*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٧١٢١٣ ١٠:٥٧ - 1394/10/16   آیةالله‌ شیخ محمدعلی عَمْری‌ قدس‌سره فرزانگان شماره 445 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌ شیخ محمدعلی عَمْری‌ قدس‌سره فرزانگان شماره 445

آیةالله‌ شیخ محمدعلی عَمْری‌ قدس‌سره


عالم متقی و فقیه مجاهد، مرحوم آیةالله‌ شیخ محمدعلی عمری‌ قدس‌سره پیشوای شیعیان عربستان، در سال 1337قمری در خانواده‌ای علمی و مذهبی در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر و اجداد ایشان از عالمان وارسته و خدمت‌گزار به مکتب اهل‌بیت‌ علهیم‌السلام بودند و نسل ایشان به جناب محمدبن سعید عمری نایب خاص امام عصر‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف می‌رسد. زادگاه آنان منطقه «نخاوله» مدینه منوره بوده است. نخاوله از نخل گرفته شده و این به خاطر شغل این خاندان به زراعت و باغات نخل بوده است. ...

 

تولد: 1337ق

وفات: 1432ق

عمر: 95 سال

محل دفن: مدینه، قبرستان بقیع

اساتید: آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانی، سیدمحسن حکیم، آقاضیاءالدین عراقی، شیخ حسین حلی، شیخ محمدجواد مغنیه و... .

آثار: تأسیس: حوزه علمیه شیعه، حسینیه، صندوق خیریه و تربیت دهها تن از علما و فضلا در مدینه و... .

عالم متقی و فقیه مجاهد، مرحوم آیةالله شیخ محمدعلی عمری قدس‌سره پیشوای شیعیان عربستان، در سال 1337قمری در خانوادهای علمی و مذهبی در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر و اجداد ایشان از عالمان وارسته و خدمتگزار به مکتب اهلبیت علهیم‌السلام بودند و نسل ایشان به جناب محمدبن سعید عمری نایب خاص امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف میرسد. زادگاه آنان منطقه «نخاوله» مدینه منوره بوده است. نخاوله از نخل گرفته شده و این به خاطر شغل این خاندان به زراعت و باغات نخل بوده است.

تحصیل: علوم مقدماتی را در نوجوانی در نزد پدر دانشمندش فراگرفت و در حوزه علمیه محقر مدینه ادامه داد. چندی بعد رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و ادامه دروس سطح را تا خارج فقه و اصول پی گرفت. البته مرحوم شیخ محمدعلی عمری مدت زمانی نیز در حوزه علمیه قم و مشهد مقیم بوده و از محضر اساتید این دیار استفاده کرد.

حوزه علمیه نجف: این عالم ربانی در مدت اقامت خود در نجف اشرف که حدود بیست سال به طول انجامید، توفیق درک محضر بزرگانی چون حضرات آیات: شیخ محمدرضا مظفر، شیخ محمدجواد مغنیه، شیخ محمدتقی آلصادق را در دروس سطح پیدا کرد. سپس دروس خارج را از محفل علمی آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانی، سیدمحسن حکیم و آقاضیاءالدین عراقی استفاده کرد. دوران تحصیل او در نجف گرچه همراه با فقر مالی بود، اما هرگز خللی در اراده ایشان در امر تحصیل و تحقیق علمی پدید نیاورد و با جدیت تمام تحصیلات خود را تا اجتهاد ادامه داد.

بازگشت به وطن: آیةالله عمری پساز سالها تحصیل و نایل شدن به مدارج عالی دانش و فضل، با کسب اجازات علمی از استادان خود و به امر مرحوم آیةاللهالعظمی سیدمحسن حکیم قدس‌سره جهت ارشاد و سرپرستی شیعیان عربستان به زادگاه خود مدینه منوره بازگشت. ایشان در مدینه با مشکلاتی مواجه بود؛ اواخر حکومت عثمانیها و آغاز سلطه وهابیها شرایط سختی را برای شیعیان مدینه بهوجود آورده بود و آیةالله عمری با استعانت از خداوند متعال شیعیان را در مدینه حفظ کرد. شیعیان مدینه در مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به ایشان پناه میبردند، و حدود پانصد خانوار فقیر را تحت پوشش قرار داده بود.

خدمات: ایشان پساز بازگشت از نجف به مدینه، مزرعهای خریداری کرد و بعدها توسعه داد و در میان این مرزعه حسینیه شیعیان را تأسیس نمود. دفتر کار ایشان نیز در همین مرزعه قرار داشت و هر روز و شب پذیرای شیعیان مدینه و زائران شیعه که از سراسر دنیا به مدینه میآمدند، بود.

حوزه علمیه: یکی از خدمات پربار و ارزشمند ایشان، تأسیس حوزه علمیه شیعه در شهر مدینه بود. طلاب و جویندگان علوم و معارف اهلبیت علهیم‌السلام از مقدمات تا سطح و خارج فقه و اصول در این حوزه تحصیل میکردند و به تبلیغ و نشر تعالیم دینی اهتمام میورزیدند. حفظ حوزه علمیه در مرکز وهابیت، کاری سخت و شبیه معجزه است.

در زندان: فقیه مجاهد آیةالله شیخ محمدعلی عمری در راستای خدمت به پیروان اهلبیت عصمت و طهارت علهیم‌السلام فشارهای زیادی متحمل شد و بارها به زندان افتاد و شکنجههای روحی و جسمی وهابیت را با جان خرید اما هیچگاه در دفاع از حقوق شیعیان و تلاش برای بهبود جایگاه پیروان اهلبیت علهیم‌السلام از پای ننشست. حمایت ایشان از انقلاب اسلامی ایران و نیز شیعیان لبنان، چنان خشم وهابیها را برانگیخت که برایش حکم اعدام صادر کردند.

طنابدار: مرحوم آیةالله عمری، چندین بار از سوی آلسعود محکوم به اعدام شد اما هیچ وقت این حکم ظالمانه اجرا نشد. ایشان، خاطرهای از اجرای حکم اعدامش را نقل کرده که شنیدنی است: «همه چیز دست به دست هم داد تا مرا اعدام کنند. پساز چند ماه زندانی شدن، سرانجام روز اعدام فرا رسید؛ مرا در ملأ عام در مقابل هزاران شیعه و برخی عاملان حکومت به پای چوبهدار بردند و طناب را به گردن من انداختند، در آن لحظه به حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها متوسل شدم و زیر لب گفتم: یا زهرا، من فقط بهخاطر دفاع از شما به پای چوبهدار آمدهام، یاریام کن. وقتی طناب دار را کشیدند، پس از حدود 30 ثانیه طناب دار پاره شد و من بیهوش شدم و دیگر چیزی را آن لحظه به یاد نمیآورم. وقتی به هوش آمدم 35 روز گذشته بود و در یکی از بیمارستانهای مدینه بستری بودم و فهمیدم نجات یافتهام».

ویژگیها: آیةالله عمری، انسانی وارسته و نمونه بود؛ دهها سال ارشاد و هدایت جامعه شیعه در مدینه و تحمل زندانهای متعدد تا پای دار، از ویژگیهای آن مجاهد نستوه بود. ایشان خود را وقف خدمت به مردم و شیعیان بیدفاع عربستان کرده بود و در اصلاح امور مردم و رفع اختلافات آنان از هیچ تلاشی دریغ نمیورزید. از ویژگیهای ایشان اخلاص، خدمتگزاری و فداکاری بود، که همین اخلاص او را محبوبالقلوب قرار داده بود.

وفات: آیةالله شیخ محمدعلی عمری پساز دو هفته بستری شدن در بیمارستان مدینه منوره و گذشت حدود یک قرن از عمر با برکتش، دارفانی را وداع گفت و 19 صفر سال 1432 قمری همزمان با ایام اربعین حسینی علیه‌السلام به ملکوت اعلی پیوست. پیکر مطهر آن عالم ربانی و مدافع مکتب اهلبیت علهیم‌السلام در میان حزن و اندوه دهها هزار نفر از پیروان اهلبیت علهیم‌السلام که از مناطق قطیف و احساء نیز حضور پیدا کرده بودند، با شکوهی خاص در مدینه تشییع گردید.

هیئتی بلندپایه نیز به سرپرستی آیةالله شیخ احمد جنتی از سوی رهبری معظم انقلاب حضرت آیةالله خامنهای در مراسم تشییع آن فقیه مجاهد شرکت کرد. پساز اقامه نماز، پیکر آن مرحوم در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. حشرهالله مع اولیائه

منبع: گلشن ابرار/10

تلخیص و تنظیم مجدد: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

 


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام