*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > در مسیر نفر 2 


در مسیر نفر 2 شماره خبر: ٤٠٨٩٧١ ١١:٣٦ - 1398/06/24   دراساتٌ فی الأخلاق و شئون الحکمة العملیه و درسنامه اقتصاد مقاومتیمعرفی کتاب ارسال به دوست نسخه چاپي


دراساتٌ فی الأخلاق و شئون الحکمة العملیه و درسنامه اقتصاد مقاومتیمعرفی کتاب

دراساتٌ فی الأخلاق و شئون الحکمة العملیه و درسنامه اقتصاد مقاومتی


دراساتٌ فی الأخلاق و شئون الحکمة العملیه مجموعه سه جلدی «دراساتٌ فی الأخلاق و شئون الحکمة العملیه» دارای سبک و نگاهی ویژه به اخلاق و اخلاقیّات در میان متون اخلاق‌پژوهانه تمدّن اسلامی است که به منزله«دایرة المعارف اخلاق اسلامی» می‌باشد. همه مباحث این کتاب که به قلم مرجع عالی‌قدر آیت‌الله العظمی مظاهری نگاشته شده، مستند به آیات قرآن کریم و روایات اهل‌بیت علیهم السلام است...


شیوه نگارش کتاب، بدینگونه است که ابتدا مباحث مقدّماتی در زمینه اخلاق و فلسفه اخلاق مطرح و سپس چگونگی تهذیب نفس بیان گردیده است. در ادامه هم برخی از اهمّ فضائل و رذائل مقابل آنها، هر کدام طی یک فصل، تحلیل و بررسی شدهاند.

در این نگاشته اخلاقی، مجموعاً چهل فضیلت و چهل رذیلت بررسی شده است. در پایان هر فضیلت یا رذیلت نیز، مجموعهای از آیات و روایات مرتبط، ذکر گردیده است.

ترجمانی آزاد و تحریری از این دایرة المعارف ارزشمند نیز با عنوان «دانش اخلاق اسلامی» در چهار مجلّد، به چاپ رسیده است.

درسنامه اقتصاد مقاومتی

این کتاب، تألیف حجتالاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی، رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه قم و مدیرگروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که با همکاری مجتبی غفاری و ساجد صمدی قربانی منتشر شد.

درسنامه اقتصاد مقاومتی،شامل پنج فصل با عناوینی چون چیستی و چرایی اقتصاد مقاومتی، مولفه های اقتصاد مقاومتی، امکان تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش علمای گذشته در مقاومسازی اقتصاد ایران و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

مخاطبان در این کتاب در درس اول از فصل اول با تعریف و چیستی اقتصاد مقاومتی روبهرو میشوند و مولف در این درس به تعاریف میپردازد. سپس در درس بعدی به مدلهای مشابهی که از آنها نیز با عنوان اقتصاد مقاومتی یاد میشود اشاره شده که مشهورترین آن مدل «ریاضت اقتصادی» است که مؤلف تفاوتهای این دو را تبیین کرده است.

ضرورتها و اهداف اقتصاد مقاومتی درسهای سوم و چهارم «درسنامه اقتصاد مقاومتی» را شکل میدهد و مولف کوشش کرده با بررسی ادوار تاریخی و فشار تحریمها نقش اقتصاد مقاومتی را در اقتصاد داخلی بررسی کند.

در ادامه شاهد بررسی راههای تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم که مولف کوشش کرده طی دو درس سرمایههای تحقق این مدل را فهرست کند و نقش آنها را تبیین کند.

در انتهای این پنج فصل هم علاوه برخلاصه کتاب، پرسشها، منابع برای مطالعه بیشتر و منابع و ماخذ به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی و منابع اینترنتی آمده است.

کتاب «درسنامه اقتصاد مقاومتی» در ۳۸۳ صفحه با شمارگان هزار نسخه توسط انتشارات آفتاب توسعه (ناشر اختصاصی آثار مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا) روانه بازار نشر شده است.


خروج
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام