*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٦٦٠٧٠ ١٠:٠٦ - 1394/07/04    آیةالله‌ حاج شیخ حسن صافی اصفهانی فرزانگان شماره 431 ارسال به دوست نسخه چاپي


 آیةالله‌ حاج شیخ حسن صافی اصفهانی فرزانگان شماره 431

آیةالله‌ حاج شیخ حسن صافی اصفهانی


روحانی متقی آیةالله‌ شیخ حسن صافی اصفهانی از عالمان خدوم و از تبار عالمان بزرگ و وارسته شیعه در سال 1298 شمسی در اصفهان دیده به جهان گشود. جد اعلای ایشان عالم متقی ملاصالح مازندرانی است و از نوادگان دختری علامه مجلسی اول به شمار می‌رود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

تولد: 1298ش

وفات: 1374ش

عمر: 76 سال

مدفن: اصفهان

اساتید: حضرات آیات شیخ محمدکاظم شیرازی، سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سیدمحمدتقی خوانساری، سیداحمد خوانساری و... .

آثار: الهدایة فیالاصول، شوق وصال، اکسیر اعظم، داستانهای حکیمانه در سیر و سلوک، اقتصادی استدلالی و... .

ولادت: روحانی متقی آیةالله شیخ حسن صافی اصفهانی از عالمان خدوم و از تبار عالمان بزرگ و وارسته شیعه در سال 1298 شمسی در اصفهان دیده به جهان گشود. جد اعلای ایشان عالم متقی ملاصالح مازندرانی است و از نوادگان دختری علامه مجلسی اول به شمار میرود.

پدرش، حاج نصرالله نام داشت و از طلاب پرهیزکار و مورد اعتماد علما بود. شغل اصلیاش صحافی کتب مذهبی بود و در نجفاشرف در کتابخانه امیرالمؤمنین علیه‌السلام نزد علامه امینی کار میکرد. علامه امینی به حاج نصرالله بسیار علاقه داشت. او اهل ذکر و عبادت بود و در حدود سال 1344 شمسی در نجفاشرف وفات یافت. توسط مرجع عالیقدر آیةاللهالعظمی خویی بر جنازهاش نماز خوانده شد و در وادیالسلام بهخاک سپرده شد.

تحصیلات: شیخ حسن تحصیلات ابتدایی و کلاسیک را تا سوم دبیرستان در اصفهان ادامه داد. سپس با راهنمایی مرحوم حاج شیخ احمد حججی نجفآبادی که مردی وارسته و گوهرشناس بود، وارد رشته علوم دینی شد. مدت زمانی نگذشته بود که همراه جمعی از طلاب بالاجبار به خدمت سربازی برده شد. تقید به نماز و نوافل و حتی روزه گرفتن در سربازی آن هم در هوای گرم و طاقتفرسای اهواز و در آن شرایط حاکم در سربازخانهها حکایت از مراتب دینداری و تقوای ایشان داشت. پس از پایان خدمت سربازی بدون وقتکشی در اولین فرصت ممکن وارد حوزه علمیه اصفهان گردید و دورس مقدماتی حوزه را با جدیت پی گرفت.

هجرت به قم: پس از پایان مقدمات و ادبیات عرب در سال 1320 شمسی به قم هجرت کرد و با اسکان در مدرسه حاج ملاصادق به مدت دو سال به فراگیری دروس سطح ادامه داد. از وقتش به خوبی استفاده میکرد و در این مدت هیچگاه از تهذیب نفس و تزکیه نیز غافل نبود.

مهاجرت به نجفاشرف: شیخ حسن صافی در سال 1322 شمسی برای تکمیل علوم و معارف دینی به نجفاشرف مهاجرت نمود و از اساتید بزرگ آن حوزه مقدسه بیشترین بهره علمی و اخلاقی را کسب نمود. مدت 28 سال تحصیل و تحقیق و تهذیب و خودسازی از وی عالمی عامل و استادی ماهر ساخته بود. برخی از اساتید بزرگ که از محضرشان تلمذ کرده بود و از نزدیک با آنان انس داشت عبارتند از آیات عظام: شیخ محمدکاظم شیرازی، سیدعبدالهادی شیرازی و سیداحمد خوانساری.

بازگشت به وطن: این عالم ربانی پس از سالها تحصیل و تحقیق در علوم اسلامی و تهذیب و خودسازی در سال 1359 شمسی در پی دعوت علما و مردم و سفارش استادش مرحوم آیةاللهالعظمی خویی به موطنش اصفهان بازگشت و در مراسمی که با حضور علما و مردم برگزار شد، امامت مسجد کمر زرین را عهدهدار گردید. چندی بعد به دعوت بازاریان و اهالی محل و درخواست مرحوم آیةالله خادمی به مسجد جامع اصفهان منتقل گردید و به فعالیتهای دینی و انقلابی خود ادامه داد.

میراث فرهنگی: از اقدامات ماندگار آیةالله صافی احداث مجموعه فرهنگی علمی ایشان است که شامل حوزه علمیه و مؤسسه فرهنگی و خیریه با نام «مدرسه علمیه و مؤسسه فرهنگی صاحبالامر؟عج؟» است.

این بنا بهمنظور محلی برای سکونت طلاب و فضلا و مکانی برای نشر معارف دینی تهیه و در سال 1373 شمسی افتتاح گردید که خدمات ارزندهای تاکنون داشته است. برخی از آثار علمی ایشان که به زیور چاپ رسیده عبارتاند از: الهدایة فیالاصول که یک دوره تقریرات درس اصول مرحوم آیةاللهالعظمی خویی است. اقتصاد استدلالی، اقتصاد ساده برای دانشجویان و درسهای اخلاقی در سه جلد و مباحثی در تفسیر و علوم قرآن میباشد.

لبیک به ندای حق: سرانجام آیةالله شیخ حسن صافی اصفهانی در سحرگاه روز جمعه، هفتم مهرماه سال 1374 شمسی، ندای حق را لبیک گفت و روح بلندش به دیار ابدی پر کشید. خبر ناگوار ارتحالش همگان و بهویژه فضلا و دانشوران حوزوی را سخت متأثر نمود و یک هفته حوزه علمیه اصفهان تعطیل گردید. همچنین بازاریان و اصناف نیز سه روز تعطیل کردند. پیکر آن عالم ربانی باشکوهی کمنظیر تشییع گردید و طبق وصیت آن مرحوم در کنار مرقد علامه مجلسی قدس‌سره به خاک سپرده شد.

وصیتنامه: با مطالعه وصیتنامه آیةالله صافی اصفهانی تا حدودی میتوان به میزان عشق و دلدادگی و معرفتش به پروردگار عالم و اولیای الهی بهویژه حضرت صاحبالامر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف پی برد.

در بخشهایی از وصیتنامه آن مرحوم آمده: الهی لقائک قرة عینی و وصلک منی نفسی ... و رویتک حاجتی و جوارک طلبی... خداوندا گوشت و خون و استخوان من به وحدت و یگانگی و بیهتمایی وجود تو شهادت میدهد و به پیغمبری خاتمالانبیا حضرت سیدالکونین و رسولالثقلین، محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و به امامت جوهر اخلاص، امالکتاب و فصلالخطاب امام المتقین علیبن ابیطالب علیه‌السلام و یازده فرزند معصومش یکی پس از دیگری که جانشیان بر حق پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم میباشند.

ای فرزندان عزیزم... بدانید که حضرت بقیةاللهالاعظم عزیزترین عزیزی است که باید یادش را در دلها زنده کنید. محبتش را در قلبهایتان افزون کنید. اعمال و رفتارتان باید بهگونهای باشد که حضرتش را شاد کند. مبادا کاری کنید که خدا ناکرده قلب نازنینش از شما دلگیر شود.

از شما میخواهم و سفارش میکنم، نهال محبت به علی علیه‌السلام و اولاد معصومینش بهخصوص امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف را در دل فرزندان خود غرس کنید و آنها را با ولای این خاندان تربیت کنید تا خلف صالحی باشند و دعاگوی شما...

همچنین سفارش میکنم شما را که علما و طلاب محترم را اکرام کنید، زیرا اینها سربازان امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف هستند و اکرام آنها اکرام امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است.

سلاح علم و تقوا: ای طلاب عزیز... عزت و سربلندی در دنیا و آخرت در درجه اول در گرو تقوا و تهذیب نفس است و در درجه دوم سعی در کوشش در تحصیل علم و رسیدن به مراتب بلند علمی است. از فرصتها نهایت استفاده را بنمایید. نیروی جوانی خود را هدر ندهید. جد و جهد کنید در تهذیب اخلاق و تحصیل علم.

فرزندان عزیزم، از مردم بخواهید که در تشییع جنازه من و بالای سر من و آنگاه که مرا سرازیر قبر میکنند و موقعی که خاک روی بدن من میریزند، برای امام حسین علیه‌السلام گریه کنند، مصائب اباعبدالله را بخوانند که مروی است امام رضا علیه‌السلام فرمود: یابن شبیب ان کنت باکیاً لشیء فابک للحسین علیه‌السلام ؛ تا این اشکها بر روی خاک قبر من ریخته شود و از برکات آن استفاده کنم.

  منبع: گلشن ابرار، ج10

تنظیم مجدد و تلخیص: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی


 


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام