*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٣٨ ١١:٢٥ - 1394/08/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


معرفی تألیفات و تولیدات علمی علامه بهابادی


▪ حاشیه بر حاشیه شرح جدید تجرید (قدیم دوانی) ▪ الدرة ‌النسیة فی شرح ‌الرسالة الالفیة ‌الشهیدیة .....

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 حاشیه بر حاشیه شرح جدید تجرید (قدیم دوانی)

تجرید الکلام از آثار گرانبهای دینی در رشته عقاید اسلامی و امامی تألیف دانشمند نامدار شیخ طوسی میباشد.

بر این کتاب شیخ که شامل مباحث امور عامه، اثبات صانع، جواهر و اعراض و مباحث نبوت و امامت و معاد میباشد شروح بسیاری نگاشته شده است که از جمله آنها سه شرحی است که علامه دوانی بر این اثر گرانسنگ نگاشته است. اولین شرح علامه دوانی بر شرح تجرید قوشجی، حاشیه قدیمی دوانی معروف میباشد که بر این کتاب علامه، ملاعبدالله بهابادی قدس‌سره شرحی نگاشته که معروف به حاشیه بر حاشیه شرح جدید تجرید (قدیم دوانی) میباشد. این اثر نسخهای نزد صاحب الریاض دارد و نسخه دیگری از آن در کتابخانه آیةاللهالعظمی مرعشی نجفی موجود است. 

الدرة النسیة فی شرح الرسالة الالفیة الشهیدیة

شروح متعددی بر کتاب الفیه شهید اول نوشته شده است که از آن جمله میتوان به شرح ملاعبدالله با عنوان «الدرهالنسیه فی شرحالرساله الالفیهالشهیدیه» اشاره کرد.

حاشیه بر حاشیه خطایی

این کتاب یکی دیگر از آثار گرانسنگ ملاعبدالله بهابادی میباشد که در علم معانی و بیان و به زبان عربی نگاشته شده است.

حاشیه شرح تلخیصالمقال

کتاب گرانمایه مفتاحالعلوم نوشته سکاکی که شامل سه بخش صرف، نحو و علم معانی میباشد، بخش معانی آن توسط خطیب دمشقی با عنوان «تلخیصالمقال» خلاصهنگاری شده است. نظامالدین عثمانی کتابی در شرح تلخیصالمقال دارد که بر خود همین کتاب عثمانی نیز، شرحهای زیادی نوشته شده است و حاشیه ملاعبدلله یکی از با ارزشترین آنها میباشد.

نسخهای خطی از این حاشیه به خط نستعلیق در 76 برگ، در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود است که گفته شده به خط خود ملاعبدالله میباشد.

حاشیه بر حاشیه شرح جدید تجرید (جدید دوانی)

دومین حاشیه از حواشی سهگانه علامه دوانی بر شرح قوشچی معروف به شرح جدید دوانی است که آخوند ملاعبدالله حاشیهای بر آن نگاشته است. و نسخه خطی این اثر که به زبان عربی است در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود میباشد.

حاشیه بر حاشیه شرح شمسیه

«الشمسیه فیالمنطق» اثر ارزشمند عمربن علی قزوینی شاگرد شیخ طوسی میباشد که قطبالدین محمدبن محمد رازی شرحی بر این کتاب با عنوان شرح شمسیه نوشته است و علامه دوانی و شریف جرجانی بر شرح شمسیه حاشیهای نوشتهاند که به آن حاشیه کوچک و حاشیه شریفیه گفته میشود. ملاعبدلله بر این حاشیه علامه دوانی و سیدشریف جرجانی شرحی دارد که به نام حاشیه بر حاشیه شرح شمسیه معروف است.

حاشیه بر حاشیه شریفیه

این کتاب اثر ارزشمند ملاعبدالله بهابادی است که بر حاشیه شریفیه سیدشریف جرجانی نگاشته شده و به «حاشیه بر حاشیه شریفیه» معروف است و نسخهای از آن هم در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است.

حاشیه بر حاشیه شریفیه و جلالیه

کتاب مطالعالانوار نوشته سراجالدین محمودبن ابیبکر ارموی میباشد که قطبالدین رازی شرحی بر آن مرقوم داشته و نام آنرا لوامعالاسرار گذاشته است. بر همین کتاب شرح رازی، میر سیدشریف حاشیهای نگاشته که به حاشیه شریفیه بر شرح مطامع معروف میباشد. همچنین علامه دوانی نیز حاشیهای بر شرح مطامع نوشته که حاشیه قدیمیه جلالیه نام دارد. ملاعبدالله بر این دو کتاب یعنی حاشیه شریفیه و حاشیه جلالیه شرح مشترک و مبسوطی نگاشته که به «حاشیه بر حاشیه شریفیه و حاشیه جلالیه» معروف است.

حاشیه بر مبحث جواهر از شرح تجرید

ملاعبدالله حاشیهای بر مبحث جواهر و اعراض کتاب شرح تجرید قوشچی دارد که به «حاشیه ملاعبدالله بر مبحث جواهر از شرح تجرید» شهرت یافته است.

حاشیه بر مبحث موضوع علم از حاشیه دوانی

تفتازانی در خاتمه کتاب تهذیبالمنطق، مباحث مختلفی را مطرح کرده است که یکی از آنها موضوع علم میباشد. علامه دوانی به تناسب همین موضوع، حاشیهای دارند که حاشیه مورد بحث ما، همان اثر ملاعبدالله بهابادی بر مبحث موضوع علم از حاشیه دوانی میباشد.

نسخهای از این حاشیه در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است که در آن ملاعبدالله خود را بهابادی معرفی مینماید. این نسخه در زمان حیات ملاعبدالله و از روی نسخه دست نوشته خود ایشان نوشته شده است. و همچنین نسخه خطی دیگری از این اثر در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود میباشد.

«حاشیه بر مختصر» و «حاشیه بر مطول»

ملاعبدالله بهابادی حاشیهای بر کتاب مختصر تفتازانی و حاشیه دیگری نیز بر مطول تفتازانی نوشته است که به «حاشیه ملاعبدالله بر مختصر» و «حاشیه ملاعبدالله بر مطول» معروف است. این دو اثر به زبان عربی میباشد که نسخ خطی آنها در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد.

الخراره فی شرحالعجاله

ملاجلالالدین محمدبن اسعد دوانی حاشیهای بر تهذیبالمنطق نگاشته و نام آنرا عجاله گذاشته است که ملاعبدالله بر این حاشیه عجاله علامه دوانی، شرحی نوشته و آنرا «الخراره فی شرحالعجاله» نامیده است. نسخهای از این کتاب به خط شریف استرآبادی در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است.

شرح تهذیب المنطق به فارسی

مرحوم علامه بهابادی علاوه بر حاشیه معروف خود بر تهذیبالمنطق تفتازانی به زبان عربی، شرحی به زبان فارسی نیز بر همین کتاب نوشته است که نسخهای از آن نزد سیدمحمدباقر خوانساری صاحب روضاتالجنان و نسخهای دیگر نزد میرزا عبدالله افندی صاحب ریاضالعلما میباشد. شیخ آقابزرگ تهرانی ضمن اشاره به دو نسخه فوق مینویسند که نسخ دیگری از این شرح در کتابخانه میرزا باقر قاضی در تبریز و کتابخانه عمومی امام علی علیه‌السلام  و نزد شیخ عزالدین الجزائری در نجف اشرف موجود میباشد.

«شرحالقواعد فیالفقه»

«شرحالقواعد فیالفقه» از جمله آثار دیگر ملاعبدالله بهابادی است که در آن به تبیین مسایل فقهی پرداخته و درباره هر یک، ادلهای ارائه کرده است.

صاحب ریاضالعلما مینویسد مشهور است که ملاعبدالله اطلاعی از علوم شرعیه نداشته، ولی در پاسخ به این قول، نوشته ملا امین رازی در تذکره هفت اقلیم را ترجمه کرده که میگوید مهارت آخوند ملاعبدالله در فنون علم فقه به غایتی بوده که میگفته اگر متوجه بدان علم گردم، به توفیق خدای تعالی، برهان دلایل عقلی بر مسایل فقهی گفته، چنان علم فقه را مدلل سازم که مجال چون و چرا نماند. (ریاضالعلما/3/191)

ضابطه اشکال اربعه

این کتاب، حاشیهای بر تهذیبالمنطق تفتازانی به زبان عربی بوده که به صورت خاص، ضابطه اشکال اربعه آن کتاب را مورد بحث قرار داده است. ملاعبدالله این کتاب را به امر استاد بزرگوارش جمالالدین محمود شیرازی به رشته تحریر درآورده است. نسخه خطی این اثر گرانسنگ در کتابخانه آستان قدس و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود میباشد.


خروج
جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام