*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی4 


افق پارسایی4 شماره خبر: ٣٣٩٢٥٢ ١٠:٤٤ - 1393/01/23   حکمت‌هاي ناب در کلام امام خميني(ره)   ارسال به دوست نسخه چاپي


حکمت‌هاي ناب در کلام امام خميني(ره)

اعتبارات را زير پا بگذار؛ تو آدم‌زاده‌اي!


پس اي عزيز! فکر کن و چاره‌جويي نما و راه نجاتي و وسيله خلاصي از براي خود پيدا کن و به خداي ارحم‌الراحمين پناه ببر و در شب‌هاي تاريک با تضرع و زاري از آن ذات مقدس تمنا کن که تو را اعانت کند در اين جهاد نفس، تا ان‌شاء‌الله غالب شوي و مملکت وجودت را رحماني گرداني. آيا نيامده وقت آن که ...

 پس اي عزيز! فکر کن و چاره‌جويي نما و راه نجاتي و وسيله خلاصي از براي خود پيدا کن و به خداي ارحم‌الراحمين پناه ببر و در شب‌هاي تاريک با تضرع و زاري از آن ذات مقدس تمنا کن که تو را اعانت کند در اين جهاد نفس، تا ان‌شاء‌الله غالب شوي و مملکت وجودت را رحماني گرداني.

آيا نيامده وقت آن که در صدد اصلاح نفس برآييم و براي علاج امراض آن قدمي برداريم؟ سرمايه جواني را به رايگان از دست داديم، جواني را که بايد با آن سعادت‌هاي دو جهان را تهيه کنيم، از کف نهاديم، اکنون نيز در صدد اصلاح برنمي‌آييم تا سرمايه حيات هم از دست برود و با خسران تام از اين دنيا برويم.

 حبيب! لختي از خواب گران برخيز و راه و رسم عاشقان درگاه را برگير و دست و رويي از اين عالم ظلمت و کدورت شيطانت شست‌وشو کن و پا به کوي دوستان نه، بلکه به سوي کوي دوست حرکت کن.

هان اي عزيز! از خواب بيدار شو. از غفلت تنبه پيدا کن و دامن همت به کمر زن و تا وقت است فرصت را غنيمت شمار و تا عمر باقي است و قواي تو در تحت تصرف توست و جواني برقرار و اخلاق فاسده بر تو غالب نشده و ملکات رذيله بر تو چيره نشده، چاره‌يي کن و دوايي براي رفع اخلاق فاسده و قبيحه پيدا کن و راهي براي اطفاء نائره شهوت و غضب پيدا نما.

 پس اي عزيز! براي يک خيال باطل، يک محبوبيت جزئي بندگان ضعيف، يک توجه قلبي مردم بيچاره، خود را مورد سخط و غضب الهي قرار مده و مفروش آن محبت‌هاي الهي و آن کثرت‌هاي غيرمتناهي، آن الطاف و مراحم ربوبيت را به يک محبوبيت پيش خلق که مورد هيچ اثري نيست.

 حال اي عزيز! فکري کن و چاره‌اي براي خود پيدا کن و بدان که شهرت پيش اين مردم ناچيز، چيزي نيست و قلوب اين مردم که اگر گنجشکي بخورد سير نمي‌شود، قدر و قابليتي ندارد و اين مخلوق ضعيف را قدرتي نيست. قدرت فقط در دستگاه قدس ربوبيت پيدا مي شود. اوست موثر در تمام موجودات.

 اگر درصدد اصلاح نفس برآمدي، طريق عملي آن نيز با قدري مواظبت، سهل و آسان است و در اين طريق با همت مردانه و حريت فکر و بلندي نظر به هيچ مخاطره تصادف نمي‌کني. تنها راه غلبه به نفس اماره و شيطان و راه نجات برخلاف ميل آن‌ها رفتارکردن است، هيچ راهي بهتر براي سرکوبي نفس از اتصاف به صفت متواضعين و رفتار کردن مطابق رفتار و سيره آن‌ها نيست.

 پس اي برادر! تا عمر و جواني و قوت و اختيار باقي است اصلاح نفس کن، اعتنا به اين جاه و شرف‌ها مکن، اين اعتبارات را زير پا بگذار، تو آدم‌زاده‌اي، صفت شيطان را از خود دور کن.

 اي برادر من! اين امور را تعويق نينداز که تعويق انداختني نيست. چه‌قدر آدم‌هاي صحيح و سالم با موت ناگهاني از اين دنيا رفتند و ندانيم عاقبت آن‌ها چيست؟ پس فرصت را از دست مده و يک دم را غنيمت شمار که کار خيلي اهميت دارد و سفر خيلي خطرناک است، دستت از اين عالم که مزرعه آخرت است، اگر کوتاه شد ديگر کار گذشته است و اصلاح مفاسد نفس را نتواني کرد جز حسرت و عذاب و مذلت نتيجه نبري، اولياي خدا آني راحت نبودند و از فکر اين سفر پرخوف و خطر بيرون نمي‌رفتند. ناله‌هاي اميرالمومنين(ع) بهت‌آور است، چه شده است که ما اين‌طور غافليم؟!

 اي عزيز مدعي اسلام! در حديث شريف کافي از حضرت رسول(ص) منقول است که «مسلمان کسي است که مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند» چه شده است که من و تو به اندازه‌اي که قدرت داشته باشيم و دستمان برسد آزار زيردستان را روا مي‌داريم و از ظلم به آن‌ها مضايقه نداريم و اگر با دست نتوانستيم آزارشان کنيم با تيغ زبان در حضور آن‌ها وگرنه در غياب اشتغال به کشف اسرار و هتک استار آن‌ها پيدا مي‌کنيم و به تهمت و غيبتشان مي‌پردازيم؟! پس ما که مسلمانان از دست و زبانمان سالم نيستند، دعوي اسلاميت‌مان مخالف با حقيقت است.

منبع: چهل حديث ـ شرح حديث جنود عقل و جهل


خروج
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام