*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٨٩٣٦ ١٣:٤٥ - 1395/11/27   حضرت آیةالله‌ سیدنعمت‌الله جزایری قدس‌سره فرزانگان شماره 499 ارسال به دوست نسخه چاپي


حضرت آیةالله‌ سیدنعمت‌الله جزایری قدس‌سره فرزانگان شماره 499

حضرت آیةالله‌ سیدنعمت‌الله جزایری قدس‌سره


محقق جزایری علاوه بر تربیت ده‌ها عالم و فاضل آثار علمی ارزشمندی نیز از خود به یادگار گذاشتند که بیش از 55 عنوان می‌باشند. برخی از آن‌ها که شمارش شده عبارت‌اند از: انیس‌الفرید فی شرح التوحید، الجواهر الغوالی فی شرح عوالی اللئالی، عقود المرجان فی تفسیر القرآن و ده‌ها اثر دیگری که به‌صورت حاشیه و شرح نگاشته شده است. ....

 


 

ولادت: 1050ق

وفات: 1112ق

عمر: 62 سال

مدفن: پلدختر «جایدر»

اساتید: بزرگانی چون علامه محمدباقر مجلسی، ملامحسن فیض کاشانی، شیخ حرعاملی، امیر اسماعیل خاتونآبادی، شیخ جعفر بحرانی و... .

شاگردان: حضرات ابوالحسن اصفهانی غروی، ابوالحسن شوشتری، شیخ محمد الضبیری، شیخ محمد علمالهدی کاشانی، شیخ محمدبن علی نجار شوشتری و... .

آثار: انوار النعمانیه، نوادرالاخبار، زهرالربیع، انیسالفرید، تحفةالراغبین و... .

ولادت: فقیه و محدث نامی، علامه سیدنعمتالله جزایری در حدود سال 1050 قمری در «صباغیه» از جزایر پیرامون بصره دیده به جهان گشود. وی فرزند سیدعبدالله بوده و نسبش به امام موسی کاظم علیه‌السلام میرسد.

تحصیل: سیدنعمتالله گرچه در آغاز رغبت و تمایلی به درس و مکتب نداشت اما رفته رفته علاقهاش به تحصیل افزونتر و برای تحصیل هماره در پی استاد میگشت. مقدمات و برخی از دروس سطح را نزد اساتید مربوطه در صباغیه و حویزه و بصره فراگرفت. سپس در سن 11 سالگی همراه برادرش سیدنجمالدین رهسپار شیراز شد و با سکونت در مدرسه منصوریه شیراز تحصیلات خود را پی گرفت.

سختیهای تحصیل: مرحوم جزایری در مسیر تحصیل و کسب معارف دینی سختیها و مشکلات زیادی را پشت سرگذاشت. اما چنان عاشق و دلباخته تحصیل بود که همه آنها را با جان خریده و ادامه تحصیل داد. ایشان در خاطرات تحصیلش نوشته است: «... بیشتر وقتها نمیتوانستم نان تهیه کنم و تا شامگاه گرسنه میماندم. اغلب هنگامی که شب فرا میرسید به اندازهای در اندیشه درس فرو رفته بودم که نمیدانستم در روز چیزی میخوردهام یا نه!

در اصفهان: پس از قریب 9 سال تحصیل در شیراز راهی اصفهان گردید و در حلقه درس اساتید مشهور آن زمان چون؛ شیخ جمالالدین خوانساری، ملامحسن فیض کاشانی، امیر اسماعیل خاتونآبادی و علامه محمدباقر مجلسی درآمد. مدتی تحصیل و تحقیق را با فقر و تنگدستی ادامه داد تا اینکه گوهرشناس شهره شهر، علامه محمدباقر مجلسی قدس‌سره استعداد و لیاقتهای علمی و فضل سیدنعمتالله را شناسایی و او را تحت حمایت مادی و معنوی خویش قرار داد. از آن پس وی بدون دغدغه روغن چراغ و غذا به پژوهش و مطالعات علمی خود ادامه داد.

او خود، خاطره آن روزها را چنین ثبت کرده است: «من در وقت تألیف بحارالانوار، شب و روز در خدمتش بودم و در حل معضلات مشکله با هم دیگر مباحثه میکردیم. به خاطر کمک به وی، شبها در اتاقش میخوابیدم. او با من بسیار مزاح میکرد و میخندید تا از مطالعه خسته نشوم ولی با همه اینها وقتی میخواستم نزدش حضور یابم از شدت هیبت و عظمت وی دلم چنان میتپید که مدتی پشت در میایستادم تا به حالت عادی برگردم.»

مدرسه دولتآبادی: چهار سال توقف در خانه علامه مجلسی طول کشید تا اینکه میرزا تقیخان دولتآبادی مدرسهای بنا کرد و از سید برای تدریس دعوت به عمل آورد. سیدنعمتالله مسئولیت تدریس مدرسه دولتآبادی را به عهده گرفت. دانش و آگاهی فراوان و گسترده سیدنعمتالله دانشجویان بسیاری را مجذوب خود کرده و هر روزه با حضور در محفل پر فیض و نورانی سید مستفیض میشدند. این برنامه تا مدت چهار سال ادامه یافت تا اینکه چشمان استاد بر اثر ضعف، روی ناسازگاری نهاده تا جایی که استاد را از تدریس و مطالعه بازداشت.

تربت مسیحایی: حکیمان اصفهان هر چند در درمان ایشان تلاش کردند اما فایدهای نبخشید و سیدنعمتالله با ناکامی از اطباء راه زیارت اعتاب مقدسه در عراق را پیش گرفت و با زیارت امامان معصوم علیهم‌السلام در کاظمین و سامرا و نجف و کربلا، از آرامگاه هر امامی قدری خاک برداشته آنها را درهم آمیخت و سرمه دیدگان کمفروغ خود کرده و معجزهآسا بینایی خود را به دست آورد. سید نیت پاک و اعتقاد راسخ به عنایت حضرات معصومین علیهم‌السلام داشت و مکرر مورد عنایت آن بزرگواران قرار میگرفت و از آن بعد، هر موقع عارضهای برای چشمش پیش میآمد با همان تربت اکتحال نموده و درمان میکرد.

مرجع جنوب: سیدنعمتلله پساز بازگشت از خراسان با دعوت و اصرار فراوان اهالی شوشتر در آن شهر ساکن شد و خدمات عمرانی و تربیتی بسیاری در شوشتر انجام داد. سید مساجد و مدارس بسیاری پایهگذاری کرد. مردم، اصناف و پیشهوران را با آداب دینی آشنا کرد. وقتی خبر تلاشهای موفقیتآمیز سید به شاه سلیمان صفوی رسید. چنان تحت تأثیر سید قرار گرفت که طی فرمانی، ایشان را به منصب شیخالاسلامی جنوب برگزید و همه مناصب شرعی و دینی آن دیار را به سید وانهاد. سید از پایگاه مرجعیت دینی بسیاری از دشمنیهای قبیلهای را تبدیل به الفت و ارتباط سالم نمود. نامهها و پیامهای سید با مهرهای ویژه «ان تعدوا نعمةالله لا تحصوها» و «الواثق بالله نعمةالله» آراسته بود و به مناطق دور و نزدیک ارسال میکرد و هماره پیامهایش آرامبخش بود.

آثار مکتوب: محقق جزایری علاوه بر تربیت دهها عالم و فاضل آثار علمی ارزشمندی نیز از خود به یادگار گذاشتند که بیش از 55 عنوان میباشند. برخی از آنها که شمارش شده عبارتاند از: انیسالفرید فی شرح التوحید، الجواهر الغوالی فی شرح عوالی اللئالی، عقود المرجان فی تفسیر القرآن و دهها اثر دیگری که بهصورت حاشیه و شرح نگاشته شده است.

مسافر ملکوت: سیدنعمتالله جزایری، که از فراق درگذشت استاد و مراد خود علامه محمدباقر مجلسی دردمند و ماتمزده بودند، برای تسکین آن مصیبت عظما به خراسان و مشهدالرضا علیه‌السلام پناه برذند. ایشان در راه بازگشت به خوزستان بیمار شدند و چون به «جایدر» منزلگاهی در نزدیکی پلدختر رسیدند برای استراحت توقف کردند. بیماریشان شدت گرفت و سرانجام در شب جمعه 22 شوال سال 1112 قمری چشم از جهان فروبستند و به دیار باقی شتافتند. همراهان آن عالم ربانی پیکر پاک آن سلاله زهرا سلام‌الله‌علیها را غریبانه در «جایدر» به خاک سپردند. ارادتمندان آن محدث نامی بعدها بر آرامگاه سید بنایی ساختند و برای حرمش خادمان و موقوفاتی در نظر گرفتند و در کوتاه زمانی ارادتمندان سید از گوشه و کنار به زیارتش میشتافتند و از برکت تربتش کامروا میشدند.

منابع: گلشن ابرار/1 و قصص العلماء

تهیه و تنظیم مجدد: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام