*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٨١٢٥ ١٣:٤١ - 1395/11/06   آیةالله‌ ملا اسماعیل عقدایی یزدی قدس‌سره فرزانگان شماره 496 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌ ملا اسماعیل عقدایی یزدی قدس‌سره فرزانگان شماره 496

آیةالله‌ ملا اسماعیل عقدایی یزدی قدس‌سره


ملااسماعیل عقدایی، همزمان با تحصیل و کسب علم و دانش به تدریس نیز پرداخت و صاحب کرسی تدریس و تربیت‌ شاگردان در نجف اشرف گردید و موفق شد شاگردان نامدار و برجسته‌ای را در مکتب علمی خویش تربیت نماید ....

 

 

ولادت: 1153 قمری

وفات: 1230 قمری

عمر: 77 سال

مدفن: یزد

اساتید: علامه سیدمحمدمهدی بحرالعلوم، شیخ جعفر کاشف‌‌الغطاء و شریف العلمای مازندرانی.

شاگردان: سیدمحمدتقی حسینی قزوینی، شیخ اسماعیل کزازی، شیخ احمد کرمانشاهی و سیدرضا طباطبایی بحرالعلوم.

خدمات: احداث مسجد، مدرسه دینی، آبانبار و... در یزد.

تألیفات: کفایةالمرام، تحفةالنجفیه و...

تولد: عالم متقی و خدمتگزار ملا اسماعیل عقدایی یزدی از فقیهان و عالمان برجسته و نامدار یزد در اوایل سده 13 قمری بود که در سال 1153 قمری در عقدای یزد و در میان خانواده اصیل و ریشهدار مذهبی متولد شد. ایشان فرزند عبدالملک فرزند اصلانخان تبریزی بود که اصالتاً اهل آذربایجان بوده که به این دیار مهاجرت کرده و مقیم شده بود. اصلانخان، جد ملا اسماعیل به دلیل مخالفت با حاکم آذربایجان به یزد عزیمت کرد و در آنجا رحل اقامت افکند.

تحصیل و اساتید: ملا اسماعیل عقدایی، بعداز سپری کردن دوران کودکی، مقدمات علوم دینی را در یزد فراگرفت و جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قدیم و قویم نجف اشرف مهاجرت کرد و با تلاش و جدیت و پشتکار، موفق به طی کردن مراتب علمی گردید و از فضای علمی و معنوی آن دیار مقدس نهایت بهره را برد. ملا اسماعیل عقدایی معلومات خود را در نزد اساتید نامدار و اکابر و مراجع عالیقدر وقت که هر کدام از استوانههای کمنظیر علم و کمال و معنویت بودند، همچون آیات عظام: علامه سیدمحمدمهدی طباطبایی معروف به علامه بحرالعلوم (متوفای 1212 قمری)، شیخ جعفر کاشفالغطاء نجفی (متوفای 1228 قمری) و ملامحمد شریف العلمای مازندرانی قدس‌سرهم تکمیل کرد.

ملااسماعیل عقدایی یزدی، علاوه بر فراگیری فقه و اصول عرفان را نیز از محضر علامه بحرالعلوم فراگرفت و از شاگردان برجسته و خاص ایشان گردید. او در نزد استادش بهقدری مقرب بود و منزلت داشت که علامه بحرالعلوم کتابخانه شخصی خود را به وی اهدا کرد که نشاندهنده جایگاه و موقعیت علمی و معنوی او در نزد استادش میباشد.

شاگردان: ملااسماعیل عقدایی، همزمان با تحصیل و کسب علم و دانش به تدریس نیز پرداخت و صاحب کرسی تدریس و تربیت شاگردان در نجف اشرف گردید و موفق شد شاگردان نامدار و برجستهای را در مکتب علمی خویش تربیت نماید که اسامی برخی از شاگردان وی عبارتاند از آیات: سیدمحمدتقی حسینی قزوینی متوفای 1270 قمری، آقا احمدبن محمدعلی کرمانشاهی (نوه آیةاللهالعظمی وحید بهبهانی)، شیخ محمد اسماعیل کزازی (متوفانی 1262 قمری)، سیدمحمدرضا طباطبایی بحرالعلوم (فرزند علامه بحرالعلوم)، سیداسماعیل طباطبایی نایینی یزدی (متوفای 1251 قمری).

مراجعت به یزد: ملااسماعیل عقدایی پس از تکمیل معلومات و مدارج عالیه علمی و فتح قلههای بلند دانش و فقاهت و نیل به مقامات و کمالات معنوی و اخذ اجازات اجتهاد، به سوی موطن اصلی خود یزد مراجعت نمود و تا پایان عمر شریف خود منشأ خدمات فراوان و ماندگاری در این خطه گردید. آیةالله ملااسماعیل در سال 1208 قمری جهت زیارت مرقد ملکوتی امام رضا علیه‌السلام به ایران آمد و بعداز زیارت جهت صله ارحام و دیدار با فامیل و بستگان به یزد مراجعت نمود که با اصرار مردم و آشنایان و بستگان بهویژه علمای آن سامان در یزد مقیم گردید و مشغول انجام وظایف شرعی همانند مرجعیت دینی، صدور فتوا، نشر احکام دین، امامت و تدریس و حل و فصل خصومات و دعاوی شد.

ملااسماعیل یزدی دانشمندی بزرگ و فقیهی برجسته و مشهور، ادیبی کامل و صاحب کرامت و بلند همت و از نوادر روزگار خود به شمار میرفت.

تألیفات و آثار علمی: ملااسماعیل عقدایی علاوه بر انجام فرائض و تدریس و خدمات گوناگون دینی و فرهنگی، قسمتی از وقت گرانبهای خود را صرف تحقیق و تألیف کرد و آثار علمی ارزشمندی از خود در رشتههای گوناگون اسلامی به یادگار گذاشت که عبارتاند از: التحفةالنجفیه (فقه)، کفایةالمرام (فقه)، حقایق الاصول فی الوصول الی المأمول (اصول فقه)، نورالعارفین (کلام)، الحسن والقبح (کلام)، کنزالسعادات (اخلاق) و... .

خدمات اجتماعی: آیةالله عقدایی بعداز اقامت در یزد، منشأ خدمات دینی و فرهنگی فراوانی در آن خطه گردید که برخی از آثار ماندگار آن بزرگوار عبارتاند از: احداث مسجد بزرگ در سال 1222 قمری که بعدها به نام خود وی شهرت یافت و از معروفترین مساجد یزد به شمار میرود، احداث مدرسه دینی ملااسماعیل در کنار مسجد، تأسیس بازار و آبانبار، احداث قنات و مزرعه نجفآباد مشهور به مزرعه آخوند، احداث مسجد شاه یحیی، مرمت مسجد شاه عبدالقیوم.

شجره طیبه: یکی از برکات معنوی و ماندگار ملااسماعیل عقدایی یزدی، وجود خاندان پربرکت علمی است که از این عالم ربانی به یادگار مانده است. ایشان سرسلسله خاندان پربرکت و علمی عالمان بزرگ و متقی و نامداری چون علامه فاضل اردکانی، آیةالله شیخ محمدتقی اردکانی، شیخ جلالالدین آیتاللهی و بسیاری دیگر از بزرگان میباشد.

وفات: آیةالله عقدایی یزدی پس از عمری خدمت صادقانه به اسلام و مکتب حیاتبخش اهلبیت علیهم‌السلام و باقی گذاردن آثار علمی و دینی ماندگار، در سن 77 سالگی در سال 1230 قمری در یزد وفات یافت و در جنب مسجد ملااسماعیل به خاک سپرده شد.

منابع: کرامالبررة، شیخ آقا بزرگ طهرانی/1/143؛ مکارمالآثار، میرزا محمدعلی حبیبآبادی معلم/3/892؛ اعیانالشیعه، سیدمحسن امین/3/383؛ فوائدالرضویه، محدث قمی/51؛ مفاخر یزد ویژه عالمان دینی، سیدمحمدکاظم مدرسی و میرزا محمد کاظمینی/1/481.

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام