*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٨٦ ١١:٤٣ - 1392/04/01    ارسال به دوست نسخه چاپي


اهميت و تأثير سجده طولاني


عالم رباني و فقيه عارف مرحوم ميرزا جوادآقا ملكي تبريزي(ره) مي‌نويسند: پيامبر گرامي اسلام(صلی الله علیه و آله) سفارش‌هاي مؤكد درباره طول سجود فرموده است و اين امري است بسيار مهم. سجده طولاني نزديك‌ترين هيئت‌هاي بندگي است و به همين جهت در هر ركعت نماز دو سجده تشريع شده است. درباره ائمه اطهار(علیهم السلام) و شيعيانشان در مورد طول سجود مطالب مهمي نقل شده است.

عالم رباني و فقيه عارف مرحوم ميرزا جوادآقا ملكي تبريزي(ره) مينويسند:   پيامبر گرامي اسلام(صلی الله علیه و آله) سفارشهاي مؤكد درباره طول سجود فرموده است و اين امري است بسيار مهم. سجده طولاني نزديكترين هيئتهاي بندگي است و به همين جهت در هر ركعت نماز دو سجده تشريع شده است. درباره ائمه اطهار(علیهم السلام) و شيعيانشان در مورد طول سجود مطالب مهمي نقل شده است.  

در يكي از سجدههاي امام سجاد(علیه السلام) به شمارش رفت كه هزار مرتبه فرمود: لاالهالاالله حقاً حقاً. لاالهالاالله تعبداً و رقاً لاالهالاالله ايماناً و تصديقاً.

درباره امام كاظم(علیه السلام) نوشته شده كه گاهي طول سجده ايشان از بامداد تا ظهر ادامه داشت. و از اصحاب ائمه مانند ابن ابيعمير و جميل و خربوذ قريب به همين مطلب نقل شده است.

در ايام تحصيل در نجف اشرف شيخ و استادي داشتم كه براي طلاب با تقوا، مرجع بود. از او سؤال كردم چه عملي را شما تجربه كردهايد كه ميتواند در حال سالك مؤثر باشد؟ فرمود: در هر شبانهروز يك سجده طولاني بهجاي آورد و در حال سجده بگويد «لاالهالاانت سبحانك اني كنت منالظالمين» در حال ذكر اين چنين توجه كند كه پروردگارم منزه از اين است كه بر من ظلمي روا داشته باشد، بلكه خود من هستم كه بر نفسم ستم كردم و او را در اين مهالك قرار دادم. استاد من علاقهمندانش را به اين سجده سفارش ميكرد و هركس كه انجام ميداد تأثيرش را مشاهده ميكرد، مخصوصاً كسانيكه اين سجده را بيشتر طول ميدادند. بعض آنها هزار مرتبه ذكر مذكور را در سجده تكرار ميكردند و بعضي كمتر و بعضي بيشتر؛ و شنيدم كه بعضي آنها اين ذكر را سههزار مرتبه در سجده تكرار ميكردند.

منبع: المراقبات/ 122


خروج
پنج شنبه ٢١ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام