*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٤١ ١٢:١٩ - 1394/02/02   مرحوم کاشف​الغطاء  ارسال به دوست نسخه چاپي


مرحوم کاشف​الغطاء

نمازشب​ مرحوم کاشف​الغطاء و فرزندش در حرم اميرالمومنين(ع)


از شيخ حسن کاشف‌الغطاء فرزند حضرت آيةالله شيخ جعفر کاشف‌الغطاء(ره) نقل شده است: عادت شيخ جعفر (ره) آن بود كه هر شب، وقت سحر بيدار بود و مى​آمد کنار در اتاق​ها و همه را بيدار مى​كرد و مي​گفت: برخيزيد و نماز شب بخوانيد، و همه بر مى‌خاستند. در يكى از شب​ها كه ...

از شيخ حسن کاشف‌الغطاء فرزند حضرت آيةالله شيخ جعفر کاشف‌الغطاء(ره) نقل شده است: عادت شيخ جعفر (ره) آن بود كه هر شب، وقت سحر بيدار بود و مى​آمد کنار در اتاق​ها و همه را بيدار مى​كرد و مي​گفت: برخيزيد و نماز شب بخوانيد، و همه بر مى‌خاستند.  در يكى از شب​ها كه ايشان براى تهجد و نماز شب برخاسته بود، فرزند جوانش را از خواب بيدار كرده و فرمود: برخيز به حرم مطهر مشرف شده و در آن‌جا نماز بخوانيم.

فرزند جوان كه برخاستن از خواب در آن ساعت شب برايش سخت بود، در مقام اعتذار برآمد و گفت: من فعلاً مهيّا نيستم، شما منتظر من نشويد؛ بعداً مشرف مى​شوم.

پدر فرمود: نه، من اين‌جا ايستاده​ام؛ برخيز، آماده شو كه باهم برويم. آقازاده، به‌ناچار از جا برخاست و بعداز وضو گرفتن، باهم راه افتادند.

 هنگامي که كنار درب صحن مطهر رسيدند، در آنجا مرد فقيرى را ديدند كه نشسته و دست نياز به طرف مردم دراز كرده است.

 آن عالم بزرگوار ايستاد و به فرزندش فرمود: اين شخص در اين وقت شب، براى چه اين‌جا نشسته است؟فرزند گفت: براى گدايي و تكدى از مردم.

 آقا شيخ جعفر فرمود: آيا چه مقدار ممكن است از رهگذران، عايد او گردد؟فرزند، مبلغ ناچيزي را گفت، (مثلا يک درهم).

 مرحوم كاشف‌الغطاء فرمود: فرزندم! درست فكر كن و ببين اين آدم براى به​دست آوردن مبلغ بسيار اندك و كم‌ارزش دنيا (که آن‌را هم «شايد» به​دست بياورد)، در اين‌وقت شب از خواب و آسايش خود دست برداشته و آمده در اين گوشه نشسته و دست تذلل به سوى مردم دراز كرده! آيا تو، به اندازه اين شخص، به وعده​هاى خدا درباره شب​خيزان و متهجدان اعتماد ندارى كه [در قرآن] فرموده است: «هيچ‌كس نمى‌داند چه پاداش​هاى مهمى كه مايه روشنى چشم​هاست براى آن​ها نهفته شده است.» سوره سجده/آيه17 گفته‌اند: آن فرزند جوان، از شنيدن اين گفتار پدر زنده‌دل خود، چنان تكان خورد و تنبّه يافت كه تا آخر عمر، از شرف و سعادت بيدارى آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترك نشد.

منبع: شب مردان خدا، ص4


خروج
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام