*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی4 


افق پارسایی4 شماره خبر: ٣٣٩٢٦٣ ١١:٣٠ - 1393/01/23   آيةالله‌العظمي مکارم شيرازي ارسال به دوست نسخه چاپي


آيةالله‌العظمي مکارم شيرازي

همسرداري از منظر حضرت صديقه طاهره(س)


حضرت فاطمه زهرا(س) در همسرداري هم سرآمد همه عصرها و نسل‌ها هستند. پيامبراکرم(ص) فرموده‌اند: جهاد زن همسرداري نيکوي اوست. پيامبر(ص) اين سخن را در جواب زناني دادند که از ايشان سؤال کردند: چرا همه فضيلت‌ها مخصوص مردان است و باب جهاد و شهادت به روي ما بسته شده ...

حضرت فاطمه زهرا(س)  در همسرداري هم سرآمد همه عصرها و نسل‌ها هستند. پيامبراکرم(ص) فرموده‌اند: جهاد زن همسرداري نيکوي اوست. پيامبر(ص) اين سخن را در جواب زناني دادند که از ايشان سؤال کردند: چرا همه فضيلت‌ها مخصوص مردان است و باب جهاد و شهادت به روي ما بسته شده است، ما چگونه مي‌توانيم از ثواب اين فضيلت عظيم بهره‌مند شويم؟ علت اين که همسرداري نيکو براي زنان، مساوي و هم‌طراز با جهاد و از جان گذشتگي مرد دانسته شده است، عظمت و حساسيت موقعيت و نقش زن در خانواده و در برابر همسر است. کليد آرامش، انضباط، استحکام و صميميت خانواده به دست زنان است و به دنبال آن موفقيت و آسودگي خاطر مرد نيز به نوع رفتار و برخورد زن درون خانه بستگي دارد. بهترين و جامع‌ترين اسوه در اين زمينه، حضرت فاطمه(س) است.

از اهداف مهم در ازدواج، آرامش و رابطه محبت‌آميز ميان زوجين است؛ برقراري روابط عاطفي، نقش مهمي در استحکام خانواده و حسن رابطه و سازگاري زن و شوهر دارد. خداوند در آيه 21 سوره روم، به اصل وجود عشق و احساس محبت متقابل بين زن و شوهر اشاره فرموده: از نشانه‌هاي خداوند اين است که از نوع خودتان، همسراني براي شما آفريد تا در کنار آنان آرامش يابيد و ميانتان دوستي و رحمت نهاد.

يکي از عوامل مهم در تحقق عشق و محبت ميان همسران بيان و اظهار آن است. در زندگي مشترک حضرت فاطمه(س)  با حضرت علي(ع) عبارات و کلمات محبت‌آميز بسيار است. حضرت فاطمه(س)  با الهام از دستورهاي الهي و با دارا بودن درک صحيح از روابط زن و شوهر، همواره به همسر بزرگوارشان عشق مي‌ورزيدند و ايشان را مورد محبت قرار مي‌دادند و در کلام خود علاقه و احترام را توأماً در نظر داشتند؛ گاهي ايشان را با کنيه اباالحسن صدا مي‌کردند و گاه حضرت را پسرعمو... خطاب مي‌کردند.

حضرت فاطمه(س) ، در مقام اظهار محبت و علاقه به امام علي(ع)  مي‌فرمودند: علي جان، روح من فداي روح تو و جان من سپر بلاهاي جان تو. عشق و محبت حضرت فاطمه(س) نسبت به همسرشان به اندازه‌اي بود که در لحظات احتضار مي‌گريستند و به حضرت علي(ع) مي‌فرمودند: به خاطر آنچه از مشکلات و سختي‌ها که پس از من به تو خواهد رسيد مي‌گريم.

حضرت فاطمه(س) در مدت کوتاه زندگي خود با حضرت علي(ع)، حقيقت وجودي و روحيات امام علي(ع)  را مي‌شناختند و زماني که ديگران از فهم و درک رفتار اميرالمؤمنين(ع) ناتوان بودند، حضرت فاطمه(س)  آن‌ها را راهنمايي مي‌کردند و با خصوصيات رفتاري امام آشنا مي‌کردند.

 در روايتي آمده است که يکي از اصحاب حضرت علي(ع) ، آن‌حضرت را در نخلستان در حالت راز و نياز با معبود ديد. ناگهان مشاهده کرد که اميرالمؤمنين(ع) مانند چوب خشکي بر زمين افتاد، پس يقين کرد که حضرت علي(ع)  از دنيا رفته است. فوراً به در منزل حضرت فاطمه(س) آمد تا ايشان را با خبر کند.

حضرت فاطمه(س)  با شناختي که از روحيات امام علي(ع) داشتند، فرمودند: اين حالتي است که به واسطه خوف و خشيت الهي بر او عارض شده است. باز در پرتو شناخت حضرت فاطمه(س)، از همسرشان بود که خانه محقر آن‌ها محل انس و آرامش امام علي(ع)  قرار گرفته بود و آن‌حضرت مي‌فرمودند: هرگاه به چهره فاطمه(س) مي‌نگريستم تمام غم و اندوهم برطرف مي‌شد.

اين انس و الفت به حدي بود که اگر حضرت علي(ع)  به خانه مي‌آمدند و حضرت زهرا(س) را نمي‌يافتند، غم بر سينه ايشان سنگيني مي‌کرد و بسيار برحضرت سخت مي‌گذشت؛ هم‌چنين رفتارهايي هم در سيره حضرت فاطمه(س)  وجود دارند که عيناً قابل اقتباس و تقليد است، مانند احترام به همسر و فرزندان و يا نداشتن تقاضاي نامقدور و داشتن رفتار مناسب و مهرورزي به خانواده که روز به روز ارزش و اهميت اين اعمال براي همگان روشن‌تر مي‌شود، پس الگوها منحصر به زمان و مکان نيستند و در همه اعصار مي‌توان براي الگوگيري به آن‌ها مراجعه کرد.

منبع: قدس آنلاين


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام