*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٧٣٣١ ١٣:١٤ - 1395/10/15   آیةالله‌ سیداحمد طباطبایی قمی قدس‌سره فرزانگان شماره 493 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌ سیداحمد طباطبایی قمی قدس‌سره فرزانگان شماره 493

آیةالله‌ سیداحمد طباطبایی قمی قدس‌سره


آیةالله‌ سیداحمد طباطبایی قمی از علمای مبرز قم، فرزند سیدمحمود قمی و از خاندان شریف و اصیل طباطبایی قمی است که در یک قرن گذشته، سرچشمه خدمات و برکات و آثار ارزنده فراوان علمی و معنوی بوده‌اند. ...


 

ولادت: 1270 قمری

وفات: 1334 قمری

عمر: 63 سال

مدفن: قم

اساتید: میرزا هاشم اشکوری گیلانی، میرزا محمدحسن حسینی شیرازی، میرزا حبیبالله رشتی، حاج آقارضا همدانی.

شاگردان: شیخ عباس قمی، میرزا محمدتقی اشراقی، میرزا محمود روحانی قمی، میرزا محمد فیض قمی، شیخ مهدی پایین شهری حکمی.

خاندان

آیةالله سیداحمد طباطبایی قمی از علمای مبرز قم، فرزند سیدمحمود قمی و از خاندان شریف و اصیل طباطبایی قمی است که در یک قرن گذشته، سرچشمه خدمات و برکات و آثار ارزنده فراوان علمی و معنوی بودهاند. سلسله نسب خاندان طباطبایی قمی به حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام میرسد و محدث قمی عالمان این خاندان شریف را با اوصاف عالیه ستوده است. پدر آیةالله سیداحمد طباطبایی، یعنی سیدمحمود قمی هم از بازرگانان محترم قم بود که آثار ارزندهای از خود به یادگار گذاشت. یکی از یادگارهای ارزنده وی، فرزندان فقیه و عالم و متقی همچون حضرات آیات، سیدفخرالدین طباطبایی قمی، سیداحمد طباطبایی قمی، میرزا ابوالقاسم طباطبایی قمی، سیدابراهیم طباطبایی قمی، حاج آقا حسین طباطبایی قمی است که شرح مبارزات حاج آقا حسین در جریان مسجد گوهرشاد و واقعه کشف حجاب، در منابع مکتوب به تفصیل آمده است. محدث قمی در فوائدالرضویه به دنبال ذکر نام سیدمحمود طباطبایی میافزاید: «از سعادت این سید سعادتمند یکی این است که دارای فرزندانی عالم و فقیه و متقی است.» یادگار دوم پدر آیةالله سیداحمد طباطبایی قمی، بنای تیمچه بزرگ بازار قم است که از مال شخصی خود آن را بنا کرد که از لحاظ نوع بنا و سبک معماری بسیار پرشکوه و دیدنی است.

تولد و تحصیل

سیداحمد دومین فرزند برومند سیدمحمود قمی در حدود سال 1270 قمری در قم و در بیت تقوا و فضیلت متولد شد. نسب پاک این سید عالیمقام و روحانی متقی، با 28 واسطه به امام حسن مجتبی علیه‌السلام میرسد. سیداحمد پس از پشت سر نهادن دوران صباوت، بر اساس شوق ذاتی به تحصیل علم پرداخت. وی طبق سنت حسنه که در آن دوران مرسوم بود برای فراگیری قرآن و خواندن و نوشتن به مکتبخانه رفت و علوم مقدماتی را در زادگاهش بهخوبی آموخت. ایشان احتمالاً همانند سایر اَخَوان دانشمند خود برای فراگیری کمالات والای علمی و معنوی رهسپار تهران گردیده باشند و از محضر دانشمندان و حکمای بزرگی چون میرزا ابوالحسن جلوه، میرزا هاشم اشکوری گیلانی، میرزا حسن کرمانشاهی استفاده کردهاند. همچنین برای دستیابی به مدارج عالیه علمی و معنوی و کسب فیض از محضر استوانههای کمنظیر علمی نجف اشرف، رهسپار آن سرزمین مقدس علم و اجتهاد شد و در جوار حرم پاک و منور جد بزرگوارش رحل اقامت افکند و از خرمن دانش گسترده اساتید نامدار آن حوزه پربرکت خوشهها چید.

بازگشت به قم

آیةالله سیداحمد طباطبایی قمی پس از فتح قلههای علم و نیل به مقامات و کمالات علمی و معنوی و اخذ اجازات کمنظیر اجتهاد بهخصوص از استاد فرزانه و نامدارش آیةالله میرزا حبیبالله رشتی به موطن اصلی خویش یعنی شهر مقدس قم مراجعت نمودند و تا پایان عمر شریف خود به تدریس و اقامه جماعت در صحن بزرگ حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها و حل و فصل اختلافات و درگیریها و سایر وظایف شرعی و دینی اشتغال داشتهاند.

شاگردان

مهمترین ویژگی این عالم عامل و روحانی پارسا تدریس و تربیت و پرورش شاگردان فاضل و نامدار در مکتب علمی خود بوده است. بزرگوارانی که افتخار شاگردی آن فقیه فروتن را داشتهاند عبارتاند از آیات محترم: حاج شیخ عباس قمی، میرزا محمود روحانی قمی، سیدعباس فقیه برقعی قمی، میرسیدمحمد برقعی قمی، میرزا محمدتقی اشراقی واعظ قمی، شیخ ابوالقاسم صغیر قمی، سیدجواد طباطبایی قمی، شیخ مهدی حکمی پایین شهری و میرزا محمد فیض قمی.

کمالات اخلاقی

دانشوران و دانشمندان معاصر ایشان آن بزرگوار را به اوصاف و کمالات والای اسلامی و انسانی ستودهاند.

محدث نامدار حاج شیخ عباس قمی که داماد آن بزرگوار به شمار میرود، به محض شنیدن خبر رحلت ابوالزوجهاش طی نامهای به اخوان محترم آن بزرگوار مینویسد: ... آن بزرگوار حقوقی بر من دارد که شکر و قدردانی از آن بر من واجب و قلم و بیان من از شرح آن عاجز است، زیرا او استاد و سرور من بود که در اوایل تحصیلم از وی اخذ علم کردم و از خوان معلوماتش بهره بردم. او دانشهای خود را به من ارزانی داشت و در این راه چیزی فرو نگذاشت. مرا در کنف حمایت خود پرورانید و دامن علومش را برایم گسترانید و اندوختههای خویش را به من خورانید و از برکات انفاس او بهره بردم و از تابش چراغ دانش او نورانیت یافتم. پس هرچه از قلم من تراوش کند از فیض اوست و هرچه ابراز دارم از نسیم سحرگاهی فیضبخش اوست.

 هر بوی که از مشک و قرنفل شنوی از دولت آن زلف چو سنبل شنوی

فرزندان صالح

آیةالله سیداحمد طباطبایی قمی دارای یک پسر و چهار دختر بود که دختران ایشان هر کدام همسر یکی از عالمان بزرگ و نامداری بودهاند و نیز از نسل پرخیر و برکت آن وجود شریف نوادگان فراوانی برخاستهاند که برخی از آنان از برجستگان علمی و فقهی بوده و هستند. همسر محدث نامدار، حاج شیخ عباس قمی از دختران این بزرگوار است.

همچنین، بزرگانی چون؛ سیدمحمدصادق روحانی قمی، آقا شهابالدین اشراقی، میرزا علی محدثزاده، شیخ محسن محدثزاده، حاج آقا مصطفی طباطبایی قمی و... از نوادگان آن بزرگوار به شمار میآیند و برخی از علما و مراجع بزرگوار تقلید همچون آیات عظام؛ مرعشی نجفی و فاضل لنکرانی با این بیت وصلت نموده و منتسب به این بیت بلند آوازه علمی میباشند.

رحلت

آیةالله حاج سیداحمد طباطبایی در 12 شعبان 1334 قمری در سن 63 سالگی در شهر مقدس قم دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش در قبرستان شیخان به خاک سپرده شد.

منابع:

ستارگان حرم/26 و 27/43؛ گنجینه دانشمندان/1/131؛ نقباءالبشر/1/121؛ اعیانالشیعه/3/175؛ تربت پاکان قم/1/370؛ فوائدالرضویه/1؛ مفاخر اسلام/11.

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام