*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٣٢ ١١:٤١ - 1394/02/02    ارسال به دوست نسخه چاپي


گل​واژه​هايي از نبي اعظم (ص) به ابوذر


اي اباذر! از اين که کاري را به آينده موکول کني بپرهيز. تو امروز، در مقابل امروزت هستي، از آينده چه خبر داري؟ اگر فردايي داشتي، براي فردايت چنان باش که براي امروزت بودي؛ و اگر به فردا نرسيدي، بر کوتاهي و قصور امروز، اندوه نخواهي داشت...

اي اباذر! از اين که کاري را به آينده موکول کني بپرهيز. تو امروز، در مقابل امروزت هستي، از آينده چه خبر داري؟ اگر فردايي داشتي، براي فردايت چنان باش که براي امروزت بودي؛ و اگر به فردا نرسيدي، بر کوتاهي و قصور امروز، اندوه نخواهي داشت.

اي اباذر! چه بسا کساني که به استقبال روزي ميشتابند و در انتظار فردايي هستند، ولي هرگز به آن نميرسند. اگر به اجل و سرنوشت آن بينديشي، آرزوهاي دور و دراز و مغرور شدن به آنها را دشمن خواهي دانست.

اي اباذر! قبل از بيمار شدن، از سلامتيات بهرهبرداري کن؛ و قبلاز مرگ، از حيات خود؛ چرا که نميداني نام و نشان تو در فردا چيست.

اي اباذر! بپرهيز از اينکه مرگ، در حال لغزش و خطا تو را دريابد؛ که ديگر نه امکان بازگشتي هست و نه پوزش پذيرفته ميشود؛ و نه تو را براي آنچه بهجا نهادهاي ميستايند و نه اشتغالات، عذري به حساب ميآيد.

اي اباذر! چون چيزي از تو بپرسند که نداني، بگو: «نميدانم»، تا از عواقب آن آسوده باشي و به آنچه نداني فتوي مده، تا از عذاب قيامت برهي.

اي اباذر! تو، در گذشت شب و روز، در حالي به سر ميبري که اجلها کم ميشود؛ کارها دقيقاً محفوظ است؛ مرگ هم ناگهان ميرسد. هر زارع و کشتکاري، آنچه را کاشته درو ميکند؛ هرکس به هرچيزي برسد، خداوند عطا کرده؛ و هرکه از گزند و شرّي محفوظ مانده، خداوند نگهبانش بوده است.

اي اباذر! پرهيزکاران، سروراناند و فقها، رهبران هستند. همنشيني با اهل تقوا و فقه، سبب فزوني دانش و دين است. مؤمن، گناهش را همچون صخرهاي سنگين ميبيند که ميترسد بر سرش بيفتد و کافر، گناه خود را همچون مگسي ميبيند که بر بينياش ميگذرد.

اي اباذر! هر که عملش با گفتهاش يکي باشد، نصيب و بهره خويش را برگيرد و هر که عملش خلاف سخنش باشد، به خود ستم روا داشته است.

اي اباذر! کاري را که به تو ارتباطي ندارد رها کن؛ و جز به آنچه تو را سود بخشد سخن مگو؛ و زبانت را نگهدار، چنانکه زر و سيمت را حفاظت ميکني.

اي اباذر! خداوند روشني چشم مرا در نماز قرار داده و نماز را چنان محبوب من ساخته که غذاي لذيذ را براي گرسنه و آب گوارا را در کام تشنه؛ اما گرسنه از غذا سير شود، ولي من از نماز هرگز سير نميشوم.

اي اباذر! هر که در شبانهروز غير از نمازهاي واجب، 12رکعت نماز مستحب گزارد، خانهاي در بهشت حق واجب اوست.

اي اباذر! هيچ مؤمني به نماز نايستد مگر آنکه خوبيها و اجرها بين او تا عرش پراکنده شود و فرشتهاي بر او گماشته شود که بگويد: اي پسر آدم! اگر بداني که چه اجري براي تو هست از طرف آنکه با او در نماز مناجات ميکني، هرگز از نماز رو نگرداني.

اي اباذر! خوشا به حال پرچمداران در قيامت که آنرا برداشته بر مردم به سوي بهشت پيشي ميگيرند، آنها کسانياند که در سَحر و غير سَحر به مساجد ميشتابند.

منبع: مکارمالأخلاق؛ رضيالدين، حسنبن فضل طبرسي


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام