*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٩١٧٦ ١٢:٠٤ - 1395/12/04   آیةالله‌العظمی میرزا محمد فیض قمی قدس‌سره فرزانگان شماره 500 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی میرزا محمد فیض قمی قدس‌سره فرزانگان شماره 500

آیةالله‌العظمی میرزا محمد فیض قمی قدس‌سره


آثار علمی و برکات معنوی آیةالله‌ فیض در عرصه‌های مختلف خیلی زیاد است. تفکر توسعه حوزه علمیه و انسجام و تشکل از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری ایشان بود. این عالم ربانی با مشورت با اصحاب و یاران و بررسی شخصیت‌ها، آیةالله‌العظمی‌ حائری یزدی را برای توسعه و رونق حوزه قم، فرد مناسبی تشخیص دادند. ایشان دعوت‌نامه‌ای برای آیةالله‌العظمی‌ حائری که در آن زمان در اراک اقامت داشت فرستادند و برخی از شخصیت‌های بزرگ و مؤثر علمی قم را به اراک گسیل داشتند تا از نزدیک با ایشان صحبت کنند. نتایج زحمات گسترده و مستمر آن عالم وارسته به بار نشست و در سال 1340 قمری آیةالله‌العظمی حائری به قم مهاجرت کردند. ....

 

 

ولادت: 1293ق

وفات: 1370ق

عمر: 77 سال

مدفن: قم

اساتید: آیات عظام آخوند خراسانی، سیدمحمدکاظم یزدی، میرزا حسین نوری، میرزا محمدتقی شیرازی، شیخ الشریعه اصفهانی و...

شاگردان: میرزا مصطفی صادقی قمی، شیخ ابوالقاسم نحوی قمی، سیدمحمدباقر سلطانی طباطبایی، میرزا محمدعلی صدرایی اشکوری و... .

تولد: حضرت آیةالله میرزا محمد فیض فرزند میرزا علیاکبر از فقها و اساتید برجسته حوزه علمیه قم در سال 1293 قمری در قم دیده به جهان گشود. پدرش آقا میرزا علیاکبر از نویسندگان و شاعران و خوشنویسان مشهور عصر خود بود. کتیبه ضریح منور حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها که به خط ثلث نوشته شده از آثار او و به خط اوست. بیت فیض قمی از بیوت مشهور علمی و منتسب به ملا محسن فیض کاشانی میباشد.

تحصیلات: میرزا محمد فیض پس از یادگیری نوشتن و خواندن، دروس حوزوی را در نزد اساتید حوزه علمیه قم بهخوبی فراگرفت که آیةالله حاج سید احمد طباطبایی قمی (متوفای 1334 قمری) از جمله اساتید ایشان به شمار میآید. وی سپس به تهران مهاجرت نمود و از محضر درس اساتید بزرگ و نامداری همچون آیات بزرگوار میرزا حسن آشتیانی، میرزا محمود قمی، شیخ علی رشتی بهرهمند و به تکمیل معلومات خود پرداخت.

هجرت به نجف اشرف: حضرت آیةالله فیض قمی در سال 1316 قمری جهت تکمیل معلومات و اندوختههای خویش به نجف اشرف هجرت کرد و از محضر عالمان بزرگ و استادان برجسته آن زمان بهرهها برد و از خرمن دانش گسترده آنان خوشهچینی نمود.

سفر به سامرا: حضرت آیةالله فیض با اینکه از محضر اساتید بینظیر نجفاشرف بهرهمند بود. ولی برای درک درس فقیهپرور عالم ربانی و فقیه شهیر و مبارز، آیةالله میرزا محمدتقی مجدد شیرازی (متوفای 1337 قمری) رهسپار سامرا گردید و در شمار شاگردان برجسته و نامدار آن استاد فرزانه قرار گرفت. وی به قدری از نظر علمی به مقامات عالی رسید که آیةالله شیرازی در احتیاطات خود برخی از مقلدانش را به تقلید از آیةالله فیض ارجاع میداد و همین موضوع مرجعیت آیةالله فیض را پیریزی و مقام مرجعیتاش را مستحکم کرد.

ورود به قم: حضرت آیةالله فیض در سال 1333 قمری به دنبال کسالت و مریضی مادرش و علیرغم مخالفت شدید استادش میرزا محمدتقی مجدد شیرازی به قم مراجعت کرد و در این شهر رحل اقامت افکند. ورود ایشان به قم با تجلیل و استقبال گرم مردم مواجه شد و در نخستین شب ورود ایشان آیةالله حاج سیداحمد طباطبایی قمی که در صحن بزرگ حرم مطهر نماز جماعت میخواند آقای فیض را به جای خود به امامت جماعت گماشت و خودش برای همیشه از امامت جماعت کناره گرفت. مردم و طلاب قم اطراف ایشان را گرفتند. در زمان آیةالله فیض، قم حوزه علمیه منسجمی نداشت. مدرسه فیضیه و دارالشفاء مخروبه بود و حجرات آن به عنوان انبار، قهوهخانه، محل نگهداری کاه و علوفه در تصرف مردم قرار داشت. مرحوم فیض با قاطعیت و همتی عالی حجرات را از دست متصرفان بیرون آورد و به نوسازی و بازسازی آن پرداخت. جلسات درسی به این دو مدرسه منتقل شد تا مقدمات تأسیس حوزه علمیه قم به صورت فراگیر به دست با کفایت آیةاللهالعظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی قدس‌سره فراهم آید.

تدریس: آیةالله فیض از ابتدای تحصیل همزمان به تدریس هم پرداخت. تدریس وی در حوزه سامرا یکی از مهمترین و پرجمعیتترین جلسات درس به شمار میرفت. بهگونهای که مخالفت آیةالله میرزا محمدتقی مجدد از مراجعت آیةالله فیض به قم به همین دلیل بود. زیرا آیةالله فیض از استوانههای فقاهت حوزه علمیه سامرا به شمار میآمد.

تألیفات: آثار مکتوب و علمی حضرت آیةالله فیض عبارتند از؛ مناسک حج، حاشیه بر کفایة الاصول، کتاب الفیض (در فقه طهارت)، حاشیه بر مکاسب، ذخیرة العباد، حاشیه بر وسیلة النجاة، تفسیر و چند رساله دیگر.

دعوت از آیةالله العظمی حائری یزدی به قم: آثار علمی و برکات معنوی آیةالله فیض در عرصههای مختلف خیلی زیاد است. تفکر توسعه حوزه علمیه و انسجام و تشکل از مهمترین دغدغههای فکری ایشان بود. این عالم ربانی با مشورت با اصحاب و یاران و بررسی شخصیتها، آیةاللهالعظمی حائری یزدی را برای توسعه و رونق حوزه قم، فرد مناسبی تشخیص دادند. ایشان دعوتنامهای برای آیةاللهالعظمی حائری که در آن زمان در اراک اقامت داشت فرستادند و برخی از شخصیتهای بزرگ و مؤثر علمی قم را به اراک گسیل داشتند تا از نزدیک با ایشان صحبت کنند. نتایج زحمات گسترده و مستمر آن عالم وارسته به بار نشست و در سال 1340 قمری آیةاللهالعظمی حائری به قم مهاجرت کردند. حضرت آیةالله فیض علما و مردم قم را جهت استقبال از ایشان تا امامزاده شاهجمالعلیه‌السلام بردند و با استقبال گسترده و کمنظیر مردم و عالمان برجسته قم قرار گرفته و وارد این شهر شدند. حضرت آیةالله فیض ایشان را همراه جمعیت بهطور مستقیم به حرم حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها بردند و هنگام نماز محل اقامه نمازش را که در مسجد بالاسر بود به آیةاللهالعظمی حائری واگذار کرد و خود و سایر مردم چند شب به او اقتدا کردند. حضرت آیةالله فیض جهت تشویق طلاب و بزرگان و استفاده از محضر علمی آیةاللهالعظمی حائری و تأمین شهریه و... از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و با کمک و مساعدت، باعث توسعه و رونق و شکوفایی حوزه علمیه قم گردیدند. حضرت آیةالله فیض پس از اقامت آن عالم بزرگ در قم، با اینکه خود مرجعی بزرگ بود، تحت نظر زعامت آیةاللهالعظمی حائری قرار گرفت. طلاب و فضلاء را بهطور جدی به شرکت در درس ایشان و بهرهگیری از درس او فراخواند و تا سر حد امکان برای تقویت و توشعه حوزه تلاش کردند. حضرت آیةالله فیض بعد از ارتحال آیةاللهالعظمی حائری همچنان به تلاش خود در مورد حفظ حوزه تداوم بخشید و با آیات ثلاث سیدمحمدتقی خوانساری، سیدصدرالدین صدر، سیدمحمد حجت کوهکمرهای و نیز آیةاللهالعظمی بروجردی همکاری کرد و در تجلیل آنان کوشید. ایشان از آیةاللهالعظمی بروجردی تجلیل میکرد. بعضی به او انتقاد میکردند و میگفتند شما خود مرجع تقلید و صاحب فتوا هستید، چرا آقای بروجردی را همه ترویج میکنید؟ ایشان در پاسخ میگفت: اگر برای خداست ما باید کسی را که فعلاً علمدار و زعیم حوزه است حفظ کنیم و او را ترویج نماییم و اگر برای غیر خداست من اهلش نیستم.

رحلت: آیةالله‌‌العظمی فیض قمی در 25 جمادیالاولی 1370 قمری برابر با سیزده اسفند سال 1329 شمسی رحلت کردند و پیکر مطهرشان بعد از اقامه نماز توسط آیةاللهالعظمی بروجردی در صحن ایوان طلای (عتیق) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها به خاک سپرده شد.

منابع: ستارگان حرم/7/193؛ آثار الحجة/1/138؛ دانشوران قم/140؛ گنجینه دانشمندان/1/341.

تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام