*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٧١٥٨٠ ١٥:٥٧ - 1394/10/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


حضرت آیةالله‌میرزا جوادآقا سلطان‌القراء‌قدس‌سره


میرزا جواد آقا پس‌از طی مراحل والایی از علم و دانش به نجف اشرف عزیمت کرد. گرچه بنایش بر اقامت طولانی و استفاده از اساتید برجسته نجف بود، اما سفرش به درازا نکشید و به ‌خاطر انس و تعلق و خاطری که به استادش میرزا صادق آقا مجتهد داشت، پس‌از مدتی به تبریز بازگشت. البته در سفر به نجف اشرف، مراتب علمی و اجتهاد ایشان مورد تأیید و تنفیذ آیات عظام حاج سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم زنجانی و دیگر اساتید برجسته حوزه علمیه نجف قرار گرفت. ...

 

 

تولد:1319ق

وفات:1418ق

عمر:99 سال

محل دفن:تبریز

اساتید:حضرات آیات، میرزا صادق آقا مجتهدی تبریزی، میرزا جواد ملکی تبریزی، سیدابوالحسن انگجی و... .

آثار:حاشیه بر روضةالبهیة فی شرح اللمعة الدمشقیه، حاشیه بر عروةالوثقی، کتاب آیین خرد، کتاب وجوب صلاةالجمعه، کتاب الارث و... .

ولادت و نسب:عالم ربانی و فقیه بزرگوار، حضرت آیةاللهمیرزا جواد آقا سلطانالقراء از خاندان بزرگ و مشهور در دانش و فضل، سال 1319 در محله شتربان تبریز دیده به جهان گشود.

پدر بزرگوارش شیخ ابوالقاسم سلطانالقراء، از صاحبنظران و اساتید بزرگ علم تجوید در آذربایجان و مورد احترام طبقات مختلف تبریز بود. بیشتر طالبان علم تجوید و قرائات و ادبیات عرب از شاگردان ایشان بودند.

لقب سلطانالقراء:جد پدری میرزا جواد آقا، مرحوم شیخ عبدالرحیم از اساتید بزرگ تجوید و قرائات بود. ایشان سالیان متمادی در حوزه علمیه تبریز به تدریس علم تجوید و قرائات و صرف و نحو عربی اشتغال داشت و مجلس درسش محل تجمع بزرگان علمای تبریز بود. در همان زمان شیخ عبدالرحیم به سلطانالقراء ملقب شد و این لقب در خاندان ایشان ماندگار گردید.

تحصیل:میرزا جواد آقا از دوران کودکی از هوش و ذکاوت و شوق یادگیری بالایی برخوردار بود و به راحتی صرف و نحو و قرائات را در نزد پدر و میرزا علیاکبر مکتبدار فراگرفت. در سنین نوجوانی هم رسمالخط و خوشنویسی را در نزد یکی از خطاطان بنام زمان، تکمیل و خود را برای تحصیل علوم دینی و حوزوی آماده نمود. در آن زمان حوزه علمیه تبریز یکی از حوزههای بزرگ علوم دینی به شمار میرفت و اساتیدی معروف و مبرزی در مدرسه طالبیه تبریز به تدریس و تربیت طلاب مشغول بودند. مرحوم سلطانالقراء، کتاب سیوطی را در نزد شیخ حسن نحوی و اصول فقه و مقدمات فلسفه و حکمت و شرح اشارات خواجه نصیر را در نزد میرزا جعفر صرافزاده از شاگردان شیخ هادی تهرانی فراگرفت. پساز پایان دروس سطح در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات انگجی و حاج میرزا صادق مجتهد تبریزی و دیگر اساتید برجسته شرکت کرد. مورد توجه و علاقه ویژه حاج میرزا صادق مجتهد بود و حدود 25 سالگی، اجتهادش به امضا و تأیید حاج میرزاصادق رسید.

عزیمت به نجفاشرف:میرزا جواد آقا پساز طی مراحل والایی از علم و دانش به نجف اشرف عزیمت کرد. گرچه بنایش بر اقامت طولانی و استفاده از اساتید برجسته نجف بود، اما سفرش به درازا نکشید و به خاطر انس و تعلق و خاطری که به استادش میرزا صادق آقا مجتهد داشت، پساز مدتی به تبریز بازگشت. البته در سفر به نجف اشرف، مراتب علمی و اجتهاد ایشان مورد تأیید و تنفیذ آیات عظام حاج سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم زنجانی و دیگر اساتید برجسته حوزه علمیه نجف قرار گرفت.

ویژگیهای اخلاقی:این عالم ربانی بسیار متواضع و فروتن بود. در سلام کردن بر دیگران معمولاً پیشی میگرفت و با افراد اجتماع از هر صنف و طبقهای و با هر سن و سالی در کمال احترام و نزاکت برخورد میکرد. از تشخص و منیت دوری میجست و هیچ ادعایی نداشت. هنگام چاپ رساله عملیهاش در مورد عناوین روی جلد آن، بحث مفصلی با ناشران داشت و حاضر نشد از عناوین و القاب مصطلح و متداول آن روز، روی جلد رساله استفاده شود. فقط با عبارت «آیةالله» موافقت تلویحی کرد، آنهم با این توجیه که: «همه موجودات و کائنات عالم، حتی یک پشه، «آیةالله» یعنی «نشانه خدا و نشانه صبغ باریتعالی» است و من هم یکی از آن آیات و نشانهها هستم.»!

تعلق خاطری به دنیا و مظاهر آن نداشت و عمر شریف خود را در همان خانه آباء و اجدادیاش به سادگی سپری کرد.

مطالعه و تحقیق:از ویژگیهای این عالم برجسته، تحقیق و پژوهش بود. ایشان بیشتر اوقات خود را به تحقیق و مطالعه میگذرانید. از هوش و ذکاوت بالا و حافظهای قوی برخوردار بود و همین امر، زمینه خوبی برای تحقیق و استنباط مبانی فقهی و متون دینی در ایشان فراهم ساخته بود. آیةاللهسلطانالقراء در طول عمر شریفش بیشاز پانزده بار به زیارت بیتاللهالحرام مشرف شد و در همه این سفرها چه پیشاز موسم مناسک حج و چه بعداز آن، در کتابخانههای مکه و مدینه به تحقیق میپرداخت. همچنین در سفر به شهرهای استانبول ترکیه و بیروت و دمشق، به مطالعه کتابهای چاپی و خطی و استنساخ و یادداشتبرداری پرداخته و تحقیقات علمی خود را کامل میکرد. در همه موضوعات فقهی، نظریات و فتاوای روشنی داشت و عمل به احتیاط را بیشتر از باب توجه و اعتنا به نظریات و فتاوای اساتید فقه امامیه تجویز میکرد.

تعیین قبله:ایشان با احاطهای که به علم هیئت و نجوم داشت، جهت قبله را بهطور دقیق تعیین میکرد. با اینکه در آن زمان هنوز قبلهنمایی به بازار نیامده بود و تعیین قبله به این آسانی نبود. جهت قبله برخی از مساجد تبریز را بهطور دقیق تعیین کرد.

فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی:در زمانی که سایه شوم جنگ جهانی دوم و آثار منفی و تبعات آن ناخواسته بر کشور سایه افکنده بود، فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی میرزا جواد آقا سلطانالقراء، در خور توجه و قابل تقدیر بود. آن عالم وارسته با کمک افراد خیّر، مؤسسات عامالمنفعهای ایجاد کرد و نیازمندیهای خانوادههای بیبضاعت را از خوراک و پوشاک گرفته تا تهیه زغال و توزیع آن در سرمای زمستان، برآورده میکرد. همچنین با تأسیس مدارس و مراکز آموزشی اسلامی برای جذب جوانان، توانست تا حد زیادی از تأثیر تبلیغات و افکار کمونیستی و عقاید ماتریالیستی که طبقات مختلف جامعه مخصوصاً جوانان را در معرض انحراف قرار داده بود، کاسته و با آموزشهای لازم، معلومات و بینش اسلامی جوانان را ارتقا دهد.

اقامه نماز جمعه:این فقیه برجسته، به وجوب عینی نماز جمعه قائل بود و حدود 55 سال در مسجد حاجی صفر تبریز این فریضه عبادی سیاسی را اقامه کرد. ایشان در مسجد مذکور، سالیان متمادی به تدریس خارج فقه و اصول ادامه داد. البته حکمت و کلام و تفسیر نیز در برنامه تدریس ایشان قرار داشت. آیةاللهسلطانالقراء در عرصه شعر و خطاطی نیز تبحر داشت و خط نسخ و نستعلیق را به زیبایی مینوشت.

رحلت: این عالم ربانی، پساز حدود یک قرن عمر بابرکت و توأم با مجاهدت علمی و عملی، روز جمعه 27 رجبالمرجب سال 1418 قمری مصادف با مبعث پیامبر گرامی اسلامصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم دعوت حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت. پیکر پاکش با حزن و اندوه مؤمنین تبریز و آذربایجان تشییع و در بقعه مبارکه امامزاده موسی جمال، واقع در محله راسته کوچه تبریز به خاک سپرده شد. «حشرهالله مع اولیائه»

منبع: گلشن ابرار/10

تلخیص و تنظیم مجدد: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام