*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٦٥٨١ ١٣:٥٧ - 1395/09/24   شیخ لطف‌الله عاملی میسی قدس‌سره فرزانگان شماره 490 ارسال به دوست نسخه چاپي


شیخ لطف‌الله عاملی میسی قدس‌سره فرزانگان شماره 490

شیخ لطف‌الله عاملی میسی قدس‌سره


آیةالله‌ شیخ لطف‌الله عاملی میسی، فرزند شیخ عبدالکریم عاملی میسی از مفاخر فقهای شیعه و از خیل عالمان مهاجر لبنانی به ایران به شمار می‌رود که در «میس» از روستاهای جبل‌عامل واقع در جنوب لبنان زاده شده است. ...

 

ولادت: میانه قرن دهم هجری قمری

وفات: بین سالهای 1032 - 1035ق

مدفن: کربلا

اساتید: بزرگانی چون: شهابالدین عبدالله تستری، عبدالکریم میسی عاملی (والد).

آثار: المسایلالفقهیه، شرح قول العلامة فیالارشاد، حاشیه بر جامعالمقاصد، تعلیقات، حواشی بر شرح قواعد، رسالة اعتکافیه و... .

ولادت: آیةالله شیخ لطفالله عاملی میسی، فرزند شیخ عبدالکریم عاملی میسی از مفاخر فقهای شیعه و از خیل عالمان مهاجر لبنانی به ایران به شمار میرود که در «میس» از روستاهای جبلعامل واقع در جنوب لبنان زاده شده است.

خاندان: خاندان میسی از اندیشمندان بزرگ اسلامی و در ترویج مکتب تشیع بسیار کوشا بودهاند. شیخ عبدالکریم (پدر شیخ لطفالله) شیخ ابراهیم (پدر بزرگ)، شیخ علی (جد اعلا) و شیخ حسن (دایی) همچنین عموها و عموزادههای شیخ لطفالله همگی از بزرگان علمی برخاسته از شامات میباشند.

تحصیلات: شیخ لطفالله در اوائل زندگی خویش از زادگاهش «میس» به مشهد مقدس رضوی مهاجرت کرد و در جوار بارگاه ملکوتی امام علیبن موسیالرضا علیه‌السلام به تحصیل علوم دینی پرداخت. گرچه از استادان شیخ لطفالله چندان نام نبردهاند اما از محضر اندیشمندان فرزانهای چون: شهابالدین عبدالله تستری (شهید 997ق) و والد ارجمندش شیخ عبدالکریم استفاده فراوان کرده و سرانجام در زمره مدرسان و استادان علوم و معارف دینی قرار گرفته است. ایشان ضمن تدریس و تربیت طلاب علوم دینی در مشهد مقدس، به حکم پادشاه وقت، نظارت بر خدام حرم شریف رضوی را نیز عهدهدار شد و به آن آستان ملکوتی خدمت نمود. سپس به قزوین که در آن زمان پایتخت حکومت صفویه بود منتقل گردید.

در اصفهان: پساز انتقال پایتخت صفویه به اصفهان شیخ لطفالله به آن شهر عزیمت نمود و فصل جدیدی از خدمات به یادماندنی خود را آغاز کرد. وی از جایگاه والای علمی برخوردار بود و پایگاه اجتماعی ویژهای در نزد شاه و مردم داشت. وی از این موقعیت علمی و اجتماعی خود در جهت آموزش و تربیت طلاب و خدمات دینی و اجتماعی بهخوبی استفاده کرد.

مسجد شیخ لطفالله: مسجد شیخ لطفالله از زیباترین و باشکوهترین بناهای تاریخی اصفهان به شمار میرود. این مسجد که در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. بنا به دستور شاه عباس اول در سال 1011 هجری شروع و در سال 1028 هجری به پایان رسید. هدف اساسی شاه عباس از ساختن این مسجد و در کنارش مدرسه، فراهم آوردن محلی برای تدریس و تربیت جویندگان معارف دینی و همچنین مرکزی برای اقامه نماز جماعت و بیان احکام دینی به زعامت و امامت شیخ لطفالله عاملی میسی بود که به علم و تقوا و زهد و پارسایی مشهور بود و مورد عنایت و توجه شاه صفوی قرار گرفته بود و شاه، مسجد مذکور را به نام ایشان بنا کرد.

برخی از آراء خاص: شیخ لطفالله در برخی از مسایل فقهی آرا و نظر خاصی داشت که مخالف بسیاری از عالمان دینی بود از جمله اینکه ایشان قائل به وجوب نماز جمعه در عصر غیبت بود. از اینرو هر هفته در مسجدی که به نام وی بود نماز جمعه را اقامه میکرد. از دیگر نظریات وی، مشروعیت و صحت اعتکاف در تمام مساجد بود که این نظریه را در رسالةالاعتکاف بیان کرده است.

آثار علمی: آثار علمی مهمی از شیخ لطفالله باقی مانده که برخی از آنها با رویکرد، نقد و شرح آثار پیشینیان و یا حواشی بر آنها بوده است. از جمله تألیفات ایشان عبارتاند از: «المسایلالفقهیه» که در آن بسیاری از نظریات علمای همعصر خود را نقد کرده است. «شرح قول العلامة فیالارشاد» که در تحقیق مسئله وصیت به مال از کتاب ارشادالازهان علامه حلی قدس‌سره نگاشته است و «حاشیه بر جامعالمقاصد».

ارجاع مردم از سوی شیخالاسلام وقت: شیخ لطفالله در دوران شیخالاسلامی دانشمند نامی شیعه شیخ بهایی قدس‌سره میزیست و میان این دو عالم فرزانه رابطه حسنه و در نهایت صفا و صمیمیت بوده است. چنانچه نقل شده شیخ بهایی قدس‌سره مردم را در مسایل فقهی به شیخ لطفالله ارجاع میداده و در تاریخ 1020 قمری اجازه نقل روایت به شیخ لطفالله و فرزندش شیخ قوامالدین جعفر داده است.

ارتحال: درباره تاریخ ارتحال این عالم شیعه در میان شرح حال نگاران اختلاف اندکی هست و آنرا از 1032 تا 1035 قمری نقل کردهاند. اما شیخ آقا بزرگ تهرانی در الذریعه مینویسد: بنا به آنچه از عالم آرای عباسی برمیآید، شیخ لطفالله میسی در سال 1033 قمری رخت از این دنیا بسته و به دیار باقی رحلت نموده است. پیکر مطهر آن مرحوم به نقل رجال اصفهان به کربلا حمل گردید و در آن ارض اقدس به خاک سپرده شد.

«حشره الله مع اولیائه»

منبع: گلشن ابرار/10- تنظیم مجدد: علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام