نیکوکار به شکل آبرومندی بازسازی نمود و نیز با همکاری دو تن از عالمان معروف رشت آیةالله حاج شیخ محمد زاهدی (متوفای 1380ق) و آیةالله حاج شیخ مهدی لاکانی (متوفای 1361ق) به بازسازی و تجدید بنای مدرسه علمیه و مسجد و تکیه مستوفی رشت که از آثار جاویدان مرحوم حاج میرزا طاهر مستوفی است، پرداخت.

آیةالله رودباری در میان تودههای مردم رشت محبوبیت تام داشت و اغلب مردم در کارهای اجتماعی و دینی به ایشان مراجعه میکردند. تصدی برخی امور، حل و فصل دعاوی و مرافعات و اخذ خمس، زکات، تقسیم مواریث و ترکات، ایقاع و عقود و مناکحات، سرپرستی اموال یتیمان و محجورین را برعهده داشت. وی فعالیتهای روزانه خود را با خطخوش نستعلیق در دفاتر قطور نگاشته که در کتابخانه آیةالله سیدمجتبی رودباری موجود است. پس از روی کار آمدن رضاخان و تشکیل محاضر رسمی، وی از تصدی و قبول محاضر رسمی خودداری ورزید و حاضر نشد در دستگاه ظلمه وارد شود. بهرغم تشکیل آن محاضر، باز هم مردم جهت امورات خویش به وی مراجعه و از دستورات وی پیروی میکردند.

اوصاف و ویژگیهای اخلاقی

تدریس و تربیت طلاب و مطالعه و عبادت و شرکت در مجالس و محافل مذهبی در سرلوحه زندگی آیةالله رودباری قرار داشت. مرجع مرافعات، فصل خصومات و رفع دعاوی بود و عقود و اسناد به مهر و امضای او میرسید و ذکاوت عجیبی در امر قضاوت و حل و فصل منازعات داشت. نظم و ترتیب در امور زندگی از ویژگیهای ایشان بود. در زهد و پرهیزگاری در شهرهای گیلان بهویژه رشت ضربالمثل بود. شیخ حسن شمس گیلانی درباره اوصاف وی مینویسد: مولانا به فضایل صوری و معنوی معروف و از برجستگان زمان و سلمان عصر بود. به غایت به زهد و تقوا نزدیک بود و تا آخر عمر مشغول به ترویج احکام الهی بود و در بین خواص و عوام به نیکی عمل و پاکی قلب معروف و مورد وثوق اهالی گیلان بود.

خلف صالح

ایشان فرزندان برومندی داشت که از جمله آنان، آیةالله سیدحسین رودباری فرزند ارشد آن عالم ربانی است که همانند پدرش در بسیاری از کارهای خیر و عامالمنفعه شرکت داشت و منزل وی پناهگاه فقیران و مستمندان بود. در جریان مبارزات مردم گیلان و حمایت از انقلاب و امام راحل به تشویق مردم برای حضور در میدانهای گوناگون و مقابله با طاغوت از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزید و به علم و تقوا و زهد شهرت داشت.

رحلت

آیةالله سیدمحمدتقی رودباری پس از عمری تلاش خستگیناپذیر در راه اسلام و مکتب اهلبیت علیهم‌السلام روز شنبه 20 ذیالحجه 1359 قمری 28 دی 1319 شمسی در سن 73 سالگی در رشت دارفانی را وداع گفت. پیکر این عالم فرزانه به قم منتقل و در قبرستان نو در اولین اتاق سمت چپ درب ورودی به خاک سپرده شد.

منابع

تراجم الرجال سیداحمد حسینی اشکوری/1/118؛

تاریخ علمای و شعرای گیلان حسن شمس گیلانی/125؛

دانشوران و دولتمردان گیل و دیلم صادق احسانبخش/313؛

تربت پاکان قم عبدالحسین جواهر کلام/3/1464؛

ستارگان حرم/24/101؛

کتاب گیلان (3 جلدی) ابراهیم اصلاح عربانی/2/704؛

مصاحبه نگارنده با آیةالله سیدمجتبی رودباری نوه آن مرحوم.

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام