*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٣٤ ١٢:٠٣ - 1394/02/02    ارسال به دوست نسخه چاپي


نامه امام حسن عسکري‌(ع) به ابن بابويه قمي (پدر شيخ صدوق)


*اي فقيه بزرگوار و مورد اعتمادم، ابوالحسن علي بن حسين قمي! خداوند تو را بر انجام افعال پسنديده حق، توفيق دهد و از نسلت به رحمت و کرمش فرزندان شايسته‏اي به وجود آورد. *تو را وصيت مي‏کنم به تقواي الهي، بپا داشتن نماز و پرداخت زکات، زيرا نماز کساني که زکات نمي‏دهند، پذيرفته نمي‏شود.

بسم‌‌الله الرحمن الرحيم

الحَمدُ لله ربِّ العالمين والعاقبة للمتقين والجنة للموحدين والنّار للملحدين و لا عدوان الّا علىالظّالمين و لاالهالاالله أَحسَنُ الخالقينَ والصلوة على خير خلقه محمد و عترته الطاهرين.

امّا بعد اوصيك يا شيخى و معتمدى و فقيهى، اباالحسن علىّبن الحسينبن بابويه القمىّ- وفّقكالله لمرضاته و جعل من صلبك اولادا صالحين برحمته...

*اي فقيه بزرگوار و مورد اعتمادم، ابوالحسن علي بن حسين قمي! خداوند تو را بر انجام افعال پسنديده حق، توفيق دهد و از نسلت به رحمت و کرمش فرزندان شايسته‏اي به وجود آورد.

*تو را وصيت مي‏کنم به تقواي الهي، بپا داشتن نماز و پرداخت زکات، زيرا نماز کساني که زکات نمي‏دهند، پذيرفته نمي‏شود.

* تو را وصيت مي‏کنم به گذشت از گناه ديگران، فرو بردن خشم، صله رحم، همدردي با برادران و کوشش در انجام نيازمنديهاي آنان در هنگامه کارها، همپيماني با قرآن، خوشخُلقي و امر به معروف و نهي از منکر؛ چرا که خداوند متعال مي‏فرمايد: لا خير في کثير من نجويهم الاّ من أمر بصدقة او معروف او اصلاح بينالنّاس و اجتناب الفواحش كلّها. در بسياري از گفتوگوهاي درگوشي آنان خيري نيست، جز آنکس که به صدقه يا معروفي امر کند و يا ميان مردم اصلاح نمايد و دوري از تمام پليديها و زشتيها.

*و بر تو باد به نماز شب خواندن؛ زيرا پيامبر(ص) به‏ امام علي (ع) چنين سفارش کرد و فرمود:

*اي علي! بر تو باد به نماز شب خواندن - و اين جمله را سه بار تکرار نمود - و هرکس نماز شب را سبک بشمارد از ما نيست. پس توصيه مرا بکار بند و شيعيانم را بر انجام آن فرمان ده، تا عمل کنند.

*و بر تو باد به صبر و انتظار فرج، زيرا پيامبر اسلام(ص) فرمود: برترين اعمال امت من انتظار فرج است. امت من و شيعيان ما همواره اندوهگين خواهند بود تا فرزندم که پيامبر (ص) بشارت ظهور او را داده است قيام کند؛ او زمين را پساز آنکه پر از ظلم و ستم شده است، سرشار از عدالت و برابري خواهد نمود.

*اي شخصيت بزرگ من! (ابنبابويه قمي) پس صبر کن و شيعيانم را به صبر دستور ده، زيرا زمين از آن خداوند است، به هرکس از بندگانش که بخواهد واگذار مي‏کند؛ و فرجام نيک از متقين خواهد بود.

والسلام عليک و علي جميع شيعتنا و رحمةالله و برکاته

منبع: بحارالانوار/50/317


خروج
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام