*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٦٨ ١١:٠٤ - 1392/04/01    ارسال به دوست نسخه چاپي


وصاياي اخلاقي سيدبن طاووس(ره)به فرزندش


آگاه باش كه اعضاي بدن تو سرمايه و بضاعتي است كه خداي جل‌جلاله به تو عنايت فرموده و امانت‌هايي است كه خداوند جل‌جلاله به دست تو سپرده است تا با آن براي خويشتن و آخرت خويش سوداگري كني. پس اگر آن را در كاري به مصرف برساني كه براي آن آفريده نشده است و در اطاعات و مراقبات به كار نبري،‌ يا دمي در غفلت به سر آري،‌ از اين شيوه،‌ زيان به نصيب مي‌بري و بار و بري كه ...

بدترين معاشرت

اي فرزند، بدان كه بدترين معاشرت، معاشرت با گناهكاران است، خواه از واليان باشد يا از غير آنان. اما اين معاشرت وقتي ناپسند است كه براي مخالفت با اعمال ناپسند آنان و از روي اطاعت فرمان خداي عز جلاله براي پند گفتن به آنان نباشد، چه خداي جلّجلاله از انسان چنين ميخواهد كه آنسان كه معاشرت كند، يا دست كم از آنچه خداي جل جلاله از آن اعراض ميفرمايد، اعراض كند و از آنچه كه خداي جل جلاله از آن خشمگين است، متنفر باشد. و اين مقام بسي دشوار است و به خدا سوگند كه بسيار بعيد ميدانم كه انسان چنين باشد، بهويژه اگر كسي كه با او معاشرت است صاحب مقامي باشد، يا در مورد نياز او باشد و نياز او را بر آورده و به او خوبي كرده باشد. در اين حال چگونه او را دل با خداي جل جلاله خواهد بود تا از آن مرد صاحبمقام روي برتابد و دل در اين كار با او همراهي كند؟ هيهات! هيهات! كه چنين نشود، بلكه آن صاحبمقام كه نيازش را برآورده است، بيش از اصلاح كار او، دين او را به فساد ميكشاند و به احوال او در آخرت زيان ميرساند.

 

همه در محضر خداييم

اي فرزندم، اساس مطلبي كه بايد در نظر داشته باشي و از كف ندهي، آن است كه پيوسته متذكر باشي كه در پيشگاه خداي جلّجلاله قرار داري و او بر همه احوال تو آگاه است و هرگونه كه بر تو رود از احساني است كه او به تو دارد و او از آغاز آفرينش تو از خاك و انتقال تو از پدران و مادران، در آنچه بر تو گذشته است با بهترين شيوه و نثار عنايات خود، بهترين دوست تو بوده است. نيز پيوسته با تو بوده است و تو پيوسته حتي پس از مرگ به مصاحبت جميل او نيازمندي. اگر او از تو روي بگرداند يا تو از او روي بگرداني، كيست كه پشتيبان تو شود؟ اگر خويشتن را و هر آنچه را كه داري تباه كني، كيست كه تو را حفظ كند؟ و اگر او را از دل بيرون كني، كيست كه او را به جاي پروردگار خود جلّجلاله بنشاني؟ پس من از رحمت حقتعالي ميخواهم كه دل تو را از معرفت و هيبت و رحمت خود سرشار فرمايد و عقل و اعضاي تو را آنسان به خدمت و طاعت خود در آورد كه وقتي نشستهاي، به ياد داشته باشي كه در پيشگاه مقدس او نشستهاي؛ و هنگامي كه ايستادهاي، متذكر باشي كه نيروي قدرت تو در راه رفتن از اوست؛ و در راهرفتن چنان با ادب باشي و به ادب كوشي كه در حضرت ملكالملوك (كه هيچ موجودي از او بينياز نيست) بايد آن سان بود و آگاه باش كه اعضاي بدن تو سرمايه و بضاعتي است كه خداي جلجلاله به تو عنايت فرموده و امانتهايي است كه خداوند جلجلاله به دست تو سپرده است تا با آن براي خويشتن و آخرت خويش سوداگري كني. پس اگر آن را در كاري به مصرف برساني كه براي آن آفريده نشده است و در اطاعات و مراقبات به كار نبري، يا دمي در غفلت به سر آري، از اين شيوه، زيان به نصيب ميبري و بار و بري كه بهره تو ميشود آن است كه از سرور و مولاي خود دور افتي و در آستان او فرومايه و سبك گردي.

 

در پيشگاه خدا ادب نگاه دار

ما به حكم وجدان و خرد ميدانيم كه آنگونه مردم يا ملوك و بزرگان اين سراي ناپايدار با دوستان و رفيقان، بلكه با غلامان و همسايگان و با كسانيكه از آنان اميد نفع و احسان يا جلوگيري از خطر دارند، هريك را به قدر مقام در نشست و برخاست و در مشهودات، ادب نگاه ميدارند. پس چگونه روا باشد كه با وجود علمي كه خداي جلّجلاله به ما دارد و با وجود قدرت او بر ما و احسان او با ما، ادبي كه در محضر مقدس او بجاي ميآوريم، كمتر از آن باشد كه درباره مردمي كه از اعراض آنان باكي نداريم، بجاي ميآوريم؟

 منبع: کشف‌المحجه لثمرةالمهجه سيدبن طاووس


خروج
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام