*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی4 


افق پارسایی4 شماره خبر: ٣٣٩٢٦٤ ١١:٣٢ - 1393/01/23   گفتاري از آيةالله‌العظمي صافي گلپايگاني ارسال به دوست نسخه چاپي


گفتاري از آيةالله‌العظمي صافي گلپايگاني

حضرت فاطمه(س)، صدرنشين اهل‌بيت پيامبر (ص)


خداوند در حديث قدسي مي‌فرمايد: «خلقتك لأجلي»(1) و در حديثي ديگر مي‌فرمايد: «لولاك ما خلقت‏‌الأفلاك‏»(2). اصلاً انسان نمي‌تواند بفهمد كه خداوند متعال كه مي‌فرمايد: تو را براي خودم خلق كردم و همه افلاك را براي تو خلق كردم چه معنايي دارد؟ آن‌چه از همه اين سخنان معلوم مي‌شود اين است كه ارتباط آن‌ها با خداوند متعال بسيار بالاست، چراكه ...

خداوند در حديث قدسي مي‌فرمايد: «خلقتك لأجلي»(1) و در حديثي ديگر مي‌فرمايد: «لولاك ما خلقت‏‌الأفلاك‏»(2). اصلاً انسان نمي‌تواند بفهمد كه خداوند متعال كه مي‌فرمايد: تو را براي خودم خلق كردم و همه افلاك را براي تو خلق كردم چه معنايي دارد؟

آن‌چه از همه اين سخنان معلوم مي‌شود اين است كه ارتباط آن‌ها با خداوند متعال بسيار بالاست، چراكه خداوند متعال، بالا و والاست، البته خود پيغمبر اكرم2 اظهار عجز مي‌كند و اظهار مي‌دارد: «ما عرفناك‏ حق‏ معرفتك»(3)

بايد دانست كه ما هرچه داريم از اهل‌بيت(ع) داريم. غير از آن‌ها هركس هرچه مي‌گويد، وقتي انسان آن‌ها را ملاحظه مي‌كند، مي‌بيند به جايي متصل نيست و نمي‌شود به آن اعتماد كرد.

همه‌چيز در مكتب اهل‌بيت (ع) است كه پيامبر فرمود: «إني تاركٌ فيكم‌الثقلين كتاب‌الله و عترتي» يعني همه چيز را از اهل‌بيت(ع)بگيريد و از غير اينها نگيريد.

حضرت رسول 2 فرمود: نه از اينها جلو بيفتيد و نه عقب، كه اگر جلو برويد گمراه مي‌شويد و اگر عقب بيفتيد هلاك مي‌گرديد. و نيز مي‌فرمايد: «لاتعلموهم» چيزي يادشان ندهيد، «فإنهم أعلم منكم» از تمام مردم، اين‌ها عالم‌تر هستند.

حال در ميان اهل‌بيت (ع)، حضرت زهرا(س)  يك محوريت خاصي دارند؛ ملاحظه كنيد وقتي اهل‌بيت (ع) معرفي مي‌شوند، ايشان در صدر هستند؛ «هم ‏فاطمة و أبوها و بعلها و بنوها»(4)

آن حضرت در بين اهل‌بيت (ع)، مقام و عظمت خاصي دارند كه همه ائمه (ع) به وجود ايشان افتخار مي‌كنند. در واقع، آن وجود مقدس براي همه اهل‌بيت (ع) حجت است، يعني براي حقانيت خودشان و براي بطلان غاصبين و ستمگران به وجود آن بزرگوار احتجاج مي‌كنند. همه اهل‌بيت(ع) حجت‌اند، ولي حضرت فاطمه زهرا(س)  از اين جهات، حجيتش از همه بيشتر است.

فاطمه زهرا(س)  سيدة نساء‌العالمين، بضعة‌الرسول و قرينة ولي‌الله، بانويي كه در مباهله به حكم قرآن مجيد، اختصاص شركت داشت، و از اهل‌بيت(ع) هم، يگانه بانويي بود كه به مقام عصمت و طهارت چون پدر و همسر و فرزندانش آراسته بود، و در آن اجتماع كه حتي ام‌سلمه هم اجازه حضور نيافت و از پيامبر اكرم (ص) جواب «إنك على‌الخير» شنيد، فقط يگانه بانويي كه حضور داشت آن حضرت بود.

او در غير مقام نبوت، در اخلاق و علم و كمالات نسبت به پدر نسخه‌اي مطابق اصل بود و مثل سائر ائمه(ع) سيره و رفتار و گفتارش، دين و شرع و دليل احكام الهي است.

او امامت به معناي علم و هدايت را حائز بود، و به عنوان يك بانوي اول اسلام در عفاف و عصمت و كرامت و ستر، وجودش الگو و اسوه است. اشتغال به كارهاي بيرون از منزل و همكاري با مردان نامحرم دون شأن هر زن ذي شأن و ملتزم به ستر و عفاف است تا چه رسد به بانويي كه شأنش «إن‌الله تعالى يغضب لغضب فاطمة و يرضى لرضاها» باشد. اصلاً حضور در جاهايي كه مختص به مردان است براي بانويي مانند او تنازل از مقام اجل و امنع و اقدس اوست.

1- الجواهر‌السنية؛ شيخ حر عاملي، ص710.

2- بحار‌الانوار؛ ج15،ب1، ح48.

3-بحار‌الانوار؛ج68،ب61، ح1.

4- عوالم‌العلوم، ص933.


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام