*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٧٥٤ ١٠:٣٥ - 1393/07/15   آیةالله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی جوادی آملی

دنیای مذموم و دنیای ممدوح


حضرت امام خمینی (ره) در تفسیر شریف سوره حمد این تعبیر را داشتند که: جوان‌ها بهتر از سالمندان می‌توانند خود را نجات دهند. همه ما باید بکوشیم تا خاطراتی را که برایمان خوشایند و جاذبه‌دار است،‌ طرد کنیم چون این نوع جاذبه‌ها مصداق این حدیث شریف است که: «فانّما مثل‌الدّنیا مثل‌الحیّة لیّن مس‌ها قاتل سمّها» (نهج‌البلاغه/نامه 68/1065) دنیا مانند مار است که تماس با بدن آن نرم و سم آن کشنده است.

حضرت امام خمینی (ره) در تفسیر شریف سوره حمد این تعبیر را داشتند که: جوان‌ها بهتر از سالمندان میتوانند خود را نجات دهند. همه ما باید بکوشیم تا خاطراتی را که برایمان خوشایند و جاذبهدار است، طرد کنیم چون این نوع جاذبهها مصداق این حدیث شریف است که: «فانّما مثلالدّنیا مثلالحیّة لیّن مس‌ها قاتل سمّها» (نهجالبلاغه/نامه 68/1065) دنیا مانند مار است که تماس با بدن آن نرم و سم آن کشنده است.

یکی از نوآوریهای امام بزرگوار آن است که در تبیین معنای «دنیا» میفرمود: دنیا خود شما هستید. انسان بد خود دنیاست وگرنه آسمان، زمین، درخت، کوه، صحرا و دریا هیچکدام دنیا نبوده بلکه از «آیات الهی» هستند و خدای سبحان از همه آنها با تجلیل یاد کرده است. (سوره فصلت/11)

هرگز از آسمان به بدی یاد نشد. از اختران گنبد مینا به زشتی نام برده نشد و از زمین، کوهها، معادن دل زمین، دریا و موجودات دریایی بدگویی نشد، اینها دنیا نیستند. «دنیا» (که ضمیر و قلب، متوجه آن است) مجموعهای از «عناوین اعتباری» است که انسان تبهکار را به خود سرگرم و مشغول کرده است. مجموعه خودخواهیها است که دنیا را تشکیل داده و به جهنم تبدیل خواهد شد. گاهی انسان، خود هیزم جهنم است و نمیداند که چه میکند: «وأما القاسطون فکانوا لجهنم حطبا» (سوره جن/15) کسی که اهل قسط (جور و ظلم) است، هیزم افروخته جهنم است وگرنه شما به آسمان یا زمین بروید دنیا را پیدا نمیکنید؛ زیرا همه اینها «آیات الهی» هستند. موجوداتی که تسبیحگوی حقاند و مستقیماً برای عبادت خدای سبحان و بهطور غیرمستقیم برای نفع ما خلق شدهاند. بنابراین «دنیا» مجموعه عناوین اعتباری است که انسان در نهان و نهاد خود بافته و میسازد و البته میتوان از شر اینها نجات پیدا کرد. این کار شدنی و این راه رفتنی است و همه ما باید بکوشیم تا این راه را با مراقبت مستمر طی کنیم.

منبع: بنیان مرصوص/ 44 ـ 48


خروج
جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام