*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٥٥ ١٣:١٤ - 1394/02/02   فقيه عارف، آيةالله‌العظمي بهجت (ره)فقيه عارف، آيةالله‌العظمي بهجت (ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


فقيه عارف، آيةالله‌العظمي بهجت (ره)فقيه عارف، آيةالله‌العظمي بهجت (ره)

مقدمات حضور قلب در نماز


احساس لذت در نماز، يک سرى مقدمات خارج از نماز دارد و يک سرى مقدمات در خود نماز. آن‌چه پيش‌از نماز و در خارج از نماز بايد مورد ملاحظه باشد و عمل شود، اين است که: انسان گناه نکند و قلب را سياه و دل را تيره نکند؛ معصيت، روح را مکدّر مي‌کند و نورانيت دل را مي‌برد.

احساس لذت در نماز، يک سرى مقدمات خارج از نماز دارد و يک سرى مقدمات در خود نماز.

آن‌چه پيش‌از نماز و در خارج از نماز بايد مورد ملاحظه باشد و عمل شود، اين است که: انسان گناه نکند و قلب را سياه و دل را تيره نکند؛ معصيت، روح را مکدّر مي‌کند و نورانيت دل را مي‌برد.

يکى از عوامل حضور قلب اين است که در تمام بيست و چهار ساعت بايد حواس (باصره، سامعه و...) خود را کنترل کنيم؛ زيرا براى تحصيل حضور قلب بايد مقدماتى را فراهم کرد؛ بايد در طول روز گوش، چشم و هم‌چنين ساير اعضا و جوارح خود را کنترل کنيم؛ و اين يکى از عوامل تحصيل حضور قلب مي‌باشد.

در اوّل نماز، توسل حقيقى به امام‌زمان : کنيد و عمل را با تماميت مطلقه انجام بدهيد.

وقتى وارد نماز مي‌شويد، هنگام خواندن حمد و سوره، به معناى آن توجه کنيد تا ارتباط حفظ شود.

و در هنگام خود نماز نيز انسان بايد زنجير و سيمى دور خود بکشد تا غيرخدا داخل نشود، يعنى فکرش را از غيرخدا منصرف کند و توجهش به غيرخدا مشغول نشود؛ و اگر به طور غير اختيارى توجهش به جايى منصرف شد، به محض التفات پيدا کردن بايد قلبش را از غيرخدا منصرف کند.

 منبع: جناب عشق، رهنمودهاي آيةالله العظمي بهجت (ره)


خروج
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام