*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٦١٤٢ ١٤:٠١ - 1395/09/09   فرزانگان شماره 488 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 488

علامه ‌ملامحمود میثمی قدس‌سره


عالم ربانی و فقیه صمدانی، علامه ملامحمود میثمی از مفاخر علمای شیعه و از شاگردان برجسته مکتب استادالفقها شیخ مرتضی انصاری‌ قدس‌سره به شمار می‌رود. ...

 

 

 

ولادت: 1240ق

وفات: 1308ق

▪ عمر: 68 سال

مدفن: نجفاشرف

اساتید: حضرات آیات شیخ مرتضی انصاری، سیدشفیع موسوی بروجردی، سیداسدالله شفتی اصفهانی، ملا اسدالله بروجردی و... .

تألیفات: قوامع الفضول فی علمالاصول، دارالسلام، جوامعالشتات، مشکاةالنیرین، مسندالاخبار و... .

ولادت

عالم ربانی و فقیه صمدانی، علامه ملامحمود میثمی از مفاخر علمای شیعه و از شاگردان برجسته مکتب استادالفقها شیخ مرتضی انصاری قدس‌سره به شمار میرود. وی در سال 1240 قمری در منطقهای به نام «رشان» از دهستانهای بخش «کزاز» اراک در خانوادهای متدین متولد گردید.

تحصیل

تا هشت سالگی در زادگاه خود بود. سپس همراه پدر که از اخیار منطقه بود به «کرهرود» سفر کرد. مقدمات و تحصیل علوم دینی را تا پانزده سالگی در آن دیار فرا گرفت. از آن پس راهی شهرستان بروجرد شد و در حوزه علمیه آن شهر تحصیلات خود را ادامه داد. ملامحمود از سال 1255 قمری تا سال 1265 قمری به مدت ده سال در حوزه علمیه بروجرد کسب فیض کرد و از محضر بزرگانی چون حاج سیدشفیع موسوی بروجردی صاحب کتاب «الروضةالبهیة» و ملااسدالله بروجردی بیشترین استفاده را کرد و در سن 25 سالگی موفق به اخذ اجازه اجتهاد از این دو استاد شد.

در نجف اشرف

وی، مدتی کوتاه نیز در حوزههای علمیه اراک و اصفهان به تحصیل پرداخت و سرانجام حدود سال 1271 به اتفاق خانواده رهسپار نجفاشرف گردید. وی در نجف به حوزه درسی استاد الاساتید، شیخ مرتضی انصاری راه یافت و حدود ده سال از محضر علمی و معنوی آن فقیه نامور بهرهمند شد.

بازگشت به ایران

سرانجام در حدود سال 1293 قمری با کولهباری از دانش و تجربه به ایران بازگشت، مدتی کوتاه در همدان اقامت گزید. سپس به تهران آمد و به تألیف و تربیت طلاب مشغول گردید و از حوزه درسش فضلا و فرهیختگان بسیاری برخاستند. ایشان از مجتهدین تهران به شمار میرفت و علاوه بر تألیف و تدریس، به اقامه نماز جماعت و ترویج احکام و مبانی دینی اشتغال داشت.

از نگاه دیگران

علامه میثمی، از نگاه تراجمنگاران از جلالت قدر و فضل و تقوای والایی برخوردار بود. علامه تهرانی در اعلامالشیعه مینویسد: «شیخ و علامه اجل، فقیه اصولی، محقق باورع، پارسا، آخوند ملامحمود میثمی عراقی نجفی همدانی... از شاگردان برجسته علامه انصاری است که مقدار بسیاری از تقریرات فقه و اصول او را نگاشته است...»

در کتاب «زندگانی و شخصیت شیخ انصاری قدس‌سره » در فصل شاگردان شیخ اعظم از محقق میثمی چنین یاد شده است: «یکی از رجال نامی شیعه در اوایل سده چهاردهم و از بزرگان اهل علم و دانش و از اجله فقها و اصولیون، متقی، زاهد، خبیر، مورخ و جامع معقول و منقول بوده...»

تألیفات

علامه میثمی، در کنار تحصیل و تهذیب و فعالیتهای علمی اجتماعی، از تألیف و تصنیف نیز غافل نبوده و آثار قلمی ارزشمندی از خود به یادگار گذاشته که مورد استفاده اهل فضل و تحقیق است. از جمله این آثار، کتاب: «قوامعالفضول فی علمالاصول» است که یک دوره کامل در اصول فقه میباشد. بزرگانی از جمله میرزای شیرازی بزرگ در مقدمه کتاب فوق مینویسد: «چقدر خوب است که نسخ این کتاب مستطاب بسیار شود که علما و طلاب، از آن منتفع گردند.» از آثار دیگر ایشان کتاب «دارالسلام» در احوالات امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف  است. این کتاب ارزنده یکی از منابع مهم و سودمند در باب زندگانی امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف  است. نویسنده در این کتاب، ابعاد زندگانی دادگستر جهان حضرت حجةبن الحسنالعسکری علیهماالسلام را روشن میسازد و ضمن معرفی کسانی که سعادت تشرف به محضر حضرت را در غیبت صغری و کبری در خواب یا بیداری یافتهاند، بر امکانپذیر بودن رؤیت خورشید فروزان امام در دوران غیبت، تصریح میکند.

برخی از ویژگیها

علامه ملامحمود میثمی، علاوه بر دانش گسترده و جامعیت در معقول و منقول، از گوهر گرانبهای اخلاص، عمل صالح و از اخلاق پسندیده برخوردار بود. انسانی پرکار و نستوه بود با اینکه در اواخر عمر، چشمش ضعیف شده بود اما تا پایان عمر به تدریس و وظایف شرعی خود ادامه میداد.

وفات

سرانجام این فقیه و محقق وارسته پساز عمری پربار از زهد و عبادت، تألیف و تربیت شاگردان، در سال 1308 قمری در تهران درگذشت. پیکر مطهرش توسط فرزند فاضلش شیخ محمدتقی به نجف اشرف منتقل گردید و پس از تشریفات لازم در خانه خود که در نزدیکی مدرسه مرحوم آیةاللهالعظمی بروجردی قدس‌سره قرار داشت، به خاک سپرده شد.

منبع: گلشن ابرار/10

تهیه و تنظیم مجدد: علی علیزاده ثانی


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام