*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهجت عارفان 3 


بهجت عارفان 3 شماره خبر: ٣٩٥٥٩٦ ١٠:١٠ - 1396/09/12   خاطراتی از آیةالله‌العظمی بهجت به نقل از شاگردان و اطرافیانفیض آفتاب ارسال به دوست نسخه چاپي


خاطراتی از آیةالله‌العظمی بهجت به نقل از شاگردان و اطرافیانفیض آفتاب

خاطراتی از آیةالله‌العظمی بهجت به نقل از شاگردان و اطرافیان


دعای فرشتگان در سفری همراه پدر و دو برادرم ‌رفتیم قم. برادر کوچک ما که تازه ازدواج کرده و خانه نداشت، نگران پیدا کردن منزل برای زندگی بود. در مسیر سفر هم صحبت از این مسئله بود. ...

 

 

دعای فرشتگان

در سفری همراه پدر و دو برادرم رفتیم قم. برادر کوچک ما که تازه ازدواج کرده و خانه نداشت، نگران پیدا کردن منزل برای زندگی بود. در مسیر سفر هم صحبت از این مسئله بود.

رسیدیم قم و رفتیم خدمت آیةالله بهجت قدس‌سره ، آقا، بعد از احوالپرسی، شروع کردند به صحبت و نصیحت.

آقا همینطور که نگاهشان به پدر بود و صحبت میکردند، به مناسبت بحث خدا و دعا فرمودند: «شما اگر چنانچه حاجتی دارید، باید برای دیگران بخواهید»، سپس رو کردند به برادر کوچک ما و فرمودند: «مثلاً اگر خانه ندارید و از خدا خانه میخواهید دعا کنید برای بیخانهها، در این صورت خداوند متعال فرشتهای را معین میکند که برای شما دعا کند، و آن فرشته چون معصوم است، دعایش به استجابت نزدیکتر از دعای شماست! این راه میانبر، برای استجابت دعاست».

حجةالاسلاموالمسلمین محمدحسن رحیمیان

 

 

طبیب باش و برو

نماینده ولیفقیه در قفقاز به اصرار از ما خواستند: «به اینجا بیایید، اینجا مدرسه‏ای هست و تدریس بکنید و کارهایی از این قبیل». من نگران بودم، چون وارد فضایی می‏شدم که آنجا دیگر قم نیست و فضا به اصطلاح باز است. خیلی میل رفتن نداشتم، و از طرفی هم کار دیگری بود که آن هم یک مسئولیت طلبگی و روحانی بود. من مانده بودم بین این دو. خدمت آقای پهلوانی عرض کردم: چه کنم؟ ایشان فرمودند: «شما مراجعه به آقای بهجت بکنید و هرچه ایشان فرمودند، همان کار را بکنید.»  من هم خدمت آقا رسیدم و عرض کردم که این دو گزینه پیش روی من هست من چه کنم؟ ایشان فرمود: «طبیب باید آنجایی برود که مریض زیاد است؛ شما باکو بروید». من نگران این بودم که اگر به آنجا بروم از مسایل معنوی دور بشوم، ولی ایشان فرمودند: «نخیر آقا ویرانی‏های آنجا را در نظر بگیرید». بعد فرمودند: «خیال می‏کنید که سیر و سلوک به این است که تسبیح هزاردانه دستتان بگیرید و همهاش ذکر بگویید؟ نخیر آقا! این نیست، بروید آقا، بروید».

حجةالاسلاموالمسلمین مرحوم عادل مولایی

 

 

علاقه به علمآموزی

آیةالله بهجت قدس‌سره  میفرمودند: روزی بهعلت شدت تب و کسالت احساس کردم توان حضور در درس را ندارم و باید استراحت کنم. بالأخره بهواسطه علاقه شدید به درس به این نتیجه رسیدم که در کلاس درس حضور پیدا کنم، اما در کلاس استراحت کنم و ذهن خودم را فعال نکنم و در حال استراحت، سخنان استاد را بهخاطر بسپارم و حفظ کنم، سپس هنگام سلامت در محفوظات خودم بیندیشم و فکر کنم.

حجةالسلاموالمسلمین سید محمدحسن ابوترابی

 

زیارت حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام

ایشان بهسبب کثرت علاقه به زیارت امام هشتم علیه‌السلام  از همان سالهای 1350 شمسی مقید بودند که تابستان‏ها را در محضر مبارک آن حضرت باشند، همچنین مقید بودند که وقتی به تهران میرسند به زیارت حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام  نیز مشرف شوند.

گاهی که در خدمت ایشان به زیارت حضرت عبدالعظیم میرفتیم، می‏دیدم که این عالم بالله دست می‏مالد به پای ضریح و می‏کشد به چشم و صورت خودش. هر سه بزرگوار [حضرت عبدالعظیم، امامزاده حمزه و امامزاده طاهرعلیهم‌السلام ] را زیارت میکرد.

یک دفعه قبل از اذان صبح رسیدند به تهران، ولی آنقدر بیآلایش و بزرگوار بودند که به علی آقا اجازه ندادند درِ منزل ما بیاید که مبادا برای ما مزاحمتی باشد. لذا پشت درب صحن، عبایشان را پهن می‏کنند و همانجا می‏نشینند تا درها باز و به حرم مشرف شوند. این جور در توسلشان به ائمه اطهار و عزیزانی که وابسته به ائمه اطهار بودند، قوی بودند.

برای حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام  عظمت و احترام خاصی قائل بودند، نه از حیث امامزاده بودنش، بلکه از نظر اینکه حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام  به مقامات عرفان و توحید رسیده بود. یعنی امامزاده بودن یک جهتش بود و مزید بر آن، عالم بالله بودن حضرت عبدالعظیم بود.

حجةالاسلام والمسلمین  منفرد

 

 

سؤال از طیالارض

یک کسی جلوی همه از آیةالله بهجت قدس‌سره  پرسید: شما طیالارض دارید؟

ایشان چقدر ظریف جواب دادند، اگر بگویند نه، خوب این دروغ است، و دروغ بعضی جاها مجوز دارد، ولی هر جایی مجوز دروغ نیست. [اگر] بگویند بله، باز یک محذوری پیش میآید، لذا با زرنگی فرمودند: آن وقتی که ما نجف بودیم بقالهای نجف هم طیالارض داشتند.

حجةالاسلاموالمسلمین محمدمهدی ملکیان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام