*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی8 


افق پارسایی8 شماره خبر: ٣٦٠٤٢٦ ١١:١٣ - 1394/02/02   شيخ مرتضي زاهد  ارسال به دوست نسخه چاپي


شيخ مرتضي زاهد

شيخ مرتضي زاهد و رعايت حق‌الناس


حاج محمدعلي اخوان، يکي از همسايگان عالم رباني آية‌الله شيخ مرتضي زاهد (ره)، نقل مي‌کند: در زمان قديم که لوله‌کشي‌ آب به خانه‌ها نيامده بود، در هر خانه‌اي آب‌انبار و حوضچه‌اي براي ذخيره آب وجود داشت که هرچند وقت يک‌بار توسط مأموري معروف به «ميراب»، پر مي‌شد. ميراب، با سرازير کردن و ...

حاج محمدعلي اخوان، يکي از همسايگان عالم رباني آيةالله شيخ مرتضي زاهد (ره)، نقل ميکند:

در زمان قديم که لولهکشي آب به خانهها نيامده بود، در هر خانهاي آبانبار و حوضچهاي براي ذخيره آب وجود داشت که هرچند وقت يکبار توسط مأموري معروف به «ميراب»، پر ميشد. ميراب، با سرازير کردن و هدايت آب در جويهاي خيابانها و کوچهها، آب را به خانههاي مردم ميرساند. شبي يکي از همين ميرابها، آب را بهسوي محله حمام گلشن و کوچه آقا شيخ مرتضي زاهد(ره) سرازير کرد.

او ميبايست به ترتيب و بهنوبت، حوض و آبانبار خانهها را پر ميکرد و خانه آقا شيخ مرتضي نيز بعد از چند خانه نوبتش ميشد، اما آقاي ميراب متوجه شد که در خانه آقا شيخ مرتضي خبري از آب نيست و حوض منزل خالي شده است؛ به احترام شيخ مرتضي، بدون رعايت نوبت، آب را بهسوي خانه ايشان سرازير نمود و حوض خانهشان را پر از آب کرد.

آقا شيخ مرتضي (ره) پساز آگاهي از اين موضوع، به خانه ما آمد و به پدرمان گفت: «آقاي حاج محمدحسنآقا! اين آقاي ميراب، امشب لطف کرده است و بينوبت، ابتدا آب را به خانه ما آورده است؛ و من الان نميتوانم بروم از همه همسايهها حلاليت بگيرم و رضايتشان را جلب کنم، بنابراين آمدهام اينجا وضو بگيرم؛ اجازه ميفرماييد؟!»

و آقا شيخ مرتضي تا زماني که منزلشان از آن آب بينوبت خالي نشده بود، احتياط ميکرد و براي وضو به خانه ما ميآمد!

منبع: کتاب آقاشيخ مرتضي زاهد


خروج
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام