*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٩٣ ١٢:٥٠ - 1392/10/07   آية‌الله نصرالله شاه‌آبادي ارسال به دوست نسخه چاپي


آية‌الله نصرالله شاه‌آبادي

چگونه آدم شويم؟


آية‌الله نصرالله شاه‌آبادي نقل مي‌کنند: موضوعي که مرحوم والد (آيةالله‌العظمي شاه‌آبادي(ره)) به آن عنايت ويژه‌اي داشتند و آن را در قرب به حق مؤثر مي‌دانستند،‌ بيداري شب و سحر خيزي بود... مي‌فرمودند: اگر براي نافله شب بيدار شديد و ديديد براي نافله‌خواندن آمادگي روحي نداريد،‌ بيدار بمانيد. بنشينيد،‌ حتي چاي بخوريد. انسان بر ...

آية‌الله نصرالله شاه‌آبادي نقل مي‌کنند: موضوعي که مرحوم والد (آيةالله‌العظمي شاه‌آبادي(قدس‌سره)) به آن عنايت ويژه‌اي داشتند و آن را در قرب به حق مؤثر مي‌دانستند،‌ بيداري شب و سحر خيزي بود... مي‌فرمودند: اگر براي نافله شب بيدار شديد و ديديد براي نافله‌خواندن آمادگي روحي نداريد،‌ بيدار بمانيد. بنشينيد،‌ حتي چاي بخوريد. انسان بر اثر همين بيداري،‌ آمادگي براي عبادت را پيدا مي‌کند. هم‌چنين مي‌فرمودند: بيداري سحر،‌ هم براي مزاج مادي مفيد است و هم براي مزاج معنوي.

در منبرهايشان مکرراً مي‌فرمودند: براي دنيايتان هم که شده،‌ سحرها بيدار شويد. چون بيداري سحر،‌ وسعت رزق،‌ زيبايي چهره و خوش‌اخلاقي مي‌آورد.

سه دستور اخلاقي

يکي از بازاريان که از شاگردان مرحوم آيةالله‌العظمي شاه‌آبادي (ره): بود،‌ نقل مي‌کرد که ايشان،‌ يک شب در يکي از سخنراني‌هايشان،‌ با ناراحتي اظهار داشتند، چرا افرادي که در اطراف ايشان هستند،‌ حرکتي از خود در جنبه‌هاي معنوي نشان نمي‌دهند؟

مي فرمودند: آخر،‌ مگر شماها نمي‌خواهيد آدم شويد؟ اگر نمي‌خواهيد، من اين قدر به زحمت نيفتم!

همين فرد مي‌گويد: بعد از منبر،‌ ما چند نفر خدمت ايشان رفتيم و گفتيم که آقا ما مي‌خواهيم آدم بشويم، چه کنيم؟

ايشان فرمودند: من به شما سه دستور مي‌دهم،‌ عمل کنيد،‌ و اگر نتيجه ديديد،‌ آن وقت بياييد تا برنامه را ادامه دهيم.

سه دستور ايشان چنين بود:

1. مقيد باشيد نماز را در اول وقتش اقامه کنيد. هرجا بوديد و شنيديد صداي اذان بلند شد،‌ دست از کارتان بکشيد و نماز را اقامه کنيد؛ حتي‌المقدور هم سعي کنيد به جماعت خوانده شود.

2. در کاسبي‌تان انصاف به خرج دهيد،‌ و واقعاً اقل منفعتي را که مي‌توانيد،‌ همان را در نظر بگيريد. در معاملات،‌ چشم‌هايتان را ببنديد و بين دوست و آشنا و غريبه و شهري و غير شهري فرق نگذاريد. همان اقل منفعت در نظرتان باشد.

3. از نظر حقوق الهي،‌ گرچه مي‌توانيد براي اداي آن تا سال صبر کنيد و امام معصوم(علیه‌السلام) به شما مهلت داده‌اند،‌ اما شما ماه به ماه حق و حقوق الهي را ادا کنيد.

منبع: پايگاه صالحين


خروج
جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام