*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی4 


افق پارسایی4 شماره خبر: ٣٣٩٢٥٤ ١١:٠٣ - 1393/01/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


ساده‌زيستي در کلام مقام معظم رهبري


در همه امور زندگي‌تان سادگي را رعايت کنيد. اولش هم، همين مجلس ازدواج است. از اينجا شروع مي‌شود. اگر ساده برگزار کرديد، قدم بعدي‌اش هم مي‌شود ساده؛ و ‌الّا شما که رفتيد، آن مجلس کذايي مثل اعيان و اشراف‌هاي زمان طاغوت را درست کرديد، ديگر نمي‌توانيد برويد توي خانه کوچکي، مثلاً با ...

در همه امور زندگي‌تان سادگي را رعايت کنيد. اولش هم، همين مجلس ازدواج است. از اينجا شروع مي‌شود. اگر ساده برگزار کرديد، قدم بعدي‌اش هم مي‌شود ساده؛ و ‌الّا شما که رفتيد، آن مجلس کذايي مثل اعيان و اشراف‌هاي زمان طاغوت را درست کرديد، ديگر نمي‌توانيد برويد توي خانه کوچکي، مثلاً با وسايل مختصري زندگي کنيد.

از اول، زندگي را پايه‌اش را براساس سادگي و ساده‌زيستي بگذاريد تا زندگي بر خودتان، بر کسانتان و بر مردم جامعه ان‌شاءالله آسان شود.

اسير تجملات و تشريفات و چشم و هم چشمي‌ها نشويد. خودتان را در دام مسابقه مادي در امر زندگي نيندازيد. هيچ‌کس در اين مسابقه خوشبخت و کامياب نمي‌شود. اين ظواهر زرق و برق دار زندگي شخصي، اين‌ها هيچ کدام انسان را نه خوشبخت مي‌کند، نه دلشاد و راضي... .

زندگي بايد با کفاف و راحت بگذرد نه پرخرج و مسرفانه. اين دو تا را بعضي‌ها چرا با هم اشتباه مي‌کنند؟ با کفاف يعني محتاج کسي نباشند و بتوانند زندگي‌شان را اداره کنند، بدون احتياج به هيچ‌کس. دلخوشي هم بايد داشته باشند، و ‌الّا زندگي با درآمد زياد و مخارج زياد و تشريفات، که خوب نيست. اين‌ها اصلاً راحتي نمي‌آورد، دلخوشي نمي‌آورد.

زندگي‌تان را بر پايه اسراف قرار ندهيد؛ زندگي را ساده قرار دهيد. زندگي را آن‌طوري‌که خداي متعال مي‌پسندد، قرار دهيد و از طيبات الهي بهره‌مند شويد؛ بر حسب اعتدال و عدالت.

يکي از موجبات سعادت خانواده‌ها و اشخاص، اين است که تقيدات زايد و تجملات زيادي و پرداختن بيش‌از اندازه لازم به امور مادي، از زندگي‌ها دور شود. دست‌کم بخش اصلي زندگي محسوب نشود. يک چيز حاشيه‌اي، يک کنار باشد.

ساده زندگي‌کردن منافاتي با رفاه هم ندارد. آسايش که اصلا در سايه ساده زندگي‌کردن است.

قناعت کنيد، از قناعت خجالت نکشيد. بعضي‌ها خيال مي‌کنند که قناعت مال آدم‌هاي تهي‌دست و فقير است و اگر آدم داشت، ديگر لازم نيست، قناعت کند. نه، قناعت يعني در حد لازم و در حد کفايت، انسان توقف کند.

منبع: مطلع عشق، گزيده‌اي از رهنمودهاي حضرت آيةالله خامنه‌اي به زوج‌هاي جوان.


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام