*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٨٥٩٤٦ ١٢:٤٧ - 1395/09/03   فرزانگان شماره 487 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 487

علامه شیخ محمدحسین مظفر نجفی‌ قدس‌سره


علامه شیخ محمدحسین مظفر، فقیه، محقق و مورخ و نویسنده‌ای فعال و پرکار بود و بیشترین اوقات عمر گران‌قدرش را صرف تحقیق و پژوهش و تألیف کتب اعتقادی، تاریخی کرد و توانست آثار ارزشمندی را از خویش به یادگار گذارد. با این‌که سالیان متمادی از تألیف و چاپ آن آثار فاخر می‌گذرد ولی هم‌چنان جواب‌گوی نیازها و شبهات کنونی جامعه اسلامی به‌ویژه جوانان جست‌وجوی حقیقت می‌باشد. اسامی ذخایر علمی ماندگار آن عالم و محقق توانا عبارتند از: تاریخ‌الشیعه، الشیعه والامامة، عقایدالشیعه، الثقلان الکتاب والعترة، تعلیقه بر «الفین فی امامة مولانا امیرالمؤمنین علی‌بن ابی‌طالب‌ علیه‌السلام » علامه حلی، القرآن تعلیمه و ارشاده و دیوان اشعار و...

 


ولادت: 1312ق

وفات: 1381ق

مدفن: نجفاشرف

اساتید: میرزا محمدحسین نایینی، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، سیدابوالحسن اصفهانی و... .

نسبت و خاندان: آلمظفر یکی از خاندانهای مهم شیعی عراق است که نسب آنان به آلمسروح که در سرزمین حجاز ساکن بودند، میرسد. مظفربن عطاءالله جد اعلای این خاندان در قرن دهم هجری از مدینه به عراق مهاجرت کرد و در جنوب عراق بهویژه بصره مأوا گزید. این خاندان جلیلالقدر به مرور زمان و با گسترش و ازیاد نسل در نواحی مختلف عراق، سوریه و ایران و... پراکنده شدند. خاندان آلمظفر دهها شخصیت برجسته و نامدار علمی را تحویل جامعه اسلامی داده است که اسامی و خدمات بیشمار آنان در عرصههای دین، علم، فرهنگ و... به ثبت رسیده است. علامه شیخ محمدحسین مظفر یکی از فرزندان برومند این خاندان مهم است که در این مقال به معرفی چهره علمی ایشان میپردازیم:

تولد و والدین

علامه شیخ محمدحسین مظفر در سال 1312 قمری در نجف اسرف و در خانوادهای روحانی به دنیا آمد. پدرش شیخ محمد مظفر (1256 1322 قمری) از عالمان و فقیهان جلیلالقدر شیعه و شاگرد بزرگانی چون آیةالله شیخ راضی نجفی بود که توضیحالکلام فی شرح شرایعالاسلام از جملهآثار علمی آن عالم فرزانه است. مادر گرامی علامه مظفر هم بانویی پارسا و متدین و دختر فاضله عالم جلیلالقدر شیخ عبدالحسین طریحی بود.

تحصیلات

محمدحسین در ده سالگی از نعمت وجود پدر محروم گردید و تحت سرپرستی برادر بزرگش شیخ عبدالنبی مظفر قرار گرفت و بعداز فراگیری آموزشهای ابتدایی، کتب متداول علوم دینی را در نزد مدرسان حوزه علمیه نجف اشرف بهویژه برادرش بهخوبی آموخت. اساتید با بصیرت و عالم وی در شکلدهی شخصیت علمی شیخ محمدحسین نقش و تأثیر سازنده بسیاری داشتند. در واقع خطمشی اصولی و کلی علمی آن بزرگوار متأثر از دیدگاههای استادان آگاه و ژرفاندیش خویش بود. وی بعداز سالیان متمادی جد و جهد به مقام منیع اجتهاد نایل آمد. وی همچنین از بزرگانی چون آیات بزرگوار شیخ آقابزرگ طهرانی، سیدعبدالحسین شرفالدین، شیخ محمدحسن مظفر و سیدعبدالهادی شیرازی موفق به کسب اجازه روایی گردید.

تألیفات گرانبهای علمی

علامه شیخ محمدحسین مظفر، فقیه، محقق و مورخ و نویسندهای فعال و پرکار بود و بیشترین اوقات عمر گرانقدرش را صرف تحقیق و پژوهش و تألیف کتب اعتقادی، تاریخی کرد و توانست آثار ارزشمندی را از خویش به یادگار گذارد. با اینکه سالیان متمادی از تألیف و چاپ آن آثار فاخر میگذرد ولی همچنان جوابگوی نیازها و شبهات کنونی جامعه اسلامی بهویژه جوانان جستوجوی حقیقت میباشد. اسامی ذخایر علمی ماندگار آن عالم و محقق توانا عبارتند از: تاریخالشیعه، الشیعه والامامة، عقایدالشیعه، الثقلان الکتاب والعترة، تعلیقه بر «الفین فی امامة مولانا امیرالمؤمنین علیبن ابیطالب علیه‌السلام » علامه حلی، القرآن تعلیمه و ارشاده و دیوان اشعار و... .

ویژگیها و کمالات

علامه شیخ محمدحسین مظفر عالمی عامل و محققی متتبع و موثق و مردی متقی و صالح بود. وی دارای قدرت فکری و اعتقادی راسخ که همه عمر شریف خود را وقف دین و مکتب حیاتبخش اسلام کرد. وی سفرهای متعددی به سوریه کرد و در شهرهای مختلف آن مانند لاذقیه، حلب و... و در میان قبایل از جمله قبیله آلمظفر به ارشاد و هدایت مردم پرداخت. سفر آن بزرگوار برای مردم برکاتی داشت. او با رفتن در میان مردم دریافت که مردم آن مناطق گرفتار آداب و رسوم جاهلی و خرافی، اختلافات طایفهای و مذهبی، ترویج افکار و عقاید خرافی و نامعقول هستند. وی با سخنرانی و تبلیغ کارآمد درصدد اصلاح جامعه برآمد و با بدعتها و ناآگاهیها به مبارزه برخاست. او عامل وحدت میان مذاهب و قبایل و مایه تقویت و همراهی و همدلی مردم در مقابل توطئههای تفرقهافکنانه دشمنان استعمارگر بود.

تأسیس مرکز آموزش عالی فقه

علامه شیخ محمدحسین مظفر به همراه دو برادر فاضل و دانشمندش شیخ محمدحسن و علامه شیخ محمدرضا از بانیان و مؤسسان جمعیت منتدیالنشر در نجفاشرف بودند. این جمعیت در سال 1353 قمری در راستای نشر فرهنگ اسلامی در میان عموم طبقات مردم و به منظور مبارزه و مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمنان دین و در جهت حفاظت از دیانت و غیرت و فرهنگ جوانان در برابر شبیخون فرهنگی در نجف اشرف پایهگذاری شد که کارهای آن مورد استقبال گسترده مردم و مورد حمایت برخی از مراجع تقلید وقت قرار گرفت.

وی همچنین در سال 1355 قمری مدرسه عالی علوم دینی (کلیةالفقه) را به همراه برادرانش تأسیس کرد. در این مدرسه آموزش علوم دینی به سبک و روش جدید انجام میپذیرفت و مشتاقان علوم اسلامی جذب این دانشکده شدند. علامه مظفر در این دانشکده ضمن پذیرش نکات قوت و مثبت شیوههای سنتی حوزه علمیه نجف اشرف، دست به اصلاحاتی زد و تدریس فقه، اصول، کلام و سایر رشتههای اسلامی را به سبک مدرن و جدید و نوین آموزش میداد. کتب و متون درسی بازنگری شد و با حذف زواید و اصلاحات و نوآوریها در کنار حفظ اصالتها و عمقهای حوزه سنتی به تربیت شاگردان پرداخت. دسترسی سریع به اهداف علمی از جمله برنامههای آموزشی دانشکده فقه بود که مورد استقبال جوانان مشتاق علوم دینی قرار گرفت.

رحلت

علامه شیخ محمدحسین مظفر در روز پنجشنبه 23 محرمالحرام سال 1381 قمری در سن 69 سالگی رحلت کرد و در کنار قبر برادرش علامه شیخ محمدحسن مظفر در مقبره خانوادگی در نجفاشرف مدفون گردید.

منابع

طبقات اعلامالشیعه، شیخ آقابزرگ طهرانی/14/646؛

معجم رجالالفکر والأدب فیالنجف، محمدهادی امینی/3/ 1216؛

ماضیالنجف و حاضرها، شیخ جعفربن باقر آلمحبوبه/3/370؛

شعراءالغری او النجفیات علی‌‌الخاقانی/8/191 235؛

معجمالمؤلفین العراقیین، کورکیس عواد/3/154

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

 


خروج
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام