*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٦٧٥٨٠ ٠٩:٤٥ - 1394/08/07    حکیم وارسته آقاعلی حکیم‌ قدس‌سره فرزانگان شماره 436 ارسال به دوست نسخه چاپي


 حکیم وارسته آقاعلی حکیم‌ قدس‌سره فرزانگان شماره 436

حکیم وارسته آقاعلی حکیم‌ قدس‌سره


عالم ربانی، آقاعلی حکیم، در سال 1234ق در اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش ملاعبدالله مدرس زنوزی از مدرسان بلندپایه حکمت متعالیه در تهران بود که «زنوز» از توابع شهرستان مرند استان آذربایجان‌شرقی زادگاه اوست. ملاعبدالله، بعداز تحصیل از محضر صاحب ریاض در نجف و میرزای قمی در قم به اصفهان رفت و مجلس افاده حکیم بزرگ ملاعلی نوری را مغتنم شمرد. پس از چندی، ملاعبدالله به درخواست محمدحسن‌خان قاجار مروی به تهران آمد و به‌عنوان بزرگ‌ترین مدرّس حکمت متعالیه در مدرسه مروی به تدریس مشغول شد. آقاعلی سه ساله بود که پدرش از سوی ملاعلی نوری برای تدریس به تهران آمد. ....

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

 

ولادت: 1234ق

وفات: 1307ق

مرقد: حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام

اساتید: ملاعبدالله مدرس زنوزی (پدر)، سیدرضی لاریجانی، میرزا حسن نوری، ملا آقا قزوینی، حاج محمدابراهیم نقشهفروش، ملامحمدجعفر لنگرودی و... .

شاگردان: میرزا هاشم اشکوری، شیخ عبدالنبی نوری، میرزا حسن کرمانشاهی، آخوند ملامحمد آملی، میرزا ابراهیم زنجانی و... .

آثار: رساله در وجود رابط، رساله سرگذشت، بدایعالحکم، التعلیقاتالاصولیة، تعلیقه بر بسیاری از کتب عقلی و... .

مدرس حکمت متعالیه و فقه اجتهادی در تهران

عالم ربانی، آقاعلی حکیم، در سال 1234ق در اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش ملاعبدالله مدرس زنوزی از مدرسان بلندپایه حکمت متعالیه در تهران بود که «زنوز» از توابع شهرستان مرند استان آذربایجانشرقی زادگاه اوست.

ملاعبدالله، بعداز تحصیل از محضر صاحب ریاض در نجف و میرزای قمی در قم به اصفهان رفت و مجلس افاده حکیم بزرگ ملاعلی نوری را مغتنم شمرد. پس از چندی، ملاعبدالله به درخواست محمدحسنخان قاجار مروی به تهران آمد و بهعنوان بزرگترین مدرّس حکمت متعالیه در مدرسه مروی به تدریس مشغول شد. آقاعلی سه ساله بود که پدرش از سوی ملاعلی نوری برای تدریس به تهران آمد.

آقاعلی، مقدمات را نزد اساتید تهران آموخت و پس از آن شرح لمعه، قوانین، شوارقالالهام شرح اشارات، مبدا و معاد ملاصدرا را از خدمت پدرش فراگرفت. او پساز وفات پدر و در 23 سالگی برای تحصیل علوم منقول به عتبات رفت.

ایشان مدتی بعد به ایران مراجعت کرد و در اصفهان و قزوین به تکمیل عقلیات و نقلیات پرداخت و سرانجام در تهران مقیم گردید و دانشآموختگان مکتب امام جعفر صادق علیه‌السلام به گرد وجودش حلقه زدند و مدتها در مدرسه میرزا محمدخان قاجار معروف به سپهسالار به افاضه و افاده مشغول و به آقاعلی مدرس معروف بود.

این مدرس مبرز مدتی بعد، تدریس را رها کرد و به انزوا از خلق روی آورد، اما طلاب نخبه و طراز اول همچو میرزا هاشم اشکوری، میرزا علیاکبر حکمی یزدی، شیخ عبدالنبی نوری، محمدعلی کرمانشاهی، آخوند ملامحمد آملی و بسیاری دیگر او را رها نکردند و موفق به برپایی کلاس درس در منزل استاد معظم شدند و خودشان را به کمک نردبان علم و عمل استادشان به مدارج عالی رساندند.

ویژگیهای اخلاقی

آقاعلی زنوزی، از اخلاق بسیار والایی برخوردار بود، بر عبادات و مستحبات اهمیت میداد؛ بسیار متواضع و مهذب و باصفا و متشرع بود بهگونهای که به او لقب حکیم متشرع دادهاند.

حکیم زنوزی در استخاره چیرهدست بود و در اینباره گفته شده، ایشان در استخاره آنچنان نظر صائب دارد که گمان میرود اطلاع بر ضمایر دارد. بیشک این حالت او ناشی از تقوا و صفای نفس بوده است.

دعوت از دانشگاه سوربُن

نقل شده است که فرد فیلسوفی از اروپا پس از اطلاع از جامعیت آقاعلی زنوزی در علوم عقلی، از ایشان برای تدریس در دانشگاه سوربن فرانسه دعوت به عمل میآورد. حکیم زنوزی، اگرچه ابتدا از پذیرش این دعوت خودداری نمود ولی مدتی بعد به آن ضیافت لبیک گفت. بعضی از شاگردان مانند آقاشیخ عبدالنبی نوری پس از اطلاع از این تصمیم، برای انصراف استاد به تکاپو افتادند و سرانجام موفق به بازداشتن استاد از سفر به اروپا شدند.

دیدن جنازه شیخ صدوق

در زمان حیات آقاعلی زنوزی، در اثر باران شدید سیل عظیمی در شهر ری به جریان میافتد که منجر به خراب شدن گوشه قبر شیخ صدوق و نمایان شدن جنازه آن عالم بزرگ شیعه شده که جسد ایشان تازه و سالم بود. با انتشار این خبر سه تن از علمای بزرگ تهران یعنی آقاعلی حکیم، ملاعلی کنی و شیخ عباس نهاوندی برای تحقیق به سراغ قبر رفتند و صحت آنرا تأیید کردند. آقاعلی حکیم ضمن مکتوب نمودن این واقعه در کتاب سبیلالرشاد فی اثباتالمعاد، از این واقعه در جهت اثبات معاد در وقت تدریس خود بهکار میبرد.

آثار قلمی و قلبی

از بنان این حکیم وارسته، آثار فخیم و وزینی به ظهور رسیده که با توجه به علاقه آقاعلی به علوم عقلی، کتابهای ایشان بیشتر در موضوع فلسفه میباشد. آثاری همچو: رسالة فیالتوحید، رساله حقیقت محمدیه، تعلیقاتالاصولیه، تعلیقه بر اسفار و شواهدالربوبیة، رساله تاریخ حکما را میتوان نام برد.

وسعت علمی و مرتبت معنوی حکیم زنوزی را میتوان از علو درجات شاگردان ایشان مشاهده کرد. دانشآموزانی که هر یک علم حکمت و فلسفه را برافراشته و خود مشعلدار اشاعه علوم حوزوی به نسلهای بعدی شدهاند. برخی از آن شاگردان عبارت از میرزا طاهر تنکابنی، حاج آقا حسین قمی، میرزا حسن کرمانشاهی، میرزا حسن آشتیانی، شیخ غلامعلی شیرازی، میرزا ابوالفضل طالقانی معروف به عنقاء.

وفات

آقاعلی مدرس، پس از دهها سال تلاش در مسیر تدریس و تربیت شاگردان، سرانجام در 73 سالگی و در شب 17 ذیالقعده سال 1307 قمری در تهران به جوار حق شتافت. بدن مطهر این دانشمند وارسته پس از انجام تشییع باشکوه در شهر ری و حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام به خاک سپرده شد.

                                 منبع: گلشن ابرار/9/262

                                     تنظیم مجدد و تلخیص: علیاکبر بخشی


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام