*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٩٥ ١١:٥٨ - 1392/04/01    ارسال به دوست نسخه چاپي


دعا در نگاه مقام معظم رهبری


آن وقتى هم که انسان در حال عادى زندگى مى‌کند، باید دعا کند و رابطه را با خدا محفوظ نگه دارد. به تعبیر یکى از روایات، صداى خود را براى فرشتگان در ملکوت اعلى آشنا کند. دعا همیشه لازم است. [...] بزرگ‌ترین فایده دعا، فایده نقد دعاست که به خود شما دعاکننده مى‌رسد. یعنى ایجاد رابطه با خداى متعال و احساس محبت و شوق به تقرب به پروردگار عالم.

همیشه باید دعا کرد

دعا مخصوص وقت گرفتارى نیست؛ همیشه باید دعا کرد. بعضى خیال مىکنند وقتى گرفتارى و مصیبت و بلایى بود، باید دعا کرد؛ نه.

آن وقتى هم که انسان در حال عادى زندگى مىکند، باید دعا کند و رابطه را با خدا محفوظ نگه دارد. به تعبیر یکى از روایات، صداى خود را براى فرشتگان در ملکوت اعلى آشنا کند. دعا همیشه لازم است. [...] بزرگترین فایده دعا، فایده نقد دعاست که به خود شما دعاکننده مىرسد. یعنى ایجاد رابطه با خداى متعال و احساس محبت و شوق به تقرب به پروردگار عالم.

 این، نقدترین دستاورد دعاست که متعلق به خود شما دعاکننده است؛ بحث استجابت بحث دیگرى است.

خطبه نماز جمعه ۲۹/۷/۱۳۸۴

 

اقبال استجابت

لازم نیست دعا همیشه قوانین طبیعى را بههم بزند و برخلاف قوانین طبیعى عمل کند؛ نه.

دعا در چارچوب قوانین طبیعى مستجاب مىشود و خواسته شما برآورده مىگردد.

 این قدرت خداست که قوانین را جور مىآورد، کنار هم مىگذارد و مقصود شما برآورده مىشود. [...] اگرچه در مواردى بلاشک دعا قوانین را هم خرق مىکند، اما اینطور نیست که وقتى مىگوییم دعا مستجاب مىشود، یعنى دعاى شما اگر با قوانین دیگر الهى منافات داشته باشد و عملى همراهش نباشد، و یا حتى خود دعا از روى توجه هم نباشد، باز مستجاب مىشود؛ نه.

در دعا، طلبکردن و خواستن از خداى متعال و حقیقتاً مطالبهکردن لازم است. این دعا مستجاب مىشود. اگر عمل و تلاش در راه اهداف بزرگ، همراه این دعا باشد، اقبال استجابت این دعا واقعاً بیشتر است.

 آن وقتى که دعا استمرار پیدا کند، حتماً اقبال استجابت در این دعا بیشتر است. اگر دیده شد که یک دعا چند بار تکرار گردید و مستجاب نشد، نباید مأیوس شد؛ بهخصوص در مسائل بزرگ، بهخصوص در مسائل مربوط به سرنوشت انسان و سرنوشت کشور و سرنوشت ملتها.

چون گاهى طبیعت کارهاى بزرگ چنین است که تحققش زمان مىطلبد.

خطبه نماز جمعه تهران 4/10/1377

 

از خدا بخواهید

همهجور حاجت را مىشود از خدا خواست و باید خواست؛ حتى حاجتهاى کوچک. اما این درخواست خود را به این حاجات کوچک منحصر نکنید.

حاجات بزرگترى هست؛ آنها را از یاد نبرید. بزرگترین آنها «مغفرت الهى» است. از خدا بخواهید که آثار به جامانده از تخلف و گناه را از دل و جان ما برطرف بفرماید؛ از خدا بخواهید که راه توبه را براى شما هموار کند. حاجت بزرگ دیگر «محبت الهى» است.

مقام حب الهى را از خداى متعال طلب کنید. حاجت بزرگ دیگر «اصلاح امور امت اسلامى» است. از خدا بخواهید خداى متعال امور همه مسلمانها -نه فقط ملت ایران را- و همه کشورهاى اسلامى را اصلاح کند. بلکه از خداى متعال هدایت بشریت را به راه راست بخواهید.

 این دعاها اقبال استجابت زیادى دارد و همین دعاها اثر مىکند. راهها را باز مىکند. وسائل را آسان مىکند و ما را در رسیدن به این مطلوبهاى بزرگ کمک مىکند.

خطبه نماز عید سعید فطر ۲/۸/۱۳۸۵

 

هرچه می‌خواهد دل تنگت

در روایات دارد وقتى براى حاجاتى دعا مىکنید، دعا و خواسته خود را زیاد ندانید. یعنى هرچه مایل هستید و مىخواهید، از خدا طلب کنید. نگویید این زیاد است؛ کمتر بخواهم تا بشود. ما از استکثار دعا منع شدهایم. یعنى دعا و مطلوب را در مقابل پروردگار زیاد نشمارید.

 از خدا خواستههاى بزرگ بخواهید و خداى متعال برآورده مىکند. در امید به دعا را به روى خودتان نبندید و این راه و وسیلهاى را که خداى متعال بین خود و بندگانش قرار داده است، بر روى خودتان مسدود نکنید.

 البته باز در روایات دارد «النهى من الإستعجال فى الدعاء»، یعنى در دعا عجله نکنید.

 اگر چیزى را خواستید و در زمانى که شما خواستید برآورده نشد، نگویید که خداى متعال دعاى مرا مستجاب نکرد، نه. «الأمور مرهونة بأوقاتها»

خطبه‌ نماز جمعه ۷/۱۲/۱۳۷۱


خروج
چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام