*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > در مسیر نفر 2 


در مسیر نفر 2 شماره خبر: ٤٠٨٩٨٠ ١٢:٠٩ - 1398/06/24   ویژگی و شرایط نظام پژوهشی مطلوب از دیدگاه امام خامنه‌ای ارسال به دوست نسخه چاپي


ویژگی و شرایط نظام پژوهشی مطلوب از دیدگاه امام خامنه‌ای

ویژگی و شرایط نظام پژوهشی مطلوب از دیدگاه امام خامنه‌ای


نظام پژوهشی مطلوب، علاوه بر تامین نیازمندی های داخلی خود و رشد دانش پژوهان حوزه، باید معظلات فکری، دینی، اجتماعی، حکومتی و ... نظام و مردم را هم پاسخگو باشد...

اهداف نظام پژوهشی حوزه

مهمترین اهداف نظام پژوهشی حوزه میتواند امور زیر باشد:

1.تعمیق تفکر دینی اصیل در جامعه

 چیزی که امروز در جامعهمان لازم داریم و باید در حوزهها، پایههای آن گذاشته بشود، عبارت از عمق بخشیدن به تفکر اسلامی در ذهن مردم است ... عمق گرفتن تفکر اسلامی، چیز مهمی است.

2.شبهه شناسی و رفع آن

امروز جوانان ما، با ایمان کاملی از اسلام دفاع میکنند، اما آن لحظهای که وسوسهگری، آنهارا وسوسه بکند، یا خودشان دچار تامل و مطالعه ذهنی بشوند، ممکن است سؤالاتی برایشان مطرح بشود . این سؤالات را ما روحانیون و دستگاه روحانیت باید جواب بدهیم.

3.تأمین نیازهای نظام

امروز اگر غیر از کار روی احکام و معارف و به دست آوردن اندیشههای استوار اسلامی - که قابل ارائه است - دست به کار دیگری بزنید، جفا و حیف است.

علمای دین و حوزه های علمیه، باید از وضعیت و موجودیت نظام مطلع باشند، نقایص را بشناسند و پیشرفتها را بدانند ... حوزه ی علمیه و علمای دین و جوامع دینی و روحانی، نمیتوانند از وضع نظام بیخبر باشند و بیخبر بمانند و این بیخبری را تحمل کنند.

راهکارهای نظام پژوهشی مطلوب

برای رسیدن به نظام پژوهشی مطلوب، امور زیر لازم و ضروری است:

1.گسترش کارهای گروهی

کارهای ما، دسته جمعی نیست . من یک وقت عرض کردم که از این جهت، مثل جناب ابی ذر هستیم . که «یعیش وحده و یموت وحده » همه کارهای ما تنهاست ... کار دسته جمعی، اشتراک مساعی، ابزارهای مناسب را جمع کردن و آوردن، اینها کارهای جدید دنیا است.

2.تهیه ابزارها و شیوههای مناسب

... الان، یک کتابخانه عظیم را در چند دیسک کوچک جای میدهند ... . امروز دنیا اینطوری شده است. باید از اینها استفاده کرد و بهره برد.

... این مجموعهای که امروز به یک معنا، چشم امید جهانی به او است و مایه ی اتکا و امید امروز و آینده کشور است، باید خودش را با شرایط و امکانات و پیشرفتهای زمان هماهنگ کند ... .

3.تأسیس و رواج مراکز تخصصی - پژوهشی

حوزه باید مراکز متعدد تحقیقاتی داشته باشد، تا در تمام این زمینهها، مثل یک مجموعه تولیدی مرتب و مدرن کار کند و محصول بدهد، اگر چنانچه دستگاه (نظام) در مسألهای دچار سؤال شد، مثل مسأله زمین، موسیقی، سیستم اقتصادی، روابط خارجی، مسائل پولی و ... بداند که مرکزی اینگونه سؤال را جواب میدهد.

... ما در باب علمیات هم نمیگوییم راه بسته است، در مسألهای که همه فقها، قرنهاست که آن را تنقیح کردهاند، شما که مجتهد هستید، امیدوارید که شاید حرف تازهای پیدا کنید ... ما بایستی مسائل اقتصادی و نظامی و سیاست خارجی و ارتباط اخلاقی مان را از دین در بیاوریم . خیلی از مسائل فردی مان را باید بازنگری کنیم، تعارف که نداریم.

5.اطلاع دقیق از فرهنگ جهانی

نظام تحقیقاتی و پژوهشی حوزه، نباید خود را از جهان منقطع کند و تنها به پرسشهای درونی خود پاسخ بگوید و صرفاً برای خود حدیث نفس کند، بلکه باید با افکار و فرهنگهای جهانی، با واقع بینی برخورد کند، دیدگاهها و ایدههای درست را گزینش و نکات نامطلوب آنان را نقد و سستی آنها را بر ملا سازد .

امروز، شما باید بدانید و در جریان باشید که مثلا در مقوله ی جامعهشناسی، در دنیا چه نظرات و چه ایدههایی هست و چه فکرهایی میجوشد، گاهی در این فکرها، عناصر مطلوبی هست، آن را جذب کنید. عناصر نامطلوبی هم هست، قبل از آنکه بیاید، دفاع مناسبش را آماده کنید.

6.تریبون های آزاد

برگزاری مستمر نشستهای علمی - پژوهشی در حوزه در زمینه های مختلف، روح پژوهش و تحقیق را احیا و پرورش میدهد. این کار علاوه بر تولید و نظرات جدید، به تربیت و تکامل نیروهای محقق و پژوهشگر هم کمک شایانی میکند.

ایجاد محیطهای باز برای پژوهش افکار است، باید این کار در حوزه انجام بشود و از چیزهایی است که حوزه را زنده خواهد کرد.

7.نشریات تخصصی

یکی دیگری از ابزارهای گسترش و تولید علم در عرصههای پژوهش، گسترش و راهاندازی مجلات تخصصی در علوم و فنون مختلف حوزوی است. اینک این تجربه در حوزههای علمیه کم و بیش در حال اجرا است و جای توسعه هنوز وجود دارد.

در دایرةالمعارفها، فقه ما را بعد از فقه اباضیه میآورند. از این فقه غنی، کسی خبر ندارد. اینها را بیرون بیاورید، تا در مجلات علمی دنیا منعکس بشود.

منبع: اقتباس از کتاب حوزه و روحانیت در آیینه ی رهنمودهای مقام معظم رهبری، جلد 1 و 2


 


خروج
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام