*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی4 


افق پارسایی4 شماره خبر: ٣٣٩٢٥٥ ١١:١٤ - 1393/01/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


يک نکته آموزنده از استاد‌الفقها شيخ مرتضي انصارى(ره)


علت افزايش گناه شنونده - غيبت - به خاطر آن است كه سكوت او موجب تجرى و جرأت غيبت‌كننده مى‏شود و در نتيجه او را در ارتكاب مجدد غيبت و ديگر گناهان تشويق مى‏كند. به هر حال، انسان تا مى‏تواند بايد غيبت برادر دينى را رد كرده و ...

علت افزايش گناه شنونده - غيبت - به خاطر آن است كه سكوت او موجب تجرى و جرأت غيبت‌كننده مى‏شود و در نتيجه او را در ارتكاب مجدد غيبت و ديگر گناهان تشويق مى‏كند.

به هر حال، انسان تا مى‏تواند بايد غيبت برادر دينى را رد كرده و از وى دفاع نمايد.

يكى از مواردى كه از حكم حرمت غيبت استثناء شده، نصيحت مشورت‌كننده است؛ زيرا كسى كه مورد مشورت قرار مى‏گيرد، وظيفه دارد آن‌چه را كه به خير و صلاح طرف مشورت است به وى تذكر دهد و اگر نگويد به او خيانت كرده و گاهى از اوقات مفسده نصيحت نكردن از ارتكاب غيبت بيشتر است.

حتى اگر كسى با انسان مشورت نكند و بخواهد با زنى ازدواج كند كه عيوب او را نمى‏داند و اين شخص مى‏داند كه آن زن داراى نواقصى هست كه اگر آن‌ها را به اين مرد تذكر ندهد زيان‌هايى به بار خواهد آورد، اينجا نيز بايد او را آگاه كند، هرچند از اين طريق مرتكب غيبت شود و ترديدى نيست كه ارتكاب اين غيبت از ترك نصيحت مؤمن بهتر است، به‌خصوص آنكه ظاهر برخى از روايات دلالت دارد بر اينكه نصيحت مؤمن واجب است.

منبع: مکاسب محرمه


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام