*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٩٤٠٥ ١٨:٠٦ - 1395/12/10   علامه شیخ علی قزوینی زنجانی (قارپوزآبادی) قدس‌سره فرزانگان شماره 501 ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه شیخ علی قزوینی زنجانی (قارپوزآبادی) قدس‌سره فرزانگان شماره 501

علامه شیخ علی قزوینی زنجانی (قارپوزآبادی) قدس‌سره


تقوای لازم و تجربه قریب نیم قرن تحصیل و تدریس، او را به مجتهدی مسلم و قابل قبول عموم تبدیل کرده بود. رفته رفته شهرت و آوازه‌اش تا بلاد دوردست طنین‌انداز شد و اهالی بلاد آذربایجان و قفقاز، همدان و زنجان و قزوین به فتاوای او عمل می‌کردند و روز به روز، دامنه زعامت دینی‌اش وسعت و گسترش می‌یافت. هم‌چنین امر قضاوت زنجان به عهده ایشان بوده و در مدت زعامتش در زنجان خدمات عمرانی خوبی انجام داد که از جمله آن‌ها مسجدی بزرگ و چهل ستون و تأسیس مدرسه‌ای که خود در آن تدریس می‌کرد، بود. ...

 

 

 

ولادت: 1209ق

وفات: 1290ق

عمر: 81 سال

مدفن: زنجان

اساتید: حضرات اعلام: شیخ محمد ایوانکیفی، ملاعبدالکریم ایروانی.

شاگردان: بزرگانی چون: ملاحبیبالله رشتی

آثار: جوامع الاصول، معدنالاسرار، صیغالعقود، رساله در اصول و فروع، کتاب المتاجر و... .

ولادت: عالم ربانی و فقیه صمدانی، علامه شیخ علی قزوینی زنجانی معروف به قارپوزآبادی در حدود سال 1209 قمری در یکی از روستاهای قزوین به نام «قارپوزآباد» دیده به جهان گشود. اصالت وی چنانکه اشاره شد قزوینی بوده اما چون بعدها به زنجان رفته و در آن شهر توطن کرده و سرانجام در زنجان درگذشته است به زنجانی نیز شهرت دارد.

تحصیل

شیخ علی قزوینی پس از گذراندن دوران کودکی، از سنین نوجوانی به قزوین رفت و مقدمات و مبادی علوم دینی و رایج حوزه را فراگرفت سپس برای ادامه تحصیل رهسپار حوزه علمیه اصفهان شد. وی در اصفهان به حوزه درسی استاد و مدرس نامی جناب شیخ محمد ایوانکیفی راه یافت و مدتها در محضر ایشان و دیگر اساتید اصفهان به تلمذ پرداخت. مدت اقامت وی را در اصفهان حدود پانزده سال نوشتهاند که پس از این مدت با کسب اجازه از استادش به قزوین مراجعت کرد و به حوزه درسی فقیه و علامه نامی ملاعبدالکریم ایروانی قزوینی پیوست. وی مدت دوازده سال خوشهچین خرمن علمی مرحوم ایروانی بوده و به چنان جایگاهی از فضل و دانش ارتقا یافت که موفق به کسب اجازه اجتهاد از دست استاد خویش گردید.

هجرت به عتبات

علامه قزوینی زنجانی در قزوین علاوه بر تحصیل و تلمذ، از کرسی تدریس نیز برخوردار بوده و از اساتید برجسته قزوین به شمار میرفته که مشهورترین شاگردان درسی وی علامه میرزا حبیبالله رشتی و بعضی دیگر از اکابر علمای قزوین میباشند. تدریس و تحقیقات علمی ایشان همچنان ادامه داشت تا اینکه فتنه بابیه آرامش حوزه علمیه قزوین را به هم زد و این عالم فرهیخته ناچار به ترک قزوین و عزیمت به عتبات عالیات گردید. بنابه روایت تراجمنویسان، ایشان مدت هفت سال در کربلای معلی اقامت نمود و از محضر اساتید آنجا مستفیض گردید.

بازگشت به ایران

پس از برچیده شدن فتنه بابیه و بازگشت آرامش به منطقه، به ایران بازگشت و این بار در زنجان اقامت کرد. ایشان در زنجان حوزه تدریس گرمی فراهم آورد. طالبان علوم دینی از اقصی نقاط جذب حوزه درسش شدند و علاوه بر تدریس به تألیف و ارشاد و وعظ مردم نیز اهتمام داشت و اقشار مخلفت جامعه از محضرش مستفیض میشدند.

مرجعیت دینی

تقوای لازم و تجربه قریب نیم قرن تحصیل و تدریس، او را به مجتهدی مسلم و قابل قبول عموم تبدیل کرده بود.

رفته رفته شهرت و آوازهاش تا بلاد دوردست طنینانداز شد و اهالی بلاد آذربایجان و قفقاز، همدان و زنجان و قزوین به فتاوای او عمل میکردند و روز به روز، دامنه زعامت دینیاش وسعت و گسترش مییافت. همچنین امر قضاوت زنجان به عهده ایشان بوده و در مدت زعامتش در زنجان خدمات عمرانی خوبی انجام داد که از جمله آنها مسجدی بزرگ و چهل ستون و تأسیس مدرسهای که خود در آن تدریس میکرد، بود.

آثار علمی

علامه قزوینی زنجانی (قارپوزآبادی) از عمر ارزشمند خود بهخوبی استفاده کرد و کارنامه علمی ایشان مشحون از آثار مکتوبی است که برخی از آنها به چاپهای متعدد رسیده است. از جمله آثار علمی وی کتاب «جوامع الاصول» است که در سه مجلد بوده است. همچنین کتاب تفسیری در دو مجلد (تفسیر قاپوزآبادی) دارد که شامل سوره مبارکه یاسین تا آخر قرآن میباشد و کتاب مقتل ابیعبدالله الحسین علیه‌السلام و حواشی و تعلیقات متفرقه دیگری که در جای خود مضبوط است.

 

رحلت

علامه شیخ علی قارپوزآبادی پساز عمری تلاش علمی و خدمت به مکتب اهلبیت علیهم‌السلام، هشتم محرمالحرام سال 1290 قمری در زنجان دارفانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت. پیکر پاک آن عالم ربانی در میان حزن و اندوه ارادتمندان در مقبره خانوادگی در مجاورت امامزاده ابراهیم سلام‌الله‌علیها زنجان به خاک سپرده شد.

خلف صالح

دو فرزند عالم از مرحوم ملاعلی قارپوزآبادی به نامهای ملاحسن و شیخ محمدصادق به جا ماند. مرحوم آقابزرگ تهرانی، شیخ محمدصادق را دانشمندی کامل و فاضل معرفی کرده است. شیخ محمدصادق پساز درگذشت پدر جانشین وی شد و مسئولیتهای شرعی و دینی پدر را بهخوبی انجام میداد. شیخ محمدصادق، در مدرسهای که پدرش تأسیس کرده بود به تدریس علوم دینی اشتغال داشت.

منبع: فرهنگ نامآوران قزوین

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام