*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٧٣٤٦٠ ١٥:٥١ - 1394/11/28   فرزانگان شماره 451 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 451

آیةالله‌ شیخ عبدالحسین تهرانی (شیخ العراقیین)


عالم ربانی، حضرت آیةالله‌ شیخ عبدالحسین تهرانی، معروف به شیخ العراقیین، از فرزانگان شیعه است که سال 1222ق در یکی از محلات تهران دیده به جهان گشود. ...

 

 

تولد: 1222ق

وفات: 1286ق

محل دفن: حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام

اساتید: بزرگانی چون: حسنبن جعفر کاشفالغطاء، صاحب جواهر، عیسیبن حسین و... .

شاگردان: میرزا حسین نوری (صاحب مستدرک)، شیخ نوحبن شیخ قاسم قرشی جعفری، شیخ محسن حائری معروف به ابنالحب، ابومحاسن محمدبن همدانی (صاحب فصوص الیواقیت فیالتواریخ) و... .

آثار: المصباح النجاة فی اسرارالصلاة، سرّالاستغفار بینالسجدتین، المبکی، کتاب الاجازاة، ترجمه نجاةالعباد، طبقاتالروات و... .

عالم ربانی، حضرت آیةالله شیخ عبدالحسین تهرانی، معروف به شیخ العراقیین، از فرزانگان شیعه است که سال 1222ق در یکی از محلات تهران دیده به جهان گشود.

ایشان پساز فراگیری علوم مقدماتی در زادگاهش، سوی نجف اشرف کوچ کرد و در آن دیار مقدس، از محضر استوانههای علمی همچون حسنبن جعفر کاشفالعظاء، عیسیبن حسین معروف به زاهد و آیةالله محمدحسن نجفی صاحب جواهر بهرهمند شد و با تلاش و کوشش توانست به مرتبه اجتهاد برسد.

مؤلف کتاب فهرسالتراث، در وصف مرحوم شیخ عبدالحسین تهرانی مینویسد:

او علامه فقیه الحاج بود. آن زمان شیخ ما (شیخ نوری) از محضر ایشان کسب علم کرد. از جمله علوم حدیث و درایة و رجال را از محضر ایشان استفاده کرد. او به شیخ نوری اجازه اجتهاد داده است.

مرحوم تهرانی، بعداز زمانی به نجف اشرف هجرت نموده و از محضر علمایی مانند: صاحب جواهر و... استفاده کرد. صاحب جواهر به ایشان اجازه اجتهاد داد.

این عالم ربانی، بعداز چند سال به تهران بازگشت و یکی از علمای نامدار آن دیار و از مراجع دینی زمان قاجار شد. ناصرالدین شاه، توجه خاصی به ایشان داشت. شیخ عبدالحسین، بعداز مدتی از ناصرالدین شاه درخواست کرد به تعمیر و بازسازی مراقد شریف امامان علیهم‌السلام در نجفاشرف و کربلا، کاظمین و سامرا بپردازد. ناصرالدین شاه، ثلثی از بیتالمال را در اختیار ایشان قرار داد. ایشان به سامرا سفر کرد و قبه حرم شریف امامین عسکریین سلام‌الله‌علیهما را در سال 1270ق تذهیب نمود. بعداز اتمام، به کاظمین هجرت کرد و در آنجا ماندگار شد.

صالحات و باقیات

شیخ عبدالحسین، وصی میرزا تقیخان امیرکبیر صدراعظم با کفایت قاجاریه بود و او در اواخر عمر ثلث اموال خود را در اختیار شیخ قرار داد تا در راههای عامالمنفعة به مصرف برسد.

مسجد و مدرسه مرحوم حاج شیخ عبدالحسین یا مسجد آذربایجانیها که اکنون در بازار تهران مورد استفاده مسلمانان بهویژه طلاب است، از همین وجوه ساخته شده است.

محدث عالیقدر، مرحوم حاج شیخ عباس قمی قدس‌سره در کتاب الفوائدالرضویه به نقل از میرزا محمدحسین شهرستانی در احوال شیخ مینویسند: «در سنه 1280 هجری برای تعمیر صحن مطهر به کربلا آمد و مجاور حرم حسینی علیه‌السلام گردید. تذهیب جدید و بنای صحن و کاشی ایوان حجرهها و توسعه صحن شریف از سمت بالای سرمقدس به مباشرت ایشان شده و بعداز چندی به جهت تذهیب قبه عسکریین سلام‌الله‌علیهما به سامرا رفت.»

احیای مرقد مختار

ایشان وقتی جهت تجدید و تعمیر بناهای عتبات به عراق مشرف گردید، در نهایت جدیت در نواحی مسجد کوفه جویای مرقد مختار شد تا آنرا پیدا و تعمیر کند. این عالم خدوم در خلال تفحصهایش با علامه سیدشریف رضا فرزند عالم ربانی علامه سیدبحرالعلوم برخورد کرد و از ایشان شنید که: «پدرم وقتی از کنار زاویه شرقی، عبور میکرد میگفت: سوره فاتحه را نثار روح مختار در اینجا بخوانیم که همینجا محل قبر مختار است.» شیخ عبدالحسین، با شنیدن این خبر، همانجا را حفر نمود و به سنگی رسید که روی آن نوشته بود: «هذا قبرالمختاربن عبیدالثقفی». ایشان، به اینوسیله قبر مختار را شناخت و دستور داد تا آن را تعمیر کردند.

آثار علمی

شیخ عبدالحسین در 30 سالگی، کتاب المصباحالنجاة فی اسرارالصلاة، و سرّالاستغفار بینالسجدتین را تألیف کرد و پساز آن پیوسته در مسیر نگارش و تألیفات بوده و تراوشات و اکتسابات علمی خویش را برای انتقال به نسل بعدی، به رشته تحریر درآورد. آن مرحوم از ذوق و قریحه شعری نیز برخوردار بود و در این زمینه از خود اشعاری را برجا گذاشت.

طبق سخن صاحب کتاب فهرس التراث، این عالم دینی در طول سالیان متمادی، موفق به ایجاد کتابخانه بزرگی در کاظمین شد که نفایس مخطوطات بسیاری از دستنوشتههای خودشان در آن موجود بوده است.

وفات

آیةالله شیخ عبدالحسین تهرانی، پساز انجام کارهای علمی و تجدید بنای امامان معصوم علیهم‌السلام ، در کاظمین به بیماری مبتلا شد و سرانجام در سال 1286 وفات نمود. پیکر این عالم ربانی به کربلای معلی انتقال یافت و در حجره متصل به باب سلطانی صحن مقدس حسینی مدفون علیه‌السلام گردید.

منبع: گلشن ابرار/9/220

تلخیص و تنظیم مجدد: علیاکبر بخشی


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام