*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٧٢ ١١:٥٦ - 1392/10/07    ارسال به دوست نسخه چاپي


وصيت‌هاي معنوي شمس‌الدين محمدبن مکي عاملي (شهيد اول)


برادرانم را توصيه مي‌کنم که همه توان خود را به کار برند و در جمع‌کردن بين دل و زبان هنگام تلاوت قرآن و ساير اذکار در رکوع و سجود و ديگر حالات. و به اين قانع نباشند که فقط جسمشان در حضور خدا باشد و حضور قلب نداشته باشند. هرچه اعضاي بدن خود را در غير نماز از کارهاي بيهوده باز دارند در هنگام نماز هم همان قدر حضور قلب خواهند داشت. ...

1. برادرانم را توصيه مي‌کنم که همه توان خود را به کار برند و در جمع‌کردن بين دل و زبان هنگام تلاوت قرآن و ساير اذکار در رکوع و سجود و ديگر حالات. و به اين قانع نباشند که فقط جسمشان در حضور خدا باشد و حضور قلب نداشته باشند. هرچه اعضاي بدن خود را در غير نماز از کارهاي بيهوده باز دارند در هنگام نماز هم همان قدر حضور قلب خواهند داشت.

2. از برادرانم مي‌خواهم که با زبان و قلب خدا را ياد کنند. در مجالس و محافل هنگام راه رفتن و به‌خصوص به وقت غذا خوردن و وضو ساختن. چه شيطان بر انسان ذاکر هنگام غذاخوردن و وضوساختن کمتر وارد مي‌شود و وسوسه‌اش در نماز کم مي‌شود.

 3. برادرانمان را به مداومت بر طهارت توصيه مي‌کنم. سزاوار است که انسان هميشه با وضو باشد، چراکه وضو سلاح مومن است.

4. حتي‌المقدور رو به قبله بنشيند و در هر مجلسي که رو به قبله ننشيند معتقد باشد که فضيلتي از او فوت شده است. در هر مجلسي بر اين باور باشد که گويا پيامبر اکرم 2 حضور دارد تا در گفتار و کردار ادب را رعايت کند و با وضو رو به قبله بخوابد.

5. از نافع‌ترين توصيه‌ها شب‌زنده‌داري است و تهجد که شيوه صالحان است. صالحان هيچ شبي را بي‌نافله صبح نمي‌کردند. گاه در آغاز شب و گاه نيمه‌شب و گاه در پايان شب.

6. دوست دارم هيچ روز و شبي بر برادرانم نگذرد مگر اين‌که بر گذشته متأسف باشند و در پيشگاه خدا بر اين‌که به درجات عالي دست نيافته‌اند، غبط خورند.

7. ياد مرگ آدمي را در نيل به حقايق بندگي کمک مي‌کند و از پيامبر اکرم 2 پرسيدند: آيا کسي با شهيدان محشور مي‌شود؟ پيامبر فرمودند: بلي. کسي که هر روز بيست بار ياد مرگ کند.

مرگ، آرزو‌ها را کوتاه و عمل را نيکو مي‌کند.

8. از آن‌چه من در طول زندگيم سود برده‌ام و برادرانم را بدان سفارش مي‌کنم، صبح زود رفتن به سوي نماز جمعه است. بکوشيد که در اين روز نماز صبح را در مسجد بگذاريد و تا ظهر وقتتان را به تلاوت قرآن و نماز و ذکر گفتن سپري کنيد تا وقت نماز جمعه برسد. روز جمعه، روز پرداختن به امور آخرت است و در اين روز نبايد به امور دنيوي مشغول بود. قبل از طلوع آفتاب غسل جمعه کنيد و اگر صبح زود به طرف مسجد رويد و غسل را نزديک نماز جمعه انجام دهيد نيکوست.

9. دوست دارم برادرانم هيچ روزي را بدون صدقه دادن به شب نرسانند و هيچ هفته‌اي را بدون روزه گرفتن نگذرانند. بهتر است دوشنبه و پنج‌شنبه و جمعه را روزه بگيرند و‌الا دو روز آخر آن را.

10. برادرانم را توصيه مي‌کنم که برادران ديني خود را به نيکي ياد کنند. اگرچه معتقدند که در آن‌ها بدعت يا شبهه‌اي هست و باب تاويل و توجيه بدگويي مسلمانان را بر خود باز نکنند.

11. دوست دارم که برادرانم بعد از نماز صبح تا زماني‌که خورشيد به قدر يک نيزه بالا نيامده، در امور دنيوي سخن نگويند و آن را با گذراندن دو رکعت نماز مستحبي به کار و تلاش بپردازند.

منبع: پايگاه اطلاعرساني دارالارشاد


خروج
جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام