*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٦٥١٧٣ ١٣:٠٤ - 1394/06/11    آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروشی فرزانگان شماره 428 ارسال به دوست نسخه چاپي


 آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروشی فرزانگان شماره 428

آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروشی


فقیه وارسته آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروش معروف به شیخ کبیر، از مراجع و علمای بزرگ مازندران، حدود سال 1240 قمری در قزوین دیده به جهان گشود. پدرش ملا صفرعلی لاهیجی نام داشت و در حوزه علمیه قزوین در دو رشته فلسفه و عرفان تدریس می‌کرد. بنابر اظهارات اهل اطلاع، ملا صفرعلی در اصل اهل بابل فعلی که در قدیم «بارفروش» می‌گفتند، بوده و از آن‌جا که حوزه علمیه قزوین در قدیم‌الایام رونق خاصی داشت، در آن شهر ساکن شده بود. ....

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

تولد: 1240ق 

وفات: 1345ق

عمر: 105 سال

اساتید: حضرات اعلام فاضل اردکانی، شیخ مرتضی انصاری، زینالعابدین مازندرانی، شیخ محمدتقی هروی، شیخ محمدتقی برغانی و... .

آثار: نتیجةالمقال فی علمالرجال، سراجالامه فی شرح الروضةالبهیه، حدیقةالعارفین، حاشیه بر رسایل، حدیقةالشیعه در اخلاق و مواعظ و... .

ولادت: فقیه وارسته آیةالله شیخ محمدحسن بارفروش معروف به شیخ کبیر، از مراجع و علمای بزرگ مازندران، حدود سال 1240 قمری در قزوین دیده به جهان گشود. پدرش ملا صفرعلی لاهیجی نام داشت و در حوزه علمیه قزوین در دو رشته فلسفه و عرفان تدریس میکرد. بنابر اظهارات اهل اطلاع، ملا صفرعلی در اصل اهل بابل فعلی که در قدیم «بارفروش» میگفتند، بوده و از آنجا که حوزه علمیه قزوین در قدیمالایام رونق خاصی داشت، در آن شهر ساکن شده بود.

تحصیلات: شیخ محمدحسن از دوران طفولیت در محیط معرفت و دانش پرورش یافته و تحت تربیت پدر از دوران کودکی در راه تحصیل علم گام برداشت. دروس مقدماتی را در محضر استادان قزوین فراگرفت. سپس فقه و اصول را از حلقه درس حضرات آیات شیخ محمدتقی برغانی و محمدصالح برغانی استفاده کرد و در این میان فلسفه و عرفان را در محضر پدرش فراگرفت.

در عتبات: مرحوم بارفروشی، پساز استفاده لازم از اساتید برجسته قزوین برای تکمیل اندوختههای علمی عازم عتبات عالیات شد و از اساتید معروف کربلا و نجف استفاده نمود. برخی از اساتید ایشان در عتبات عبارتاند از: حضرات اعلام شیخ محمدتقی هروی که از ایشان بیشترین بهره را برد و مرحوم بارفروش که از این استاد، چنین یاد میکند: استادنا الأجل، الاکمل، العالم، الورعالتقی الملا محمدتقی الهروی. و شیخ زینالعابدین مازندرانی، شیخ محمدحسین فاضل اردکانی و شیخ مرتضی انصاری.

بازگشت به وطن: شیخ محمدحسن، پساز کسب فیض از اساتید برجسته نجف و کربلا و نایل شدن به درجه اجتهاد، به قزوین بازگشت. مدت زمانی کوتاه در آن شهر به اقامه وظایف دینی و ارشاد مؤمنین مشغول شد. سپس به موطن اصلی خود بابل بازگشت و مورد استقبال شایان مردم آن دیار قرار گرفت.

لقب شیخ کبیر: وقتی شیخ محمدحسن به بابل هجرت کرد، در همان زمان عالم دیگری در بابل زندگی میکرد که او نیز شیخ محمدحسن بارفروشی نام داشت و به شیخ کبیر مقلب بود. وقتی آن عالم در سال 1292 قمری از دنیا رفت. این شیخ محمدحسن نیز به شیخ کبیر مقلب شد. البته در کتابهای تراجم، برای فرقگذاری میان این دو عالم، اولی را شیخ کبیر اول و شیخ محمدحسن شخصیت مورد بحث را شیخ کبیر دوم میخوانند.

امامت جماعت و تبلیغ: این عالم ربانی ضمن اقامه نماز جماعت در مسجد جامع بابل، تشنگان معارف را با سخنان شیرین خود که برگرفته از آیات وحی و کلمات نورانی اهلبیت علیهم‌السلام بود سیراب میکرد. نفس گرم و کلام بلیغ و دلنشین آن مرد علم و عمل، هر شنوندهای را مجذوب میساخت و انبوه مردم خداجوی را به مسجد جامع گسیل میداشت.

مرجعیت: زهد و تقوای آیةالله بارفروشی و شهرت و آوازه علمیاش چنان در اطراف پیچید که کمکم مرجعیتش مطرح شد و به دلیل کثرت مقلدان، رساله عملیه ایشان به نام «صراطالنجاة» منتشر شده و در دسترس مقلدان قرار گرفت. این فقیه وارسته از یکسو زعامت و مرجعیت دینی خطه مازندران را بر عهده داشت و از سوی دیگر حلال مشکلات دینی و اجتماعی مردم بود و پشتوانه علمی حوزههای علمیه نیز به شمار میرفت. ایشان سالیان متمادی بر کرسی تدریس تکیه زد و شاگردان بسیاری را تربیت کرد که متأسفانه آماری از شاگردان و تربیتیافتگان ایشان در دسترس نیست. البته مرحوم آیةاللهالعظمی مرعشی نجفی از ایشان اجازه نقل روایت داشت.

آثار علمی: شیخ محمدحسن بارفروش در کنار انجام وظایف دینی و ارشاد مردم و تدریس، از نگارش کتاب در علوم مختلف نیز غافل نبود، آثار متعدد و ارزشمندی از ایشان به یادگار مانده که از آن جمله است: نتیجةالمقال فی علمالرجال، همچنین شرحی بر کتاب شریف شرح لمعه تحت عنوان: سراجالامة فی شرح الروضةالبهیه و حدیقةالشیعه در اخلاق و مواعظ.

از نگاه دیگران: بسیاری از تراجمنگاران در مدح و توصیف این فقیه فرزانه سخن گفتهاند و ما در این مختصر به بعض آنها اشارتی میکنیم: شیخ آقابزرگ تهرانی مینویسد: در شیخ محمدحسن بارفروشی فرزند مولی صفرعلی، معروف به شیخ کبیر، عالمی جلیلالقدر، مجتهدی فاضل و فقیهی بزرگ است.

ویژگیها: عالم ربانی، شیخ محمدحسن بارفروش مردی خودساخته و مهذب و الگو تقوا و اخلاص بود. شیفته و دلداده خاندان عصمت و طهارت بود و از فضایل و ملکات اخلاقی و مقامات معنوی والایی برخوردار بود و به همینخاطر مورد ارادت و محبت عامه مردم مازندران و حتی اقلیتهای مذهبی قرار گرفته بود. در خانهاش به روی همگان باز و پناهگاه مردم و حلال مشکلات آنان بود. ناصرالدین شاه در سفرش به مازندران به بابل رفت و به محضر آن فقیه وارسته شرفیاب شد و در پیشگاه آن عالم فرزانه عرض ادب کرد.

حکایتی شنیدنی: آن فقیه فرزانه در اواخر عمر، در فراخوانی عمومی از همه علمای شهر، دعوت کرد تا در مجلسی در منزلش اجتماع کنند. پساز صرف نهار، خطاب به علما فرمود: مدتی است که بینایی خود را از دست دادهام، از شما میخواهم مهرم را که به حضورتان تقدیم مینمایم، فیالمجلس آنرا بشکنید تا پساز من مورد سوءاستفاده قرار نگیرد. آنگاه به حسب فرموده ایشان، یکی از علمای حاضر در مجلس، مهر را در حضور همه شکست.

وفات: سرانجام این عالم فرزانه در شوال سال 1345 قمری دارفانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت. پیکر مطهر ایشان پساز تشییع باشکوهی توسط مردم و علما در مسجد محدثین بابل در مقبره بارفروش، کنار مقبره مولی محمدنصیر، معروف به ملانصیرا به خاک سپرده شد.

منبع: گلشن ابرار/10

تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام