*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٥٤ ١٣:١٢ - 1394/02/02   آيةالله مشکيني(ره)آيةالله مشکيني(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


آيةالله مشکيني(ره)آيةالله مشکيني(ره)

اراده قوي و همت والا، لازمه رسيدن به اهداف عالي


يكي از مهم‌ترين مطالبي كه بايستي براي مسافر الي‌الله و مجاهد في سبيل‌الله و كسي كه هدف عالي دارد و مي‌خواهد به آن برسد مطرح باشد، اراده قوي و همّت والا‌ست. مردان بزرگ، با همّت بلند به جايي رسيده‌اند و مرد بزرگ بايد عزمي بزرگ‌تر داشته باشد...

يكي از مهم‌ترين مطالبي كه بايستي براي مسافر الي‌الله و مجاهد في سبيل‌الله و كسي كه هدف عالي دارد و مي‌خواهد به آن برسد مطرح باشد، اراده قوي و همّت والا‌ست. مردان بزرگ، با همّت بلند به جايي رسيده‌اند و مرد بزرگ بايد عزمي بزرگ‌تر داشته باشد. اگر همّت و عزم راسخ نباشد، انسان به جايي نمي‌رسد؛ لذا بايد كاري كرد تا نيروي اراده قوي در وجود انسان پيدا شود.

در اين زمينه حضرت اميرالمومنين‌ (ع) در خطبه يازدهم نهج‌البلا‌غه خطاب به فرزندشان محمد حنفيه مي‌فرمايند: تزول الجبال و لا‌ تزل عضّ علي ناجذک؛ كوه‌ها از جا حركت كند، ولي تو ثابت‌قدم باش و عقب‌نشيني نكن؛ عضّ به معناي فشردن است، ناجذ نيز به دندان‌هاي عقل گويند، يعني دندان‌هاي عقل خود را برهم فشار ده و خودت را استحكام بخش كه بتواني به سوي هدف برسي؛ چه آن‌كه: المومن كالجبل الراسخ لا‌تحرّكه العواصف؛ مؤمن مانند كوه استوار است و بادها و طوفان‌هاي شديد، هيچ تأثيري بر او ندارد.

شما نيز در مرحله‌اي كه مي‌خواهيد به سوي هدف برويد، بايد اين‌گونه باشيد. براي رسيدن به هدف، سه ناراحتي در پيش داريد؛ لذا سه نوع استقامت لا‌زم است: استقامت در مرحله ناراحتي‌هاي دنيا، استقامت در مرحله واجبات و استقامت در مرحله محرمات.

گاهي پيامبر اکرم ‌(ص) وارد خانه حضرت علي(ع) مي‌شدند، مي‌فرمودند: زهرا جان! يك لقمه نان داري پدرت بخورد؟ ولي حضرت فاطمه‌(س) مي‌گفتند: والله دو روز است در خانه‌مان نان نيست.

البته زندگي ما با آن‌ها خيلي فرق مي‌كند؛ چه آن‌كه گاهي دو سه غذا مي‌آورند، ولي حضرت علي(ع)  به يك لقمه نان خشك و نمك قناعت مي‌كردند و مي‌فرمودند: و انّكم لا‌ تقدرون علي ذلك ولكن اعينوني بورع و اجتهاد؛ نهج‌البلا‌غه، نامه 45

 شما چنين نخواهيد بود ولي مواظب باشيد حتي يك لقمه حرام مصرف نكنيد. طلبه‌اي كه لقمه حرام در معده او وارد شود و يا بفهمد مشتبه است و بگيرد و بخورد، هيچ‌گاه نمي‌تواند مقامي را حيازت كند؛ اين‌جا، جايگاه كمال و علم است و راهي است كه خدا اين‌گونه انتخاب كرده است. هركس غير از اين را مي‌خواهد، بگذارد و به دنبال كارهاي دنيوي برود.

با هواي نفس مخالفت کنيم. بياييد از اين اسارت نفس بيرون برويم؛ بياييد از اسارت شيطان بيرون برويم.

انساني باشيد که وقتي فرشته‌ها مي‌آيند گناهان شما را بنويسند و ببرند، بيايند و بروند، ماه بگذرد و از شما چيزي ننويسند. نکند شبانه‌روز بگذرد و شما يک دروغ ولو به عنوان شوخي گفته باشيد! آن آدم که بايد بشويد، نمي‌شويد؛ به آن مقامي که بايد برسيد، نمي‌رسيد. مواظب خويشتن باشيد و روح‌تان را ترقي بدهيد و برويد به آن‌جا که يک انسان کاملي بايد برود.                      

 پايگاه اطلاع​رساني حوزه​نت


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام